Bu yılın arz çok ilişki gören gelinlikleri

Eskişehir’de bu yılın kullanılmamış gelinlik modelleri ‘Prenses’, ‘A Antant’, ‘Grek’ ve ‘Taşlı’ çokça rabıta görürken fiyatları hammaddeye kapalı yerine yüce oranda arttı.

Yaz aylarının gelmesiyle çiftler hayallerini kurduğu düğünleri tevhit etmeye başladı. Organizasyonlarına bakarak planlarını ve alışverişlerini fail çiftlerin uğradığı işletmelerden birisi da gelinlikçiler. Değişik modellerde elkızı adaylarına seçenekler sunan gelinlikçiler, hammadde fiyatlarında yaşanan zamlardan kıran fiyatlarda artışa gitti. Bunu müşteriye hissettirmemek talip işletmeler minimum artışlar ile kimlik fiyatlarını belirliyor.

Çalıştığı gelinlikçide eser dikişi eden Hüsniye Esrar, hammaddeye sınırlanmış değer artışları üzerine hikmet verdi. Artışı müşterilere sunu beş altı seviyede tayin etmek için çabalama gösterdiklerini belirten Esrar, “Isticar da yapıyoruz, satışta yapıyoruz. Dikim ve hususi dikim yapabiliyoruz isteğe merbut olarak. Fiyatalar makbul, dantele, kumaşa, boncuklara bakarak değişkenlik gösterebiliyor. Zira hammaddeler dolara endeksli namına satılıyor. Bunlardan ekolojik ortam tığ üstelik almaç da ağırlık yaşıyor. Bu sıkıntıları arz birkaç biçimde yansıtarak orta yolu bulmaya çalışıyoruz. Sonuç zamanlarda hammadde fiyatları 3-4 katına büyüklüğünde daha çok” diye niteleyerek konuştu.

“Döneme uygun olaraktan dikimlerimiz yapıyoruz”

Yer haddinden fazla tercih edilen modelleri aktaran Hüsniye Kötü, bedel farklarına birlikte değindi. Yoğunluğun tahmini adına hangi büyüklüğünde elan süreceğini söyleyen Kötü şöyle konuştu;

“Modellerimiz beyninde A Ittifak, Helen kabilinden gelinlik modellerinin yanında, istedikleri modellerin fotoğraflarını bize getirerek hususi dikimde yaptırabiliyor. Fiyatlar şita ile yaz arasında ayırt ediyor. Söz Gelişi kışın 3 bin-3 bin 500 lira olan bir gelinlik modeli, yazın 4 bin ile 6 bine, ayrıca 10 bine büyüklüğünde çıkabiliyor. Prenses, A Ittifak, Grek modellerinin beraberinde taşlı modellerimiz çok bandaj görüyor. Dağ Bayır düğünü düşünen çiftlerimiz ise yoğurt çiçeği modeli yeğleme ederken, döneme makul olaraktan dikimlerimiz yapıyoruz. Yoğunluk tahminim ilk teşrin sonuna büyüklüğünde devam ölçü. Çünkü havalar soğudukça düğünler azalıyor.” – ESKİŞEHİR

Share: