Bu araca özen: Cevvaliyet radarı değil tarh radarı

Bu araca dikkat: Çabukluk radarı değil tart radarı

Artık pelteleşmek fayda etmeyecek: ölçüm yoksa ukubet kesilecek

TEKİRDAĞ – Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hesaplı proje sonrasında trafik kaynaklı gelgel kirliliğinin azaltılması için Tekirdağ’bile Susturucu Elektronik Fal uzlaştırıcı yollarda göreve başladı. Davranış halindeki ara sıra vesait çıkarma radarını atiklik radarı zannetse de egzoz çıkarma ölçümü yapmayanlar, durum halinde emisyon radarına takıldığı anda 2 bin 815 teklik ceza ile karşılaşacak.

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve ASELSAN vasıtasıyla ölçülü proje ile gidiş geliş kaynaklı albeni kirliliğinin azaltılması üzere mekân teftiş aracı Tekirdağ’daki yollarda denetime başladı. Egzoz tarh ölçümü yaptırmayanlar, artık durdurularak değil azimet halindeyken çevre denetim aracının kamerasına takıldığı anda 2 bin 815 lira ukubet ile karşılaşacak. Yolun aynı köşesinde fariza özne çevre denetim aracını gören bazı sürücüler, sürat radarını zannedip yavaşlasa de susturucu tart ölçümünü yaptırmadığı takdirde cezadan kurtulamayacak.

Tekirdağ Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü Mekân Yönetimi ve Denetimi Yazıhane Müdürü Ahmet Ağaç yaptığı açıklamada, “Bugün burada bakanlığımız ve ASELSAN ile ortaklaşa yürüttüğü proje çerçevesinde teftiş üzere bulunuyoruz Susturucu Elektronik Bakı sisteminin Tekirdağ’daki uygulaması amacıyla buradayız. Bu proje, tamamen evcil ve milli yazılımlar kullanılarak üretilmiştir. Trafikteki araçları reviş halindeyken plaka aşinalık sistemiyle plakalarını tanıyarak bizim bilgi tabanımızda susturucu tart ölçümü yaptırıp, yaptırmadıkları denetleniyor. Bu şekilde trafikten kaynaklı hava kirliliğini önlenmesiyle ilişkin faaliyet yürütüyoruz” dedi.

Share: