Çarpma vücudun neresine yapılırsa genişlik çok keder verir?

İngiliz biyoloji öğretmeni Natalie Wilsher’mağara kolunda bire bir Albert Einstein dövmesi var. Ayaklarına, halk ve kıç bileklerine üstelik dövmeler yaptırmış.

Bu dövmeler içinde yeryüzü haddinden fazla canını yakan ayağının üstüne ve bileklerine yaptırdıkları olmuş.

BBC’nin “Bana bir ibret ver” isimli podcast yayınına mütekellim Wilsher, “Çığlık bedenimizin kendisini koruması amacıyla kullandığı tıpkısı kere. Duyularımız acıyı araştırma ediyor” diyor.

Wilsher, “Yağ dokusunun beş altı olduğu ve asap uçlarının bundan sonra bulunduğu noktalara vuruş yapılırken insanın canı bundan sonra yanıyor” diye konuşuyor.

Ayak ve kıç bileklerinin beraberinde bacakkalemi, dayak altları ve bağır kafesi üstelik adam bedeninin genişlik acıya duyar noktaları beyninde.

İğne yapılan bölgedeki sinirlerin beyine üzücü sinyalleri gönderdiklerini rapor eden Wilsher, benzeri kişinin vurma yaptırma sürecine yaklaşımıyla benzeri diğerininki beyninde farklar olacağını söylüyor.

“Tabii kim gelişigüzel insanın acı eşiği değişik” diyor.

Tarihteki geçmiş çarpma

Tarihte bilinen evvel dövmeye Ötzi evet bile Buzadam yerine anılan, 1991’üstelik İtalyan Alpleri’nin ücra benzeri noktasında keşfedilen ve 5 bin yıldan tafsilatlı müddet donmuş halde kaldığı tahmin edilen tıpkı mumya üzerinde rastlanmıştı.

Wilsher, “Ötzi’nin dövmeleri çokça banal ve belirsizdi. Noktalar ve çizgilerden oluşuyordu. Antropologlar bunun haddizatında tıbbi gerekçelerle yapılmış tıpkı çeşit akupunktur olduğu kanaatine varmıştı,” diyor.

O dönemde dövmenin deride açtığı yaraların zahir otama edildiğini alçalma ettiğini belirten Wilsher, yaraların ağız ağıza iyileşmesinin belki bile aylarca sürdüğünü oranlama ediyor.

Wilsher, “O dönemlerde, Taş Devri’nde, Bronz Çağı’nda bu dövmeleri yapabiliyor olmaları ve bu süreçte hastalığa yakalanmamaları katlanılamaz aynı madde. Bu bilgiye ve donanıma ehil olmaları çokça mucize,” diyor.

Dövmeler ahit içerisinde insanların özlük hikayelerini söylemek için seçtikleri tıpkısı nöbet de oldu.

Biyoloji öğretmeni Wilsher, “Mitolojiye göre Efe James Cook 18’inci yüzyılın sonlarında Pasifik Okyanusu etrafında yolculuk ederken farklı dövmeleri olan bir nice insana rastladı. Bunu gören gemideki tayfanın yüzdelik 90’ının bu seyahatlerini anlatan dövmeler yaptırdıkları söylenir,” diyor.

İngiliz donanmasındaki denizciler üstelik bu geleneği sahiplendi ve seyahatlerini resmeden dövmeler yaptırmaya başladı. Bu dövmeler lüzum ve baruttan oluşan benzeri karışımla yapılıyordu.

19’uncu yüzyılın sonlarında, Thomas Edison’un yazıcısı temel alınarak geliştirilen vurma makineleri kullanılmaya başlandı.

Wilsher, bu makinenin 1875’te yapıldığını ve o günden bugüne birlikte haddinden fazla değişmediğini söylüyor.

Bu makineler koca derisini dakikada 50 ila 3 bin defa iğneleyebiliyor.

Vücudun yeryüzü nazik organı

Cilt herif vücudunun yer büyük organı ve insanın ağırlığının kısaca yüzde 50’sini oluşturuyor. Derinin en son tabakası rastgele 28 günde bir yenileniyor.

Peki amma kap yenilenince vurma mürekkebi neden silinmiyor?

Dirim Bilimi öğretmeni Natalie Wilsher, derinin üç katmanı olduğunu söylüyor: art tabakadaki epidermi; damarların, ter bezlerinin, foliküllerin ve sinirlerin olduğu itidalli tabakadaki dermi; ve yer içteki, genişlik takı ve derinin en besili olan tabakası olan hipodermi.

Wilsher, “Dövmenin mürekkebi dermiye enjekte ediliyor kim burada acıyı muayene eden sinirler var. Dövmeler ten yenilenince silinmiyor zira derinin itidalli tabakası epidermi tarafından korunuyor,” diyor.

Dövme mürekkebinin dermiye enjekte edilmesiyle, beynin “Aman Tanrım, yaralandım” mesajı aldığını, bunun konusunda bu noktaya akyuvarlar yolladığını ve akyuvarların üstelik mürekkebi tüketerek zaman akışına göndermeye çalıştığını söylüyor.

Ancak mürekkep pigmentleri çokça şişman olduğu için bunun benzer olmadığını ve mürekkebin silinmediğini belirtiyor.

Natalie Wilsher, “İşte bu yüzden dövmeler kalıcı oluyor ve epiderminin üzerinden onları görebiliyoruz,” diye niteleyerek konuşuyor.

Share: