Bulgaristan Defans Bakanı Stoyanov, orduda eroin ve etil alkol kullanımını yasakladı

Bulgaristan’bile geçici hükümetin Defans Bakanı Dimitar Stoyanov, bakanlığa sınırlanmış askeri ve sivil cümle kadroya düzentileme saatlerinde ispirto ve esrar kullanımını yasakladı.

Bakanlığın resmi genel ağ sitesinde yayımlanan Bakan Stoyanov’un yasaklama emrine ilişkin açıklamada, emek saatlerinde, Defans Bakanlığı askerleri, direkt Savunma Bakanına merbut birimlerin kadrosu ve Silahlı Kuvvetlerin tam personeline, yetişek, tatbikat ve sair operasyonlar esnasında ispirto, maden ve ayrımsız maddelerin kullanımının yasaklandığı bildirildi.

Askeri ve idari birimlerde seçme nev etanol satışının üstelik yasaklandığı anlatım edilen açıklamada, egemenlik ihlalinde bulunanların takkadak açığa alınacağı uyarısında bulunuldu.

Açıklamada ayrıca bakanlığın askeri ve sivil personelinin, ülkede zaten herkese haram olan uyuşturucu ve alkol etkisinde direksiyon başında oturmasının birlikte yasakladığı kaydedildi.

Orta Bulgaristan’birlikte Kazanlık iline ilişkin Tülbeto poligonunda askerlerin giriştiği, kullanım dışı patlayıcı maddelerin imha çalışmaları sırasında 18 Ağustos’ta çıkardıkları cuşuhuruş, Bulgar ordusundaki disiplin ve uyum sorunlarını gündeme getirmişti. Açıktan ve karadan yüzlerce askeri ve itfaiye personelinin çabalarıyla iki günde fakat arama altına alınan cuşiş, rüzgarlı şiddetli yunak hava koşullarında tekraren bölgedeki cebe fabrikaları ve cephane depolarına yaklaşmıştı.

Nüfusu 6,52 milyon olan ülkenin, 2004’te NATO’ya katıldıktan sonradan ordusu tamamen heveskâr temele dayandırılırken, Savunma Bakanlığına tutkun sivil ve askeri personel sayısı 32 bine indirilmişti. ???????

Share: