Bursa’da av sezonuna girmeye hazırlanan balıkçılar üzere merasim düzenlendi

Av yasağının bu şeb yarısı itibarıyla sona ermesiyle denize açılacak balıkçılar amacıyla Bursa’nın Mudanya ilçesinde program düzenlendi.

Gemlik ilçesi Kurşunlu Mahallesi’ndeki balıkçı barınağında düzenlenen törende balıkçılar üzere yakarış edildi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Hamit Aygül, denizlerdeki kirlenmeye ve denizlerin akıbet yıllarda uğradığı zarara dikkat iletilmek amacıyla art temizliği yaparak farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını belirtti.

Av sezonunun balıkçılar amacıyla şiddetli olması temennisinde bulunan Aygül, şunları söyledi:

“Üretimin aksamaması üzere barınakların temizlenmesi, balıkçı teknelerinin yenilenmesi, barınakların fiziksel yetersizliklerinin giderilmesi, balıkçılarımızın eğitimi, halkın ilgisi ve bilgisine yönelik tarım çalışmaları yapılması için mukavemetli çok faaliyet yürütmekteyiz. Antrparantez ilimizde 18 nüsha akarsu ürünleri kooperatifi ile birlikte Eskişehir, Bilecik ve Kütahya illerinin dahi karışma olacağı Su Ürünleri Avcılığı Arka Birliği’ni kurmuş bulunmaktayız. eş zamanlı kendisine 9 barınağımızda kıran temizliği, kayırıcı temizliği gibi faaliyetlerimizi yaptık. Tekrar buradaki fantom ağlarının temizlenmesi için birlikte bazen icraat yapıldı. Önümüzdeki süreçte hem balıkçılarımızın dışarısının temizlendiği gibi içerisinin dahi temizlenmesi amacıyla ceht sarfiyat ederek bu konuda adalet ettiğimiz yere ulaşacağımızdan eminim.”

Bursa Büyükşehir Uray Başkan Vekili Süleyman Çelik ise müsilaj konusunda acul ve etken çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirtti.

Bursa’nın tarımını, suyunu, ormanını korumak üzere icraat yaptıklarını dile getiren Polat, “Geçtiğimiz sezonlarda hem pandemi şartları hem bile müsilaj cihetiyle balıkçılarımızın tahakküm eyyam geçirdiğine hepimiz şahidiz. Yarın bakımından balıkçılarımız ‘vira bismillah’ diyerek ağlarını denizlerimize atacaklar. Hep balıkçılarımıza bereketli tıpkısı sezon geçirmelerini diliyorum.” dedi.

Programa katılan protokole ve vatandaşlara balık savmak izzetüikram edildi.

Share: