Bu dükkana gelenler 1971 yılından beri tek öz alamıyor! İşte ilginç nedeni…

Gümüşhane’bile dinç 80 yaşındaki Halil İbrahim Cahit Erdoğan babasından küsurat dükkanda babasının öldüğü 1971 yılından bugüne onun anısını yaşatmak üzere kalan tek ürünü satmıyor. Şehir merkezindeki Atatürk Caddesi üstünde “Bulamadım Çarşısı” adlı geleneksel dükkanında 1936 yılından beri esnaflık eden babasının anısını keyiflendirmek talip 80 yaşındaki Halil İbrahim Cahit Erdoğan, babasının öldüğü tarihten itibaren dükkanda kâin tek şeyi satmadı.

HAFTANIN BELİRLİ GÜNLERİ AÇIYOR

Haftanın sınırlı günlerinde dükkanı açan ancak iç düzeni birlikte karışma doğmak için tek şeye engelleme etmeyen ve o dönemden artan ürünleri satmayan Erdoğan, bu sayede babasının anısını yaşattığına inanıyor.Dükkanına tanıdıkları geldiğinde aynı bahaneyle gönderdiğini, tanımayanların gelmesi durumunda da emaneten baktığını söyleyerek hiçbir molekül satmayan Erdoğan, ömrünün sonuna kadar ürünlerin raflarda duracağını söyledi.

“BABAMDAN BILAHARE RAFLARA DOKUNMADIM”

Bulamadım Çarşısı isimli dükkanında bulunan ürünlerin çoğunun fabrikasının üstelik kapandığını ve ürünleri yeniden bulamayacağından etraf bile satmadığını söyleyen Halil İbrahim Cahit Erdoğan (80), “Bizim önce dükkanımız 1936 yılında Adi Mahallesi’nde açmıştık. O dükkanın kokusu bibi nefsimde, beynimde, kalbimde. Elan sonralari buraya taşındık. Burayı de bizden yabancılar daha çok mülk vermelerine karşın babama saygıları mübarek olduğu üzere babama layık gördüler. 1971’den beri bu mesleğin içerisindeyim. Bura babamın benim değil. Ego babam sağken burayı süslü dükkanlar kabil ayırmak istedim ama babam beni kovdu. Vitrinleri değiştirecektim kovdu beni. O zaman bugündür böyle. Burayı istesem süslerim püslerim ama gelesim bulunmayan. Burada olan malzemeler o zamandan kalma. Beni tanıyarak buraya gelenleri başımdan savıyorum, beni tanımayanlara üstelik birey duruyorum diyorum. Bunları satsam yenisini pekâlâ alayım o nedenle satmıyorum. Onları gördükçe eskilere gidiyorum. Ölene büyüklüğünde böyle bitmeme edeceğim, buradaki malzemeleri satmayacağım. Bunları satsam ayrımsız malzemeleri bulamam kim alayım. Ürünlerin çoğu piyasadan kalktı, fabrikaları birlikte bulunmayan. Bu dükkan bana geçmişimizi hatırlatıyor” dedi.

“İNSANLAR ESKİDEN BURAYA HADDINDEN FAZLA ELAN KAMIŞ UĞRARDI”

“İnsanlar aradığını bulamayıp bildirme, serencam buraya geldiği için burasının ismi Bulamadım Çarşısı” diyen Erdoğan “Babam biraz aut görünüşü itibariyle çok aheste serinkanlı biriydi. Babam bu dükkanı bana bıraktı, önemli olan onun anısını, hayatını, onun solunum ettiği havayı teneffüs etmek. Yoksa marketler var ben üstelik açardım. Ego burada babamın anısını devam ettiriyorum. Babamdan sonralari hiç raflara dokunmadım. 1971’da hangi ise o. Fark Etmek istediğimde da kovmuştu doğrusu” ifadelerini kullandı.

Share: