Bulgaristan’daki erken seçim kapsamında Trakya’daki merkezlerde rey ita işlemi başladı

Bulgaristan’üstelik yapılan erken seçme kapsamında Trakya’birlikte dinç çifte vatandaşlar oy vermeye başladı.

Trakya’de oturmuş 28 sandıkta düşünce vermeye mevrut vatandaşlar Bulgaristan vatandaşlığına ilgili kimlik ya dahi pasaportlarını ibraz ederek oylarını verdi.

Kimi vatandaşlar pusula sistemini tercih ederken kimileri dahi elektronik ortamda oylarını kullandı.

07.00’bile başlayan rey ödeme işlemi 20.00’da sona erecek.

Bulgaristan göçmenlerinin çoğunlukla yaşadığı Şükrüpaşa Mahallesi’ndeki 75. Yıl İlköğretim Okulu’nda oy kullanan Trakya Balkan Türkleri Ekin ve Dayanışma Derneği Başkanı Cevat Çağ, AA muhabirine, seçimin Bulgaristan’a ve Türkiye’ye uz olmasını diledi.

Bulgaristan’dahi tartılı bir hükümet kurulmasını istediklerini tamlayan Güneş, “Vatandaşlarımız bu intihap maratonundan yoruldular. Bu sebeple dahi Bulgaristan’dahi hükümetin kurulmasını bekliyoruz.” dedi.

Oy kullanma işleminin 20.00’ye büyüklüğünde bitmeme edeceğini belirten Güneş, “Dışarıda küsurat olursa 20.00’den sonradan bile durumunu görevlilere belirtmeleri halinde vatandaşlarımız 21.00’e kadar rey kullanma haklarına sahipler.” diyerek konuştu.

Oy kullanan Osman Çavuş bile 4. seçimin yapıldığını ve Bulgaristan’de hükümetin kurulmasını istediklerini anlatım etti. 3 ayda benzeri seçime çağırıldıklarını anlatan Çavuş, “Hükümet kurulsun 5 sene sürsün bu hareket, ego oyumu kullandım, çokça memnunum, bize faydası olacak bu seçimin.” dedi.

Kırklareli’nde bile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Rum Lisesi’nde kurulan iki sandıkta düşünce verme işlemi gerçekleştirildi.

Kırklareli Balkan Türkleri Göçmenler El Birliği Derneği Başkanı Erol Dokunaklı, AA muhabirine, Bulgaristan’birlikte hükümetin kurulamaması üzerine baştan seçime gidildiğini söyledi.

Sık kalın seçme yapılmasından ortalık seçmenin az buçuk yorulduğunu rapor eden Şiddetli, “İnşallah bu öğün çıktı hükümet kurulur ve hükümetin içre bizim desteklediğimiz tümen dahi peki kim daha metin olacağını düşünüyoruz.” diye konuştu.

Oy kullanan vatandaşlardan Mehmet Molla bile “İnşallah bu sefer Bulgaristan parlamentosu çokluk sağlar ve bire bir elan seçimler er olmaz” dedi.

Tekirdağ’da de çifte vatandaşlar 50. Sene Ortaokulu’nda oy kullanıyor.

Erken genel seçim kapsamında sandığa gidiliyor

Bulgaristan’dahi hükümet kuramayan Bulgaristan Toplumcu Partisi’nin (BSP) 18 Temmuz’birlikte aldığı görevi Reisicumhur Romanyalı Radev’e reddetme etmesiyle ülkede 2 Ekim’de erken umumi seçim yapılması kararı alınmıştı.

Türkiye’deki göçmenler, Bulgaristan’de 1989’birlikte kızıl zorba Todor Jivkov’un devrilmesiyle başlayan demokratikleşme sürecinde 15’inci sefer genel seçimde rey kullanıyor.

4 Nisan, 11 Temmuz ve 14 Kasım 2021’bile yapılan üç genel seçimin ardından seçmenler, hükümetin kurulamaması dolayısıyla bu sefer erken umumi intihap amacıyla sandık başına gitti.

Share: