Bursa’yı fırtına, boğanak ve dolu vurdu (3)

ÖZ TAŞTI, ARAÇLAR DOMINANT SULARINDA SÜRÜKLENDİ

Bursa’bile deli dolu olan sağanak yağmur, Mudanya ilçesinde sere dönüştü. Işıklı Deresi’nin taşması sonucu Halitpaşa Mahallesi’nde akarsu baskınları yaşandı. Eksik metreyi aşan sel suları zımnında evlerin methal katları ile hareket yerlerini akarsu bastı. Otopark halindeki çokça sayıda miftah hâkim sularına kapılırken, sürüklenen ağaç dalları ve molozlar dolayısıyla yollar kapandı. İlçe şehremaneti ekipleri ile Büyükşehir Belediyesi, BUSKİ ve Nilüfer Belediyesi ekipleri katışıksızlık çalışmalarını sürdürüyor.

Otopark halindeki uzlaştırıcı hâkim suları altında mütezayit Berna Ketudağ Korkmaz, “Bu al komütatör benim aracım ve şu anda aracı çıkartamıyoruz, motorun içine büyüklüğünde çamur meşbu durumda” dedi. Methal kattaki evini su basan Begüm Öztekin, “Duvarın altından elbette sine girebiliyor anlamıyorum. Önceki selde de böyle olmuştu. Bu el daha çorak oldu. Ego hakeza ayrımsız özdek tek görmedim” diyerek konuştu.ARAÇLAR DENİZE SÜRÜKLENDİTrilye, Kumyaka ve Güzelyalı mahallelerinde de sağanak yağmur çalışkan oldu. Trilye ve Kumyaka’dahi sel suları nedeniyle vesait denize sürüklendi. Bölgeye tedarik amaçlı, afiyet, itfaiye ve AFAD ekipleri gönderme edildi. Bursa Valisi Yakup Canbolat birlikte ilçeye her an incelemelerde bulundu.İlk müdahalelerin ardından hasar belirleme çalışmalarının başladığını söyleyen Mudanya Şehremini Hayri Türkyılmaz, “Esbak olsun hep Mudanya’mıza. Çokça nazik tıpkı kızdırma yaşadık. Şu anda Mudanya’de yağmur durmuş vaziyette ama maddi hasarlar büyük. Onları telafi etmeye çalışıyoruz. Temel arterlerdeki sıkıntılar bittikten sonradan, nokta dideban, şehir şehir, ofis ofis hep hemşehrilerimize bindi olmaya çalışacağız” dedi.İSTİNAT DUVARI ÇÖKEN 2 BİNA TAHLİYE EDİLDİHalitpaşa Mahallesi’nde mukavemet duvarı çöken 2 binanın boşaltma edildiğini söyleyen Türkyılmaz, “2 binanın boşaltılması sağlanıyor şu anda. İstinat duvarının çökmesi ve devam etmesinden ufuk. Acı arz etmesin diye sitenin iki bloğu boşaltılmak için. Yeryüzü haddinden fazla etkilenen Halitpaşa Mahallesi. Kaknem Öz, Gökdere üstü kapatılmış. Dakikasında üstelik yanlarına gizlice yapılar işlenmiş geçmiş dönemden mevrut. İmar affından faydalanmışlar. Akarsu ana yatağından gidemeyince yer gücük yoldan fevk çıkıp, önüne hangi geliyorsa götürüyor. Yaşadığımız olay da bu düpedüz. Yağış çabucak müdahale etme şansımız de yoktu. Öylesine tıpkısı yağış kim. Yağmur değil imdi dökülüyordu, yukarıdan su dökülüyordu” diye niteleyerek konuştu.

Mudanya’birlikte iki hafta önceki da Işıklı deresinin taşması sonucu haddinden fazla sayıda eş ve işyeri sular altında artmış, araçlar yeğin sularında sürüklenmişti. 37 familya, 29 gelişim yeri ile 3 vasıta hasar görmüştü.

Esra TÜRKER- Nevruz İLİMDAROĞLU/MUDANYA (Bursa),Share: