Bronz Soyer: “Tarihî Benzeri Bastırık Üstlendik”

İzmir, Türkiye Cumhuriyeti’nin iktisadi temellerinin atıldığı İktisat Kongresi’nden 100 sene sonraları, Şubat 2023’te İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’ne aile sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Kongre öncesindeki paydaş buluşmaları ise tüccar ve sanayicilerle bitmeme etti. İzmir Büyükşehir Şehremini Tunç Soyer, “Üstlendiğimiz bu sorumluluğun tarihî aynı ağırlık olduğunu katiyen aklınızdan çıkarmayın. Önümüzde tek engel namevcut” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi eliyle Gücük Ay 2023’te “Geleceğin Türkiyesi’ni inşa ediyoruz” sloganıyla 100 sene aradan sonraları baştan İzmir’dahi düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi amacıyla yapılan paydaş buluşmaları sürüyor. İzmir Büyükşehir Şehremini Tunç Soyer ekinci ve işçi temsilcilerinin peşi sıra bu nöbet tüccar ve sanayicilerle bire bir araya geldi. Tarihi Havagazı Fabrikası’ndaki toplantının basına küşade bölümünde mütekellim İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer, 7 bölgeden 71 katılımcı ile ayrımsız araya geldiklerini belirterek “Tığ siyasetçilere, gelecekte Türkiye’yi yönetecek olanlara esin alacakları, yararlanacakları bire bir köken ortaya emisyon arzusundayız. Bugünün siyasi meseleleri ile değil geleceğin siyasi çözümleri ile ilgili bire bir kurultay olsun istiyoruz” dedi.

“ÖNÜMÜZDE HİÇBİR BARIYER YOK”

Katılımcıların yetişkin benzeri fariza üstlendiğini dile getiren Başbuğ Soyer şöyle konuştu:

“Lütfen bu masanın etrafında üstlendiğimiz bu sorumluluğun tarihsel tıpkı yüklülük olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bizi kırıcı, sınırlayan hiçbir madde yok. Yeter kim sizler bu sorumluluğu, heyecanı paylaşın. Tarihî tıpkısı fariza üstlendiğimizi ve geleceğe kandil ağrımak zorunda olduğumuzu aklımızdan çıkarmamalıyız. Hepinize değişik teşekkür ediyorum. Zira bugünün açık oturum ikliminde bunun hangi kadar pres olduğunu hepimiz biliyoruz. Amma bilcümle bu zorlukları aşarak benzeri araya gelmiş atılmak ve bu heyecanı, umudu taşıyor görünmek serencam adım eşsiz.”

“İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ”

Toplantıya kent dışında bulunduğu amacıyla çevrimiçi katılan İzmir Tecim Odası (İZTO) Umumi Heyet Başkanı Mahmut Özgener, İzmir’in haddinden fazla oylumlu ayrımsız yolculuğa çıktığını söyleyerek, “Tığ İZTO namına kamu ekibimizle bu sürece elimizden gelen eksiksiz katkıyı almak üzere hazırız” dedi.

Iye Bölgesi Uran Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ise İzmir İktisat Kongresi için planlı buluşmaların önemine özen çekerek tutum alanında mıhlı ve sürdürülebilir gelişmenin fakat eğitimle benzer olacağına özen çekti.

Iye Güre İş İnsanları Derneği (EGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Kahraman Avni Yelkenbiçer üstelik çalışmanın önemine değinerek, tam desteği vereceklerini söyledi.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Bahtiyar geleceğin tutum politikalarını yakalamak için ortak aklın önemine vurgu yaparken, Iye Ekonomiyi Ihya Vakfı (EGEV) Başkanı Mehmet Yüce Susam bile İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin İzmir’üstelik yapılacak olmasının önemine değindi.

İzmir’in yanında Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Hatay, İstanbul, Kayseri, Kocaeli, Konya, Trabzon, Van ve Zonguldak hisse senedi dünyasından birçok isim karşı karşıya ve devir içi katıldıkları toplantıda önerilerini paylaştı. Başbuğ Soyer, katılımcıları dikkatle dinleyerek kadar aldı.

PAYDAŞLARDAN UZMANLARA

İki kamer sürecek hissedar toplantılarında işçiler, çiftçiler, sanayici ve tüccarlar birbirine koşut yerine toplanacak ve Türkiye ekonomisinin geleceğiyle ilgilendiren ana soruları tartışacak. beherglas grubun taharri konferansı sonrası ortaya çıkaracakları sonuç bildirgeleri dört ayrı eksper grubunun masasına sunulacak. Bu dört kadro İzmir’bile geliştirilen döngüsel hars anlayışının asıl bileşenleri olan “birbirimizle”, “doğamızla”, “geçmişimizle” ve “değişimle” neva başlıkları çerçevesinde temsilci gruplarının sonuç bildirgelerini enformasyon edecek. Son deklarasyonları Şubat 2023’teki balaban kongrenin planlanması amacıyla anne girdi akseptans edilecek.

KONGRE YÜKSEK İSTİŞARE OTURMUŞ TARAFINDAN YÖNETİLECEK

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin planlama süreci Türkiye ve dünyadaki hatırlı isimlerden oluşan Kongre Yüksek İstişare Oturmuş tarafından yönetilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Planlama Ajansı sekretarya görevini yürütecek. Kurul, civar toplantıların çıktılarını ana alarak Küçük Ay 2023’te düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin programı ve son bildirgesini şekillendirecek.

Share: