Buharlı Şimendifer Projesiyle kazanan KOP turizmi olacak

KOP İdaresi Başkanlığı, 8 ilden oluşan KOP Bölgesinin turizm potansiyelini yükseltmek, tarihi demiryolu mirasına sahip çıkmak ve bölgeyi Türkiye’nin cesim bire bir turizm destinasyonu haline dönüştürebilmek namına ‘KOP Bölgesi Buharlı Katar Turizmi Çalıştayı düzenledi. Konaklamadan Gastronomiye, Genç İstihdamından Ekin ve Danışma aktivitelerine kadar bir nice temanın ele alındığı çalıştayla bölgenin turizm altyapısının güçlendirilmesi hedefleniyor.

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığına sınırlı Konya Ovası Projesi (KOP) Nahiye Kalkınma İdaresi Başkanlığı; hizmet sahası içerisinde meydan alan Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Niğde ve Yozgat’ın senkronik ve haddinden fazla sektörlü kalkınmasına yardım icat etmek adına KOP Turizm Modelini oluşturuyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Hars ve Turizm Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Takip ve Bütçe Başkanlığı uzmanları, Konya Şişman Kent Belediyesi, Selçuk Üniversitesi, Konya Teknik Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi tedrisat üyeleri ile TCDD Umumi Müdürlüğü ve TCDD Nakliyat A.Ş. uzmanlarının yanı sıra TURSAB, sanayi ve sivil cemiyet kuruluşlarının turizm alanında zindelik tay tay arabası acente ve işletme temsilcilerinin katıldığı çalıştayda, canlı istihdamından yerli sanayiye katkısı, turizme dair konaklamanın özendirilmesinden lehçe gastronomi üzerindeki etkilerine kadar birçok laf masaya yatırıldı. KOP İdaresi Başkanlığı ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi adına yapılan sunumların arkası sıra Selçuk, Konya Beceri ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitelerinden alanında bilirkişi talim üyeleri ile kamu ve özel sektör paydaşları, ‘Konaklama’, ‘Gastronomi’, ‘Rotalar ve Yolculuk Noktaları’, ‘Trene Müteveccih Bakım-Tamirat-Zir çatı ve Üstyapı’, ‘Demiryolu İşletmeciliği ve Eğitim’, ‘Pazarlama, Lansman-Iletişim Araçları-Hediyelik Kayıt ve Promosyon’, ‘Şimendifer İçi Etkinlik-Kültür-Müzakere ve Workshop’ doğmak için 7 değişik antet altında düşün ve önerilerde bulundu.

Öğleden sonradan düzenlenen istimara oturumunda mütekellim KOP İdaresi Başbuğ Vekili Maksat Karakoyunlu, “KOP Bölgesi 8 ülke ve 89 ilçeye hitap eden geniş tıpkısı coğrafyada hizmet alanı içerisinde faaliyet gösteren bir kamu kurumunun hizmet bölgesi adına bulunmakta. Bu havza içerisinde bölgesel kalkınma anlamında bölgeler arası eşitsizlikleri kısaltmak, kırsal kalkınmaya müteveccih yahut doğrudan kalkınmaya yönelik farkları girmek, konkre çözümler üretebilmek namına bire bir paradigma proje gerçekleştiriyoruz. Tarımdan kültüre, sanayiden enerjiye, sağlıktan eğitime kadar dokuz canlı çok noktaya lehçe kalkınma adına dokunmaya çalışıyoruz. Bu noktada amme aktörleri bizim paydaşlarımız, destekleyicimiz ve amaç adına Türkiye genelinde KOP Bölgesinin daha ferah noktalara gelmesi iktisadi, kültürel, endüstri anlamındaki boyutuyla mütekâmil olmasını önemsiyoruz. Bu bağlamda yapmış olduğumuz güçlü çokça mücahede var” dedi.

“daha çok kitlelerin zenginliklerden bilerek olmasını uydurmak çok oylumlu”

Bölgede 2016 yılından bu yana 50 milyon liralık civarında hoppadak turizm odaklı proje destekleri sağladıklarını kaydeden Karakoyunlu, “Bizim bölgemizin çok nadir tıpkı hususu var. Gelişigüzel şeyden evvel Küçük Asya medeniyeti ekin ocağı aynı coğrafya. Bu coğrafyanın kalbinde da KOP Bölge Kalkınma İdaresi’nin illeri saha almakta. 8 ilimizin, 89 ilçemizin kolaylıkla değme yerinde natürel, kültürel, tarihi ve rustik anlamda değerlendirilebilecek zenginlikler bulunmakta. Bu zenginliklerin her birini ortaya sezmek imdi insanın, imdi kitlelerin bu zenginliklerden haberli olmasını temin etmek bizim için haddinden fazla muhteşem. İnsanların bölgemizdeki bu değerlerden artık dağarcığı yüklü olmasını bulmak amacıyla bazen gayretler gerekiyor. Bu gayretler içerisinde biz bu kızıl insanlarımıza, yerli ve ecnebi turiste duyurabilmek, tanıtabilmek amacıyla KOP Bölgesindeki konaklama dönüş sayısını bırakmak ve mevrut turistin bacasız endüstri namına bahsedilen kazançlı imkanlarını bölgemize kazandırmak amacıyla çözümler sağlamak gerekiyordu. Bu anlamda içerisinde sanayi ve uygulayım bilimi isimlerini barındıran bir bakanlığa ilişkin olan kurumun direkt modernleşmenin sanayinin temeli adına mezkûr buhar teknolojisi ve buharlı katar teknolojisine bigane kalması akla yatkın olmazdı. Bu anlamda degaje ayrımsız ekiple kısık çalışmalar yaptık. Buraya kadar gelen aşamada üniversitelerin, turizm sektörünün değerli üyeleri, uzmanlar, paydaşlar, düşünüm verebilecek dizge bu projenin içerisinde meydan aldı. Gastronomiden pazarlamaya kadar gelişigüzel alanda teknik, enfrastrüktür olarak neler yapılabileceğine dair uzmanlarımızla gelişigüzel istişareler ettik. Onlardan birtakım sonuçlar aldık. Bu sonuçlar bize önümüzdeki dönemde lacerem aynı rota çizmemiz gerektiği üzerine bittabi ışık ve cephe verecek. Bölgemize kırıcı anlamda yarar sağlayacak ve dünyada sıklıkla kullanılmakla gelişigüzel Türkiye için ilk defa adına gerçekleştirilecek bire bir projeyi hayata geçirmiş olacağız” diye niteleyerek konuştu. – KONYA

Share: