CHP Heyeti, Çiftçilere Ücretsiz Neşelilik Projesi Kapsamında Kurulacak Ges Alanını Tayin Etmek Için Şanlıurfa’ya Gitti

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Ahmet Atak başkanlığındaki CHP heyeti, çiftçilere tarımsal sulamada ücretsiz elektrik verilmesi için kurulması planlanan tarih enerjisi santrali üzere Şanlıurfa’ya iş ziyareti gerçekleştirdi. Atak, 2 İlk kere Şanlıurfa’da belirtmek isteriz; İktidarımızın ilk 90 gününde tarımsal sulamada mergup elektriğe Türkiye genelinde yüzde 50 tenzilat yapacağız” dedi.

CHP Erke ve Ast Yapı Projelerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Balıkesir Saylav Akış, Şanlıurfa’ya her an burada kurulması planlanan sıra erke santrali ile ilişik matbuat toplantısı düzenledi. Şanlıurfa Barosu’nda planlı toplantıya CHP milletvekilleri Ermiş Ziyalı ile Mahmut Tanal üstelik katıldı. Akış, toplantıda şunları söyledi:

“EKONOMİYİ YÖNETEMEYEN TÜRKİYE’Yİ YÖNETEMEZ”

“Erke hayattır, erke tarım, enerji besin. Seçkin şeyin içerisinde var. Ümranlı toplumlar enerjiye ulaşmak üzere mücadele fehamet. Biz dahi enerjiyi bire bir esas kayırıcı hakkı namına biliyoruz. Bunun üzere savaşım ediyoruz. Enerji olmazsa ekincilik imkânsız, enerji olmadan uran çarkları dönmez. İşin sunma balaban tarafı, enerjiyi yönetemeyen ekonomiyi yönetemez. Ekonomiyi yönetemeyen Türkiye’yi yönetemez. Geldiğimiz noktada yönetilemeyen benzeri Türkiye ile cebin karşıyayız maalesef.

Sadece ekonomiyi mi yönetemiyor DÜRÜST Fırka iktidarı? Enerjiyi elhak bırakmış, tamamen özelleştirmiş. Şirketlere konfirmasyon reşit, erke lobilerine kendisini bağlamış. Hep acun ülkeleri dışa bağımlılıktan kurtulmayı hedefler. Biz celil alemdar Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emaneti ve mirası tekmil istiklal hedefimiz üzere müteharrik benzeri partiyiz.

“TARIM, İKTİDARIN YANLIŞ POLİTİKALARI İLE BİTİRİLDİ”

Halkımız maalesef bu politikalarla fakirleştirildi ve bu politikalarla eşitlik, türe bozulup ılımlı gelirli sınıfı namevcut ettiniz.  Ekincilik, iktidarın kavisli politikaları ile bitirildi. Maraba maatteessüf çokça pres durumda. Bugün ne çiftçimize sorsanız ‘Eyvah, canlılık faturası’ diyor. Tığ bu sorunu çözeceğiz. Haddinden Fazla değil, güdük biraz sonra bu sorunların hepsinden umum birliğiyle herkesi kurtaracağız.

Umumi Başkanımız Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, bundan 9 ay geçmiş Şanlıurfa’de çiftçilerimize zirai sulamada geçer elektriğin ücretsiz olacağını söyledi.  İktidar yetkilileri ise bir yıl geçmeden tarımsal sulamaya zam üzerine zam yaptılar.  Tarımsal sulamada geçer not elektriğe Genel Başkanımızın vaadinin ardından yüzdelik 143 oranında zam yapıldı.  Çiftçimiz bu zamların altında ezildi.

“ENERJİ POLİTİKASI SİYASİ BİR TERCİH. BİZİM SİYASİ TERCİHİMİZ SİZDEN YANA”

Enerji politikası siyasal bire bir tercihtir. Bizim siyasal tercihimiz sizden yana. İktidarın SELIM Tümen’nin siyasal tercihi şirketlerden ve yandaşlardan yana. Geldiğimiz noktada çiftçimiz enerjisiz kaldı. 2021 yılında gelişigüzel 10 tarımsal sulama abonesinden 1’inin elektriği faturasını ödeyemediği için kesildi. Bu kapsam bilcümle ülkeyi etkilemiş oldu. Saray iktidarı çiftçimize destek yöneltmek hesabına, ithal gıda ürünlerini almayı tercih etti.

10 sene önceki Türkiye’dahi rastgele 70 kişiye 1 ekinci düşüyordu; bugün 1 rençper başına 170 dirilik düşüyor.  2022 yılı itibarıyla kayıtlı çiftçi sayısı 493 binin altına düştü. Biz CHP yerine ülkemizde tarımı yine ayağa kaldıracağız. Çiftçimizi bile köylümüzü üstelik gene milletin efendisi yapacağız. Çiftçilerimizin istihsal yapabilmesi için maliyetlerin düşürülmesi çok majör tıpkı noktaya haiz.

Şanlıurfa’birlikte 2021-2022 yılları ortada erke sorunlarına mecbur rekolte kayıpları yaşandı. 2021 yılı amacıyla 1,1 milyon dekar alanda mercimek yetiştiriciliği yapılmıştır. Yüzdelik 90 rekolte kaybı yaşandı. 3 milyon dekar alanda buğday yetiştiriciliği yapıldı. Yüzde 70 rekolte kaybı yaşandı. 1 milyon dekarda arık arpa yetiştiriciliği yapıldı. Yüzde 80 rekolte kaybı yaşandı. 2022’ye bakıyoruz. 800 bin dekar alanda zayıf rüşvet yetiştiriciliğinde rekolte kaybı yüzdelik 70. 800 bin dekar alanda kuru mercimek yetiştiriciliğinde rekolte kaybı kestirmece yüzdelik 60. 300 bin dekar alanda zayıf buğday yetiştiriciliğinde rekolte kaybı yaklaşık yüzdelik 60.

“İKTİDAR BİZDEKİ KRİZLE GÖZETMEK YERİNE SÜREKLİ AVRUPA’DA YAŞANANLARI BALABAN BUNALIM GİBİ YANSITIYOR”

Bu örnek verdiğim sorunlar YANLIŞSIZ Parti iktidarının yaşattığı enerji krizi değil, erke buhranından kaynaklı sorunlar. Bunlar çözülemez miydi? Değişmez çözülebilirdi. Bu tıpkı yeğleme meselesidir. İktidar bizdeki krizle gözetmek namına sürekli Avrupa’de yaşananları sözde şişman bir buhran yaşanıyormuş üzere yansıtıyor. Türkiye’da azık enflasyonu yüzde 95 kendisine hesaplanırken, Avrupa bölgesinde bu celal yüzdelik 15.

Güneydoğu Anadolu Proje’miz vardı.  Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Şırnak ve Siirt Kilis, Gaziantep, Adıyaman illerini havi Türkiye’nin mefret projelerinden biri. Toplanmış ekilebilir yerey yaklaşık 3,2 milyon hektar araziyi havi aynı proje. Bu projenin tamamlanmasıyla gelişigüzel kestirmece 7,6 milyon insanın hisse senedi bulacağı yöre tanıdık ayrımsız proje. GAP projesiyle birlikte, Şanlıurfa tarımın başkenti ve ihracatın üssü olacak ve tarımdan 2,5 milyar dolar yıllık sağlık elde edilecek ve başkaca 3,5 milyondan aşkın insana iş sağlanacağı söylenmişti. Çiftçilerimize soruyorum: Tarımın başkenti misiniz? Şanlıurfa ihracatın üssü olacak sabah hasat edilen tendürüst meyveler, sebzeler, işlenecek, paketlenecek ve akşamında İstanbul, Frankfurt, Londra ve Dubai’ye uçakla ihraç edilecekti. Hangi oldu? Şanlıurfa dahi kargo ağırlıklı Şanlıurfa GAP Arsıulusal Hava Meydanı nesir edildi. Fakat 1 kilogram işaret gönderilemedi.

Dağıtım şirketleri sözleşmelerine uymuyorlar. Bizim iktidarımızda sözleşmelerine ekşi dağıtım şirketlerinin aksiyon hakları iptal edilecektir. Bu de sulanabilir arazinin yalnızda yüzde 35’inde sulama yapılmasına sebep oluyor.

Gün enerjisi santralleri için iki alternatifimiz var. Birincisi, alternatif belirtik kanallar üzerine gündüz panelleri kurulup hem yerey tasarrufunu icat etmek hem üstelik peyda kanallarda gerçekleşecek akarsu buharlaşmasını engelleyip ve devir panellerinin alttan serinlenmesi ile maksimal enerji üretimi sağlanabilir. İkincisi, almaşık etkisiz arazilerin değerlendirilmesi.

“İKTİDARIMIZIN BİRİNCİ YILINDA TARIMSAL SULAMADA KULLANILAN ELEKTRİĞİ CABA VERECEĞİZ”

Serencam olarak, iktidarımızda çiftçimizin desteklenmesi rüçhan politikamız mevcut.  Girişimci izzet modeliyle amme öncülüğünde başarısız bürokrasiyle ruz enerjisi santralleri kuracağız. Bugün burada Şanlıurfa’bile bazen ziyaretler gerçekleştireceğiz. Örgütleri, çiftçilerimizi, çığır örgütlerini dinleyeceğiz. Peşi Sıra yer ziyaretlerimize devam edeceğiz.

İLK ÜÇ AYDA TARIMSAL SULAMA ELEKTİRİĞİNDE YÜZDE 50 İNDİRİM

İlk kere Şanlıurfa’birlikte izhar etmek isteriz; İktidarımızın önce 90 gününde tarımsal sulamada beğenilen elektriğe Türkiye genelinde yüzde 50 indirim yapacağız. Bunu elbet yapacağız? EÜAŞ’ın kapasitesi artırılarak tarımsal sulama tarifesinde tenzilat yapacağız. EÜAŞ halihazırda pimpirik elektriği şirketlere satıyor. Tığ karışık elektriği çiftçimiz için kullanacağız.

İktidarımızın bir numara yılında, Şanlıurfa’dan ahzetmek için kamu önceliğinde kurulacak 10 bin megavat saat büyüklüğündeki devir enerji santralleriyle zirai sulamada makbul elektriği karşiliksiz vermeye başlayacağız. 7,5 milyar dolar tutarındaki zaman enerjisi santralı yatırımı amacıyla yeşil ve sürdürülebilirlik tahvilini kullanacağız.

Bu yatırımlarla sizleri, Şanlıurfa’dan girmek üzere çiftçilerimizi kalkındıracağız. Türkiye’bile gıda güvenliğini sağlayacağız. Azık ithalatını azaltacağız, besin enflasyonu düşüreceğiz. Evlatlarımız azık yoksulluğu yaşıyor. Bu yakışır değil bu millete. Bunu ortadan kaldıracağız.”Share: