Bu paketlemek 1 yıl bayatlamıyor

Kayseri’nin Develi ilçesinde hareketli kadınların isteği üstüne muhtar tarafından yaptırılan paketlemek evinde, 1 yıl bayatlamayan saf savsaklamak yapılıyor. Mahallede kıpırdak kadınların ekmeklerini pişirdikleri ocak, eften püften zamanı geldiğinde 1 bölüm bile abes kalmıyor.

İlçeye sınırlı Şahmelik Mahallesi’ndeki savmak evine bitişik mahallelerden ve gurbetten mevrut vatandaşlar de elden un, su ve sodyum klorür kullanılarak savuşturmak pişiriyor. Yapılan ekmekler 1 yıl süresince bayatlamadan tüketilebilirken, gurbetten gelen vatandaşlar da giderken yaptıkları ekmeklerini götürüyor. İkinci atlatmak evi amacıyla çalışmalara başlayacağını söyleyen Şahmelik Mahalle Muhtarı İsrafil Çal; “Bayanlarımız bizden paketlemek evi hizmeti istediler, bizim köyümüzde eleme evi vardı yenisi yapılınca bozuk eleme evini da aldatmak evine çevirdik. Köylülerimiz burada ekmeklerini yapıyorlar, haricen köylülerde geliyor, bitişik köylerden gelenler oluyor, Gurbetçiler geliyor burada ekmeklerini yapıyorlar paket yapıp götürüyorlar. Ama bir tane ensiz kalıyor, Belediyemize müracaatta bulunacağım ve benzeri paketlemek evi daha yaptırmayı düşünüyorum. Bizim köy az buçuk balaban 400 haneye karşılama ediyor 800-1000 nüfuslu ayrımsız karye. Bu yüzden ikinci savmak evini yaptıracağız” ifadelerini kullandı.

Yeryüzü gani yufka ekmeğinin mahallelerinde yapıldığını belirten Rukiye Aynur de, “Köylüler kendisine toplandık eften püften savsaklamak yapıyoruz, çokça evire çevire oluyor. Her sene bu aylarda toplanıp köyümüzde kim atlatmak evimizde yufka yapıyoruz. En iyicene yufkayı de Şahmelik köyümüz yapar o kadar iddialıyız” dedi.

Asiye Küçük ise “Burada atlatmak yapıyoruz, bugün benim ekmeğimi yapıyoruz. Bu ekmekler buradan Konya, Aksaray, kadar yerlere çocuklarımıza torunlarımıza gurbetçilerimize gönderiyoruz. Gurbette çerden çöpten savuşturmak fayrap etmek isteyenlerde buraya gelip burada yapıp gidiyorlar” dedi. – KAYSERİ

Share: