Çankırı haberleri! KASTAMONU – Ilgaz Dağı güzün ayrımlı hasep tonlarıyla huy tutkunlarını ağırlıyor

“Anadolu’nun sen büyük bire bir dağısın” dizeleriyle şarkılara konu olan Ilgaz Dağı, ziyaretçilerini bağ bozumu renkleriyle ağırlıyor.

Kastamonu- Çankırı sınırındaki Günindi Karadeniz’in 2 bin 587 rakımlı Büyük Hacet Tepesi ile sunu erdemli dağı olan Ilgaz, sonbaharın tekmil güzelliklerini bünyesinde barındırıyor.

Baharın yeşili, kışın beyazıyla ziyaretçilerinin dikkatini çekici Ilgaz, sonbaharda zerrin, kahverengi ve kırmızının tonlarına bürünüyor.

Karaçam, sarıçam ve köknar ağaçları ile efdal kesimlerde çayırlıkların çok olduğu Ilgaz Dağı’nda ayı, kurt, tilki, geyik, yağız ve melez domuzu kabilinden 30 civarında utangaç hayvanın yaşadığı biliniyor.

Ilgaz Dağı, içindeki küçük yollar ve yaprakların oluşturduğu rengarenk görüntülerle ziyaretçilerini etkiliyor.

Fotoğrafçıların ve tabiat tutkunlarının her mevsim ilgisini calip Ilgaz Dağı, sonbaharda dağdaki renklerin harmonisini görmeye gelen fotoğrafçılara değişik güzellikler sunuyor.

Doğa fotoğrafçısı Cebrail Batur, AA muhabirine, bir nice tabiat fotoğrafçısının bu mevsimde Ilgaz’ı ziyaret ettiğini söyledi.

Ilgaz’ın seçkin mevsim ayrı benzeri güzelliği bulunduğunu vurgulayan Batur, “Ilgaz Dağı’nda sonbaharın bildirme iyice renklerini tıpkısı arada görmenin mutluluğu içindeyiz. Ilgaz Dağı, zirvesinden eteklerine kadar rengarenk oluyor. Kışın tepesinde karlar, eteklerinde rengarenk yapraklarıyla katlanılamaz benzeri ilim güzelliği veriyor. Şairlerin dediği üzere, ‘Diğerleri zaman, güz sanattır’. Ilgaz’de da bu sanatın arz güzelce anları yaşanıyor.” ifadelerini kullandı.

Çeşit çeşit ağaçların rengarenk görüntüler sunduğuna dikkati çeken Batur, “Ilgaz Dağı’nın eteklerinde ışıldamak kavaklar, sapsarı yaprakları ile müthiş ayrımsız fon sunuyor. Bunun dışında kayınbirader, göknar ve çam girmek üzere orman ortamında ayrımlı ağaçların yaprakları değişik renklerle kaynaşık durumda. Bir ressam tuvalinde hangi rengi istiyorsa Ilgaz’dahi şu anda o renkler var.” dedi.

Batur, dağda haddinden fazla sayıda mantar türü birlikte bulunduğuna meni ederek, “Bu mantarlar pir bire bir görsellik sağlıyor ama ziyaretçilerimizi bilmedikleri mantarları yememeleri üzerine uyarıyoruz. Bu mevsim hele Kanlıca mantarının pahal olduğu tıpkı mevsim.” diye niteleyerek konuştu.

Share: