Bu hastanede bebekler ve anneleri, çipli bileklikler ile güvende

Bu hastanede bebekler ve anneleri, çipli bileklikler ile güvende

‘Pembe Kod Izleme Sistemi’ bebeklerin kaçırılmasının ve karışmasının önüne geçiyor

Adana Şehir Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi Bindi ve Kalite Hizmetleri Müdürü Nuri Karslıoğlu:

“53 bin bebek doğumu oldu, seçkin olumsuzluk yaşanmadı”

ADANA – Adana Site Eğitim ve Araştırı Hastanesi’nde ‘Pembe Kod Izleme Sistemi’ ile bakir doğan bebeklerin kaçırılmasının ve karışmasının önüne geçiliyor. Adana Kent Terbiye ve Araştırma Hastanesi Destek ve Nitelik Hizmetleri Müdürü Nuri Karslıoğlu, şuana kadar rastgele bebek kaçırma vakasının olmadığını belirtirken bakir doğum özne Ayşe Orhan ise hep sebebiyle rahat olduğunu söyledi.

Adana Site Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Ilkgüz 2017 yılında eskimemiş doğan bebeklerin kaçırılmasına ve karışmasına alın çipli ‘Pembe Takip Kod Sistemi’ uygulanması başlatıldı. Türkiye’da önceki Adana’da geçerli sistem 2018 yılında, Amerika’da ‘Sağlıkta Yer İyi RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama Teknolojisi) Çözümü’ ödülü bile aldı.

Kapılar kapanıyor, güvenlikler bölgeye anlamaklık ediyor

‘Pembe Harf Strateji Sistemi’ ile kullanılmamış doğan bebeklere ve annelerine çipli bileklikler takılıyor. Bilekliğin takılmasıyla süt kuzusu, anneden 1 buçuk metre uzaklaştırıldığı an debi sensörlerinin devreye girmesiyle alarm çalıyor, servis kapıları hudayinabit kilitleniyor, düzenlilik güçlerine giden müstacel kodlu rey ile güvenlikler alarm çalan servise yönlendiriliyor.

Ayrıca hastanede ‘Pembe harf’ tatbikatı yapıldı ve manevra gerçeğini aratmadı.

“Tatbikatlarımızda müspet sonuçlar alıyoruz”

Adana Şehir Yetişek ve Araştırı Hastanesi Destek ve Kalite Hizmetleri Müdürü Nuri Karslıoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, sistemin Adana’da uygulanıp liyakatli sonuçlar alındıktan sonradan Türkiye geneline yayıldığını belirterek, “Bugüne büyüklüğünde hastanemizde 53 binin üstünde çağa doğumu gerçekleşti. Bugüne büyüklüğünde doğan seçme bebeğe güvenliklerini uydurmak üzere çipli bilekliklerden takıldı. Ana ile bebeğim tahminî 1 buçuk metre ayrılması durumunda ‘Pembe kod’ dediğimiz bütün devreye girmektedir. Bütün devreye girdiği zaman güvenlik odasına harf düşmektedir ve bölgenin güvenliği, bebeğin kaçırılmaması açısından toprak izole edilmektedir. Sistem sebebiyle temel ve bebeğin güvenliği sağlanmaktadır. Açılışımızdan bu yana böyle tıpkısı olayla karşılaşmadık. Tatbikatlarımızda olumlu sonuçlar almaktayız” diyerek konuştu.

Yeni tevellüt fail ve temel Ayşe Orhan (24), “Daha geçmiş böyle bir uygulamayı duymamıştım. Şuanda bire bir molekül olduğu ahit hep hastane devreye gireceği amacıyla haddinden fazla memnunum. Elan abat ve huzurluyum” dedi.

Share: