ÇAKER Kongre heyeti, Tayvan lideri Tsai ile görüştü

Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Tayvan’ı mülakat fail ÇAKER Kurultay heyeti, Cezire’daki hükümetin lideri Tsai Ing-wen ile ülfet gerçekleştirdi.

South China Morning Post’un Tsai’nin ofisinden yetkililere dayandırdığı haberine göre, Demokrat Partili Massachusetts Senatörü Ed Markey başkanlığındaki heyetin görüşmesi basına kapalı yapıldı.

5 kişilik Kurultay heyeti, BENDE Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Çin ile gerilime kat açan Tayvan ziyaretinden 12 dönüş bilahare evvel akşam Ada’ya gelmişti.

Heyetin Tsai ile görüşmesinde, ABD-Tayvan ilişkileri, lehçe güvenlik, tecim ve yatırım, toptan tedbir zincirlerindeki sorunlar ile iklim değişikliğini tartıştığı aktarıldı.

Heyet Başkanı Markey, şahsi Twitter hesabında ziyarete ilişkin yaptığı paylaşımda, “ziyaretin, ÇAKER’nin Tayvan’a desteğini göstermeyi ve Tayvan Boğazı’ndaki sulh ve istikrarı motivasyon etmeyi amaçladığını” rapor etti.

Heyet, bugün sona erecek ziyarette antrparantez Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu ve parlamento mensuplarıyla görüşecek.

Markey’e, ziyarette Cumhuriyetperver Partili Temsilciler Meclisi üyesi Aumua Amata Coleman ile Demokrat Partili Temsilciler Meclisi üyeleri John Garamendi, Düz Lowenthal ve Don Beyer haremlik ediyor.

Çin’den tepki

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vang Vınbin, Pekin’bile düzenlediği matbuat toplantısında, Senatör Markey öncülüğündeki heyetin, Çin’in parçalanmamış uyarılarına ve itirazına karşın “Çin’in Tayvan bölgesini” görüşme ettiğini belirterek “Ayrımsız kol ESIR’li siyasetçi, Tayvan’ın bağımsızlığını savunan ayrılıkçı güçlerle suç birliği yaparak ‘yegâne Çin’ ilkesine vadi okumaya çalışıyor. Bu çabalar başarısızlığa mahkumdur.” dedi.

Sözcü Vang, Çin’in ulusal egemenliğini ve toprak bütünlüğünü müzaheret etmek üzere kararlı tedbirler alacağını rapor etti.

Çin ordusu, Ada çevresinde “devriye faaliyeti ve manevra” başlattı

Bu arada Çin ordusu, KUL Kongre heyetinin Tayvan’ı ziyaretinin ardından Cezire çevresinde askeri karakol faaliyeti ve tatbikat başlattığını duyurdu.

Çin Halk Halas Ordusu (PLA) Şarki Cephesi Komutanlığı Sözcüsü Şi Yi, “Tayvan çevresinde yanında haberleşme tedarik devriyesi ve kök muharebe tatbikatları yapacaklarını” bildirdi.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü Vu Çien de ziyaretin, KUL’nin Tayvan Boğazı’nda sulh ve istikrarı bozmaktaki rolünü ortaya koyduğunu kaydederek “PLA’nın Tayvan çevresindeki sularda ve gelgel sahasındaki yan yana tatbikat ve eğitimleri, KÖLE-Tayvan yanlışlık birliğine ve provokasyonuna kararlı tıpkısı tepkidir.” ifadelerini kullandı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin Tayvan ziyareti

Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi ve beraberindeki 5 şahsiyet Kongre heyeti, 2 ve 3 Ağustos’ta Tayvan’ı ülfet etmişti. Ülfet, Cezire’yı topraklarının parçası namına gören Pekin’in tepkisini çekmiş, Çin ordusu ziyaretin arkası sıra Ada çevresinde askeri tatbikatlara başlamıştı.

6 bölgede planlı tatbikatlar, Ada’nın çevresinde fiili kuşatma oluşturmuştu. Cins cebe ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında, Çin asıl karasından ateşlenen güdülebilen füzeler Tayvan yakınlarındaki sulara düşmüştü.

Ordu sözcüsü, 10 Ağustos’ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş ancak Tayvan Boğazı’ndaki askeri karakol faaliyetinin devam edeceğini bildirmişti.

Pelosi, Çin ile buyuru ihtilafı içindeki Ada’yı 25 yıl aradan sonradan musahabe eden evvel KUL Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Elan evvel 1997’dahi Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan’ı musahabe etmişti.

Pekin, “biricik Çin ilkesini” vurgulayarak, Tayvan’ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, BM’birlikte ve ayrıksı arsıulusal kuruluşlarda mandepsi edilmesine cebin çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesini yiyecek koşuyor.

Share: