ÇAKER heyetinin ziyaretinin arkası sıra Çin’e ait 17 uğraş uçağı ve 5 gemi Tayvan’ı yeniden ablukaya aldı

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin kamer başındaki ziyaretinin ardından Çin ordusu, Cezire çevresinde askeri tatbikatlar başlatmıştı. 7 dönem süren tatbikatlar, Ada’nın çevresinde fiili abluka oluşturmuştu. Gerçeklik zırh ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında, Çin ana karasından ateşlenen güdümlü füzeler Tayvan yakınlarındaki sulara düşmüştü. Kalaba sözcüsü, 10 Ağustos’ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş fakat Tayvan Boğazı’ndaki askeri devriye faaliyetinin bitmeme edeceğini bildirmişti.

BENDE KURULTAY HEYETİNİN ZİYARETİ SONRASI YENİDEN TATBİKAT BAŞLATILDI

Pelosi’nin ziyaretinden 12 dönüş sonra Demokrat Partili Massachusetts Senatörü Ed Markey başkanlığındaki yıpranmamış tıpkı ÇAKER Kurultay heyeti, geçmiş dönme Tayvan’ı görüşme etti. Çin ordusu ise bu heyetin ziyaretinin peşi sıra da Ada çevresinde “askeri devriye faaliyeti ve tatbikatlar yürüteceğini” açıkladı.

ADA ÇEVRESİNDE 17 ÇARPIŞMA UÇAĞI VE 5 SAVAŞ GEMİSİ GÖRÜLDÜ

Tayvan Savunma Bakanlığınca, Çin’e ilişik 17 kavga uçağı ve 5 savaş gemisinin Cezire çevresinde görüldüğü belirtildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, uçaklardan 10’unun, Tayvan Boğazı’nda tarafların tartı alanlarını sınırladığı kabul edilen hava ve deniz hattının doğusuna ve Tayvan’ın “Albeni Savunma Tanımlama Bölgesi” ilan ettiği bölgenin güneybatı bölümüne uçtuğu tabir edildi.

ÇİN’İN ALBENI VE DENİZ ARAÇLARI FÜZE SİSTEMİYLE İZLENİYOR

Öte yandan Açıklamada, Çin’e ilgilendiren gelgel ve bahir araçlarının, elektronik izleme araçları, karakol uçakları, gemiler ve kayran füze sistemleriyle izlendiği kaydedildi.

PEKİN, “TEK ÇİN İLKESİNİ” VURGULUYOR

Ziyaretler, Cezire’yı topraklarının parçası yerine gören Çin’in tepkisine el açıyor. Pekin, “yegâne Çin ilkesini” vurgulayarak Tayvan’ın acun ülkeleriyle müstakil diplomatik ilgiler kurmasına, BM’de ve özge arsıulusal kuruluşlarda kaşkariko edilmesine alın çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesini araç koşuyor.Share: