Bu çayevinde asla politika konuşulmuyor konuşanı ise sahibi kovuyor

Bu çayevinde katiyen siyaset konuşulmuyor konuşanı ise sahibi kovuyor

BAYBURT Bayburt’ta kâin çayevine yıllar önce işletme sahibi kral lakaplı Muhammet Elçi tarafından bire bir taban getirildi. Çayevinde siyaset yapılmasını ve siyasal konuların konuşulmasını zecrî Delege, işletmesinin duvarlarına ‘Burada siyaset bahsetmek yasaktır’ bağlanmış ihtar tabelaları astı. Aldığı karara uymayanları çayevinden kapçık Murahhas, her partinin liderine küfredilmemesi amacıyla böyle bir karar aldığını, çayevine mevrut müşterilerin öz içerek iyicene dostane etmelerini amaçladığını belirtti. Kurala uyan müşteriler ise burada siyasa konuşmadıklarını, arkadaşlarıyla günün yorgunluğunu arkadaşça yazar, çay içerek attıklarını rapor ettiler.

“Hiçbir siyasi lidere çayevimde sövme, hakaret edilemez”

Politik konuların konuşulduğu ortamda bir süre sonraları seslerin yükseldiğini ve insanların birbirlerini kırdığını vurgulayan Elçi, “Banko siyasetle ve siyasetçiyle işim olmaz, levhalarda dahi bellidir, yazılıdır” diyerek, “Bayburt’ta insanlar beni kral namına tanırlar. 1979 yılından beri bu işi yapıyorum, 30 yıl kadar bile şifahane kantinini çalıştırdım, 4 senedir birlikte bu kahvehaneyi işletiyorum. Eşimiz, dostumuz bizi bekâr bırakmıyor. Allah’a şükürler olsun eşimin, dostumun yardımıyla burada işimi bitmeme ettiriyorum. Evire Çevire tıpkısı ortamımız var ama burada banko siyasa konuşulmaz benim üstelik siyasetle, siyasetçiyle işim olanaksız. Filhakika levhalarda da yazılıdır, bellidir.” şeklinde konuştu.

“Burada siyasa konuşulmaz, kimse birlikte konuşmaz. Konuşanı bile bap dışarı ederim”

Aldığı karara yersiz müşterilere tepkisinin kaba olduğunu ve çayevinden kovduğunu sözlerine ekleyen Katılımcı, “Burada politika konuşulmaz, kimse da konuşmaz. Konuşanı de kapıya atarım. Onu bildikleri amacıyla kimse burada siyasi konulara girip, yöntem konuşmazlar. Benim siyasal görüşüm belli, lakabım mahsus. Dürüstçe hisse senedi yeri çalıştırıyorum. Buraya siyasetçiler dahi dirimsel çayını içer, sohbetini yapar, iyice uğurlanır. Hepsine saygım var” ifadelerini kullandı.

Tüm fikirlere zahir olduğunu, temas politik görüşe ürkmek duyduğunu kaydeden Delege, “Herkesin ayrımsız fikri var, aynı düşüncesi var ve hepsine tevakki etmek duyuyorum. Şunu birlikte belirteyim ki olursa olsun, değme partinin politik liderine küfredilmesin. Herkesin görüşüne saygım var insanlarda böyle düşünmeli” diye niteleyerek konuştu.

Çayevinin duvarlarına yıllar önce aynı müşterisinin televizyonda sâdır lidere küfretmesinden bilahare ‘Burada yöntem konuşmak yasaktır’ yazılı tabelaları astığını bildiren Murahhas, “Sevdiğim ayrımsız abimiz buraya sabahleyin saatlerinde gelirdi, otururdu televizyonda sâdır lidere küfrederdi. Ne reis olursa olsun, kimsenin küfretmeye hakkı yoktur. Eleştirebilirsin ama saygısızlık yapamazsın. Ego birlikte bu küfürleri kabullenemedim duvarlara yazıları astım. Bundan böyle burada politika konuşulmayacak dedim, yasakladım. Kimesne burada politika konuşamaz, herkesin siyasal liderlere istinkâf etmek duyması zorunludur” şeklinde konuştu.

Share: