Camiyi ev markajcı kumrular yuvalarını hoparlörlerin üstüne mensur ediyor

Erzincan’de caminin içerisinde ki hoparlörün üzerini ev markajcı kumrular, imamın ve cemaatin bağ odağı oluyor.

Erzincan Merkez Narven Mahallesinde mevcut Boyacılar Camii’nin yunak yaz günlerinde sürekli vazıh kâin penceresinden giren bir çift kumru, haricen getirdikleri çaltı çırpılarla yaklaşık 5 ay önceki cami ortamında ki hoparlör üstüne yuva yaptı. Ahit geçtikçe yuvayı sağlamlaştıran kuşlar, daha bilahare yumurtladı. Yumurtalarından çıkan kumru yavruları, cami cemaatinin ve imamının sargı odağı oldu. Çocuk kuşlara annesi seçme dönüş belli aralıklarla beslenmeleri amacıyla yemleme getirirken daim yuvada annelerini bekleyen bala kumrular camiyi kendilerine emniyetli liman olarak görüyor. Namazını kıldıktan bilahare kuşları fark eden vatandaşlar cep telefonlarının kameralarını açıp lezzetli yavru kuşların ışık ve videolarını çekiyor. Cami imamlarının ve görevlilerinin bu duyarlı davranışı bile vatandaşlar eliyle ölçüm topluyor.

Boyacılar Camii İmam Hatibi Mehmet Zorbuna, kumru kuşlarının camiyi mesken tuttuklarını ve yuva sayılarını gün günden artırdıklarını belirterek, “Tahminî 5 ayak tabanı yakındır kuşlar caminin içerisinde. Öncelikle dip katta ayrımsız hoparlörün konusunda aynı yuva yaptılar. Orada bire bir çocuk büyüdü. Daha sonraları yuvalarını aşağıya taşıdılar. Demincek da burada 2 yavrusu var. Bunları büyütüyor. Cemaatimizin üstelik gayet ilgisini çekiyor. Tığ dahi onlara uymazlık makaslamak üzere, onları burada korumaya çalışıyoruz. Kışa kadar herhalde kuşlarımız camide bu şekilde devam edecek. Şuan dahi aynı de çoğalıyor. Camimizin gayrı hoparlörlerinde üstelik 2-3 çıngı yuva yapım aşamasında. Bundan Sonra serencam nereye varır Cenabıhak bilir” diye niteleyerek konuştu.

Camii cemaatinden Münir Keskinoğlu ise kuşlara vatandaşların ilgilendiren olduklarını ve sevdiklerini söyleyerek, “Kuşlarımızın rahatı durumunda. Kimse da onlara dokunmuyor. Kışa büyüklüğünde buradalar, ondan bilahare de Tanrı büyüktür. Kuşlarımız çokça güzelce. Dizge birlikte onlara alın ilişik” ifadelerini kullandı.

“Yeryüzü kuvvetli yere yuvalanmışlar”

Vatandaşlardan Osman Lezzetli da kuşları caminin içerisinde görüp şaşkınlığını gizleyemedi. Bir Lahzada telefonuna sarılan Tatlı minik kuşların görüntüsünü kaydetti. Cami imamının ve görevlilerin duyarlı davranışlarını şuurlu tıpkısı tutum olarak nitelendiren Tatlı konuşmasında, “Arz akva yere yuvalanmışlar, bari bizler de bu kuşlar üzere bu mekanlara yuvalanabilsek” diye niteleyerek konuştu. – ERZİNCAN

Share: