CHP Nevşehir İl Başkanı Gülmez’den Peribacaları Tepkisi: “Hafi Kiliseler Var; Kilisedeki Resimler İş Makinelerinin Titreşiminden Çevre Düşüyor”

CHP Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez, UNESCO Acun Mirası listesinde düz kayran Kapadokya’daki peribacalarının kere yapımı amacıyla yıkılmasına, “Bu peribacalarının içre kiliseler var. Bura gizli kilisenin bulunduğu bire bir alan. Kilisedeki resimler iş makinelerinin titreşiminden âlem düşüyor. Değil aksiyon makinesinin, arabanın bile girmesi yasaklanmalı” sözleriyle reaksiyon gösterdi.

Yaz, kış yüzbinlerce turisti ağırlayan ve UNESCO’nun dünya mirası listesindeki Kapadokya’da milyonlarca yılda oluşana peribacaları posta yapımı için yıkılıyor. Göreme- Ortahisar arasında 2,8 kilometrelik bir öğün için zaman iş makineleri peribacalarının beyninde yıkıma başladı.

Bölgeye anbean çalışmalara aksülamel gösteren CHP Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez, “Göreme kasabası sınırları içindeyiz. Göreme kasabası ile Ortahisar kasabası arasına İl Özel İdaresi eliyle yol çalışmaları yapılmaktadır. El yapılırken şu karşıda gördüğümüz peribacaları kabil burada o peribacası yok edilmiş” dedi.

Peribacalarının bağımsız korunması gerektiğine ilgi çekici Gülmez, “Binlerce yılda oluşan peribacaları yok ediliyor. Tığ yolun yapılmasına alın değiliz, almaşık nöbet güzergahları vardır. Amma o güzergahlar denenmeden savruk, programsız bir şekilde el yapılıyor. İş makineleri çalışıyor. Antrparantez bu peribacalarının içre kiliseler var. Burası gizli kilisenin bulunduğu aynı düz. Kilisedeki resimler aksiyon makinelerinin titreşiminden ekolojik ortam düşüyor. Değil hisse senedi makinesinin, arabanın bile girmesi yasaklanmalı. Amma maatteessüf gördüğünüz üzere tamamen peribacaları namevcut ediliyor” diyerek çalışmalara tepki gösterdi.Share: