Bu aldatmak 1 yıl bayatlamıyor

Bu paketlemek 1 sene bayatlamıyor

Memleketlerinden gurbete bayatlamayan eften püften aldatmak götürüyorlar

KAYSERİ – Kayseri’nin Develi İlçesinde zinde kadınların isteği konusunda muhtar yoluyla yaptırılan savsaklamak evinde, 1 yıl bayatlamayan doğal savuşturmak yapılıyor. Mahallede ruhlu kadınların ekmeklerini pişirdikleri aile, yalın kat zamanı geldiğinde tıpkı çevrim birlikte yersiz kalmıyor.

İlçeye vabeste Şahmelik Mahallesi’ndeki savsaklamak evine yandaki mahallelerden ve gurbetten gelen vatandaşlar bile elden un, akarsu ve tuz kullanılarak savmak pişiriyor. Yapılan ekmekler 1 yıl boyunca bayatlamadan tüketilebilirken, gurbetten gelen vatandaşlar da giderken yaptıkları ekmeklerini götürüyor. İkinci ekmek evi üzere çalışmalara başlayacağını söyleyen Şahmelik Muhtar İsrafil Çal; “Bayanlarımız bizden aldatmak evi hizmeti istediler, bizim köyümüzde eliminasyon evi vardı yenisi yapılınca eski eliminasyon evini üstelik savuşturmak evine çevirdik. Köylülerimiz burada ekmeklerini yapıyorlar, haricen köylülerde geliyor, bitişik köylerden gelenler oluyor, Gurbetçiler geliyor burada ekmeklerini yapıyorlar paket yapıp götürüyorlar. Ama tek ensiz kalıyor, Belediyemize müracaatta bulunacağım ve bire bir savuşturmak evi daha yaptırmayı düşünüyorum. Bizim köy biraz nazik 400 haneye tekabül ediyor 800-1000 nüfuslu tıpkı köy. Bu yüzden ikinci savmak evini yaptıracağız” ifadelerini kullandı.

En dolgunca yalın kat ekmeğinin mahallelerinde yapıldığını belirten Rukiye Aynur birlikte, “Köylüler kendisine toplandık çerden çöpten savmak yapıyoruz, haddinden fazla domuzuna oluyor. Değme sene bu aylarda toplanıp köyümüzde ki paketlemek evimizde eften püften yapıyoruz. Sunma pir yufkayı birlikte Şahmelik köyümüz yapar o büyüklüğünde iddialıyız” dedi.

Asiye Banal ise; “Burada savuşturmak yapıyoruz, bugün benim ekmeğimi yapıyoruz. Bu ekmekler buradan Konya, Aksaray, üzere yerlere çocuklarımıza torunlarımıza gurbetçilerimize gönderiyoruz. Gurbette dayanıksız ekmek fethetmek isteyenlerde buraya gelip burada yapıp gidiyorlar” dedi.

Share: