Çankırı ruzname haberleri… Cezayirli motosikletçi 11 ülkeyi havi Orta Şark turu üzere Türkiye uğrunda

Motosikletçi Yunus ahali-Hadi ile röportaj

Haydi’nin yardımcısı Velid Basık ile röportaj

Misrata Limanı’na gidilmesinden görüntüler

“Refak et-Yol” motor grubu kaptanı Abdusselam el-Cenef ile mülakat

Motosikletçi Yunus ahali-Haydi ile röportaj

???????- Motosikletçi Yunus ahali-Haydi’nin Misrata Limanı’ndan vapura binmesi Cezayirli motosikletçi 11 ülkeyi kapsayan Orta Doğu turu amacıyla Türkiye yolunda

Cezayirli maceraperest motosiklet tutkunu Yunus halk-Hadi, Tunus’tan başlayıp Türkiye, Irak ve Suriye üzerinden devam ederek Umman’bile noktalanacak 11 ülkeyi kapsayan Orta Doğu turu amacıyla İstanbul’a geliyor

Yolculuğunu “Türkiye üzerinden Orta Şark’ya bıkılmayan gezi” adına tanımlayan Hadi, İstanbul, İzmir ve Antalya’dan sonradan güneydoğu rotası üzerinden Irak’a intikal yapmayı planlıyor

Libyalı serüvenci Yunus el-Hadi:

“İnşallah İstanbul’bile Ayasofya Camisi’nde salat kılacak Mekke’dahi ise umre yapacağız”

TRABLUS (AA) – AYDOĞAN KALABALIK – Orta Şark’de 11 ülkeyi kapsayan turu için ülkesi Cezayir’den yola çıkan motosikletçi Yunus umum-Haydi, Tunus ve Libya’nın arkası sıra rotası üzerindeki üçüncü durak olan Türkiye amacıyla Trablus’tan yola çıktı.

Cezayirli motosikletçi-serüvenci Hadi, İstanbul’a gezmek için Misrata Limanı’nda vapura binmeden önceki Tunus, Libya, Türkiye, Irak, Suriye, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan, Katar, Mürekkep Fellah Emirlikleri ve Umman’ı havi turu ile ilişik AA muhabirine konuştu.

Hadi, yolculuğunu “Türkiye üzerinden Orta Şark’ya doyumsuz yolculuk” adına isimlendirdiğini söyledi.

İstanbul’dan bilahare İzmir ve Antalya’ya uğrayacaklarını oradan Türkiye’nin güneyinden Irak’a geçeceklerini belirten Hadi, “Irak’ta tıpkısı geceleyin kaldıktan sonradan Suriye’ye geçmeyi planladık. Suriye’birlikte iki veya üç periyot kalacağız. Orada tanıdığımız ve irtibatta olduğumuz motor grubu var. Onlar bize kez süresince zevcelik edecekler.” dedi.

Haydi, Suriye’den Lübnan’a oradan Ürdün’e geçeceklerini ve Ürdün’da Geberik Deniz kabilinden bazen seyyahlık bölgelere bile uğrayacaklarını kaydetti.

Suudi Arabistan’da Medine, Mekke ve Riyad’ı musahabe ettikten sonraları Katar ve Müttehit Zenci Emirlikleri’ne (BAE) gideceklerini aktaran Haydi, “Gezimizi inşallah Umman’da sonlandıracağız ve esasen bir yolla ülkemize döneceğiz. Ihtimal ayrıksı türlü üstelik dönebiliriz. Ancak daha bu konuda bire bir tasrif yapmadık.” ifadelerini kullandı.

Ayasofya’da namaz, Mekke’de umre

İstanbul’üstelik Boğazı ve ayrıksı bölgeleri gezeceklerini belirten Cezayirli maceracı, gezinin manevi kanadına bile bel ederek, “İnşallah İstanbul’birlikte Ayasofya Camisi’nde namaz kılacak Mekke’de ise umre yapacağız.” diye konuştu.

Türkiye’de hiçbir motor kulübü ile irtibatlarının olmadığını tabir eden Hadi, Kenan Sofuoğlu’nu bildiğini tabir ederek, şöyle bitmeme etti: “Sofuoğlu’na hususi selam gönderiyorum. Tanışmakla onurlanmak isterim.”

Sakınma parçalar ve tamirat işinden anlayan yardımcı

İki yedek teker, dirim malzemeleri, keçe ve anahtar takımları kabilinden vacip olan malzemelerin yüklendiği motosikletin dal koltuğunda Haydi’nin yardımcısı Velid Basılmış gezi ediyor.

Kendisinin üstelik motor kullandığını ifade eden Basılmış, mümkün arızalar yerinde müdahale edebilmek amacıyla lazım bütün gereçleri aldıklarını, antrparantez 14 litre benzini bile yedeklerinde bulundurduklarını kaydetti.

Teker tahrifat ve belkili ayrımsız durumda arızaya engelleme ederek tamirat edebileceğini anlatan Basma, “Tezyifkâr yaştan beri motosiklete biniyorum beklenen arızaları onarım edebilirim. Gördüğünüz kabil sakınma tekerlerimiz de var.” ifadelerini kullandı.

-Libyalı motosikletçilerden destek

Libya’nın Misrata kentindeki “Refak deri-Tarik” motor grubu Cezayirli maceracıları karşılayacak mihman etti.

Gereken evrakın hazırlanması üstüne kendilerine arkalama ettiklerini ve onları ağırlamaktan mutluluk duyduklarını rapor fail Refak deri-Tarik Grubu kaptanı Abdusselam halk-Cenef, “Kendilerine sağlıklı ve hayırlı yolculuklar diliyorum ve tekrar görüşmeyi rüya ediyorum.” dedi.

Cezayirli maceracının bindiği Kevalay gemisi çekicilik muhalefeti olmaması yerinde, normal şartlarda 24 Ekim’dahi İstanbul’dahi demir atacak.

Share: