Burası Kalabalık değil Adana: Fındık hasadı başladı

Adana’nın Feke ilçesinde fındık hasadı başladı.

Yavru yurt Kıbrıs’ta 36 sene boyunca müteharrik ve zahmetli olduktan sonra dede topraklarına dönen Nihat Asuman, Astsubay Mahallesi’ndeki 4 dönüm arazisinin yarısına fındık fidanı dikti. Yetiştirdiği fındıkları hasat etmeye başlayan Gök, “Atalarımız yapmamış ama deminden bize ayrım olsun dedik ve fındık üretimine başladık. Elma yetiştirsen değerlendiremiyorsun. Kiraz yetiştirirsen değerlendiremiyorsun amma fındık, ceviz daha avantajlı” dedi.

Yetiştirdiği elmalara birlikte pazar bulmakta sorun yaşadığını anlatan Asuman, “Pazara arz etmek üzere yakın ilçelere gidince bin lira ayrımsız masraf oluyor. Elmada bu kurtarmıyor. Amma bölgemizde fabrika ve üretim işletme tesisleri olsa bizler bundan sonra istihsal yapar imdi çalışırız. Köylerde üretim daha aşkın artar. 4 dönüm arazimde 2 dönüm fındık 2 dönüm elma üretiyorum. Bu sezonun önceki firik hasadını gerçekleştiriyoruz. Karadeniz fındığı ile aynı haz ve kalitede işaret elde ediyoruz” diyerek konuştu.

Karadeniz’den getirdiği fındık fidanlarını çoğaltarak ilçede isteyenlere ücretsiz verdiğini ve üretimin artması için çabalama sarfiyat ettiğini söyleyen İbrahim Bölüm ise “Denizimiz namevcut fakat Karadeniz’e arattırmayan birçok özelliğimiz var. Karadeniz gezisine gittiğimde oradaki çiftçilerimizin bahçelerine fındık ağaçlarını gördüm. Buradan Karadenizli hemşerilerimizi nazikâne, dostlukla, hürmetle selamlıyoruz. Fındık üretiyorlar. Karadeniz’in doğasına çok mümasil aynı doğamız var. Tığ illet üretmeyelim dedim. Hassaten henüz iyisini yaparız diye niteleyerek, biraz dikme aldık. Sınama yaptık ve verim aldık. Yüz üstünde güzel direk getirdim. Kısaca 6 dönüm arazide dikim yaptık. Ongun oldu. Fındık fidanlarını köklerinden çoğalttık. İlaç ve basılmış gerekmiyor. Başarılı olduk ve lezzeti makro. Özlük evladımız kabil fındık bahçelerine bakıyoruz” şeklinde konuştu. – ADANA

Share: