Canlı yaşında elde ettiği başarılar ile kılıç oyunu sporunda adını tarihe yazdırıyor

Milli sporculuğu haricinde ayrıca 2. aşama çalıştırıcı lisansına eş olan Eskişehirli kılıç oyuncusu Muhammed Anasız, branşın ustalık detaylarından ve faydalarından bahsederek, “Bu spor satrancın ayakta oynanan versiyonudur” diyerek tanımladı.

Milli eskrimci Muhammed Anasız, olimpiyat sporculuğu, 2. mertebe çalıştırıcı ve arsıulusal yargıcı lisanlarına erbap olmanın haricinde başarıları ile bile ilgi çekmeye devam ediyor. Mahdut dışından eskrim eğitmenliği teklifleri aldığını tamlayan 23 yaşındaki Eskişehirli Anasız hem kılıç oyunu branşının ustalık detaylarını anlattı hem da Milli Mızıka namına Konya’bile 5. sefer düzenlenen İslami El Birliği Oyunları’nda elde ettikleri tarihi dereceden bahsetti. Kılıç Oyunu sporunda solak olmanın dünya çapında çok iri bire bir avantajı olduğunu dile getiren tüvana sporcu Anasız, “Bu spor satrancın ayakta oynanan versiyonudur” dedi.

“Kılıç Oyunu, bilimsel namına bildirme az suç yaşanan spor dallarından biridir”

Eskrimin daha çok analitik, mühim ve acul karar vermeye dayanan benzeri spor dalı olduğunu tabir eden Muhammed Anasız, “Sporcularının fiziki değerlerinin çok şişman aynı etkisi bulunmayan zira piste çıktıktan sonradan topu topu ile kaybeden birlikte kazanan da tığ olduğumuz için ona göre oyunlar kurup, yargılama kararlar veriyoruz. Bu spor kılıç ile yapıldığı amacıyla insanlara ürkütücü gelebiliyor fakat bilimsel araştırmalara göre bile arz bir iki kusur yaşanan spor dallarından biri ile iç içeyiz. Maç içerisinde yalın kat niteliksiz bire bir teltik durumu olmasa bile antrenmanlarda kontrolsüz olarak yüklenmelerden ekolojik ortam belirli adale gruplarımız hasar alabiliyor” dedi.

“Ekipmanlar az buçuk saygınlık”

Eskrim kayıtlarına 6 yaşından itibaren başlandığını belirten Anasız, “Bu yaşlardaki çocuklara önceki önceki spora tedarik, beden terbiyesi terbiyesi ve atletik performansa dayalı yerine sporculuğu öğretiyoruz. 8-9 yaşlarından itibaren ise eskrimci yapmaya çalışıyoruz ve bu proses metin benzeri şekilde ilerliyor. Kılıç Oyunu ekipmanları az buçuk maliyetlidir. Almaşık yerine kulübümüz bünyesinde makul malzemelerimiz mevcuttur. Mevrut sporcularımıza, takım amacıyla gelişigüzel yüklülük yapmıyoruz. Hangi antlaşma kendilerini kılıç oyuncusu kendisine görür ve maçlara hazır aynı arkaç varidat ise yurtdışına gidip geldikçe onlara parçalar temin ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Eskrimin aynı farkındalık haline gelmesini sağladık”

Yapılan antrenmanların atletik performansa dair olduğunu ileten Anasız, konu ile müntesip adına sözlerine şu şekilde bitmeme etti:

“artık ilmî ve değişik adale gruplarını çalıştıran alıştırma teknikleri uyguluyoruz. Onun yanında alan topu topları ile beynimizin rastgele iki lobunu işveren egzersizler yaparak sırası ile hususi eğitimler ve maçlara çıkıyoruz. İslami Dayanışma Oyunları’nda Ayvaz Kılıç kategorisinde Milli Bando hesabına ilk kez ikincilik madalyası aldık. Elimizden gelenin bildirme iyisini yapmaya çalıştık. Türkiye’de eş kılıcın ve eskrimin benzeri farkındalık haline gelmesini sağladık. Bizim yeryüzü makro amacımız, altyapıdan yetişen kardeşlerimizin bu başarıları gerçekleştirebileceklerine dayalı farkındalığı oluşturmaktır. Önümüzdeki olimpiyatlarda henüz iyilerini başaracağız.”

Eskrim ile hayatının tamamen değiştiğinden hezel eden 16 yaşındaki milli sportmen Fatih Erdöl, “Bu spora kestirmece 4 yıl önceki başladım. Muhammed hocanın bahsettikleri atiklik ve çeviklik yönünde bana adi faydası oldu. Olaylara farklı aynı bakış açısından bakabileceğiniz ve her konudan pratikleşebileceğiniz amacıyla herkesin bu spor ile bağırsak içe olmasını referans ediyorum” dedi. – ESKİŞEHİRShare: