Çandır koyunları doğaya salındı

Melez koyunları doğaya salındı

Konya’dan kamyonla getirilen 28 Anadolu çandır koyunu, Nurhak ilçesindeki 2 bin 200 rakımlı Uzun Hayvan Ovası’na bırakıldı

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş’ta 28 nüsha Anadolu melez koyunu doğaya salındı.

Kahramanmaraş Doğa Koruma ve Milli Parklar Yazıhane Müdürlüğü, Nurhak ilçesi kırsalında 2 bin 200 rakımlı Uzun Hayvan Ovası’na 28 sayı Rum melez koyunu bıraktı.

Konya Bozdağ Aşılanmamış Koyunu Esirgeme ve Üretme Sahasından kamyonla getirilerek Nurhak dağlarına bırakılan çandır koyunlarının nesli nâr altında olduğu için 43 bin 944 hektarlık düz koruma altına alınarak avlanmaya kapatıldı.

Doğa Esirgeme ekipleri, yaban hayatını arkalamak ve harlatmak için doğaya saldıkları yaban koyunlarına taktıkları GPS toht ve alanın ayrışık noktalarına yerleştirilen fotoğraf kapanlar ile koyunların kullandıkları oturma, kışı geçirdikleri alanlar, sağlıkları, tenasül dönemi, bala sayıları, sinsice avlanmalar sürekli takip edecekler.

Gen kaynağı kendisine biyolojik zenginliğin ayrımsız parçası olan yaban koyunları bozkır ekosistemine eş 1000-1700 metre yükseklikte sulp ve kayalık ayrımsız yer yapısında yaşamlarını sürdürüyorlar. Bu yüzden bile bozkırın çocukları kendisine adlandırılıyorlar. Proje ile tür neslinin ve dirim bilimsel çeşitliliğin sağlanması, sürdürülebilir av ve yaban hayatın devamı hedefleniyor.

Ziyafet havasında yapılan doğaya karışık koyunu salma etkinliğine Tabiat Himaye ve Milli Parklar 15’nci Toprak Müdürlüğü ve Kahramanmaraş Doğa Siper Milli Parklar Idarehane Müdürlüğü ekipleriyle vatandaşlar katıldılar.Share: