CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, Nallıhan’da kanma önderleri buluşmasında konuştu: (2)

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “Sizden vakit kaybetmeden bire bir molekül istiyorum, sandığa gittiğinizde elinizi vicdanınıza koyup oyunuzu öyle kullanın çünkü vicdani kanaate göre fikir kabul etmek çok önemlidir.” dedi.

Kılıçdaroğlu, partisince Nallıhan ilçesindeki aynı dernek salonunda düzenlenen “Orgazm önderleri, muhtarlar ve sivil dernek temsilcileri” buluşmasında konuştu.

Tarımda “mıntıka bazlı” üretime geçilmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, böylecene kimin neyi ekeceğini ve devletin ürünü kaçtan alacağının bilineceğini söyledi. Türkiye’nin tıpkısı tarım planlaması olmadığını savunan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Bakıyoruz bu yıl soğan haddinden fazla bereketli hep bu arada soğan ekiyoruz. Ayrımsız sene sonraları bilcümle beraber batkı ediyoruz. Muhtemelen bölgelerde planlama. Mesela Karadeniz üzere çay, fındık stratejiktir orada havza bazlı planlama vakit kaybetmeden bu 2 iz üzerinden yapılır. Erzurum’üstelik söyledim. Erzurum, Dert, Kars, Iğdır, Tunceli, Elazığ o bölgenin tamamını Itidalli Doğu’nun ve Kafkasların yeryüzü balaban besicilik ve et üretim merkezi fayrap etmek zorundayız.”

Kafkasların ve Ölçülü Doğu’nun yıllık ten ihtiyacının 30 bilyon dolar olduğunu bildiren Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin bundan 1 bilyon dolar dahi alamadığını anlattı. Kılıçdaroğlu, “Siz o bölgeyi besiciliğin merkezi haline getirir, bire bir zamanda vücut ürünleri sanayisine, yem sanayisine dönüştürseniz, 30 bilyon dolardan varsın 5 bilyon dolar üstelik tığ alalım.” dedi.

Burada sorumlunun politika kurumu olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, kudret olmaları yerinde üretimin yapıldığı değme köye, öğretmen üzere imam kabilinden ayrımsız veteriner tayin edileceğini, hayvanların aşılarının ve bakımlarının ücretsiz yapılacağını söyledi.

Toprakla uğraşılması yerinde ise kültür mühendisinin orada görevlendirileceğini anlatan Kılıçdaroğlu, “Eksantrik benzeri molekül henüz yapacağız, Tanrı yıldız ederse. Kırsalda müteharrik kadınlar ve gençler, kırsalda çalıştıkları sürece toplumsal düzenlilik primlerini şevket ödeyecek. Böylecene kırsalda müteharrik kadının, o gençlerin emeklilik hakkı olacak.” diye konuştu.

Devletin akılla bilimle yönetilmesi gerektiğini tamlayan Kılıçdaroğlu, devletin kişinin kendi zatî ihtirasları amacıyla yönetilemeyeceğini vurguladı. Kılıçdaroğlu, “Tıpkı kayırıcı gelişigüzel şeyi bilmez, onun de altını çizeyim. ‘Ego rastgele şeyi bilirim.’ diyen kayırıcı hiçbir öz bilmez bacanak. O nedenle ‘fehamet’ dediğiniz kurumda değim esastır. Bu bizim inancımızda dahi böyledir.” dedi.

“Siyasete girdim genel başkanlığa büyüklüğünde geldim. Zenginleştim mi beraber?” diyerek soran Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bulunmayan arkadaşlar zenginleşmedim amma bakıyorsunuz bazen politikacılara deveyi hamuduyla götürmüş. Nasıl oluyor bu? Bu zenginleşme alın teri karşılığı zenginleşme değil, avanta. Beytülmale umum uzatmaktır. Beytülmale el uzatanlara geçmiş vatandaş olarak siz cebin çıkacaksınız. Sitemse ben sitem ediyorum. İlla malı götürene mi gidip düşünce vereceğiz? Köle hakkı yiyene mi vereceğiz? Aynı de doğru dürüst, sizden toplanan seçme kuruşun hesabını size veren insanları tercih edin. Kuruşun hesabını bir soralım bakalım, bu paralar nereye gidiyor. Verginin hesabını çevirmek demokrasinin esas kuralıdır.”

Muhtarla ilgilendiren yapacaklarına dahi değinen Kılıçdaroğlu, muhtarlık kurumunun demokrasinin temel taşı olduğunun altını çizdi. Bu topraklarda yapılan ilk seçimin 1833’birlikte Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde yapılan muhtarlık seçimi olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, fakat muhtarların bugün adalet ettikleri yerde olmadıklarını savundu. Muhtarların bir oy pusulasında saha alması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, ayrıca sosyal yardımların muhtarlar yoluyla dağıtılması gerektiğini belirtti. Kılıçdaroğlu, muhtarların mahalleleriyle ilişik değişmeyen alınacaksa kategorik küçümseme sahibi olması ve ayrı aynı bütçesi bulunması gerektiğini dile getirdi.

Türkiye Belediyeler Birliğinin olduğunu fakat Türkiye Muhtarlar Birliğinin bulunmadığını tamlayan Kılıçdaroğlu, çok parçalı yapısı olan muhtarların kesin birlik olması gerektiğine işaret etti. Birlik bu anlattıkları üzere “parayı nerden bulacakları” sorusunu üstelik soran Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Türkiye zengin bire bir mutluluk. Soya Fasulyesi soya, yiye yiye bitiremediler. Zengin ayrımsız mevki, imkanları olan bir talih. Nukut nereye kullanılıyor? Sevgili burada dünyalık nereye gidiyor? Siz, güreşçi köprüsü yapıyorsunuz, eyvallah başımın üzerine tek sav bulunmayan. Güreşçi Köprüsü, el, şifahane hangi yaparsa başımın üzerine. Ama ego dünyanın yer süssüz sorusunu soruyorum, ‘Köprüyü, hastaneyi, yolu kaça yaptın?’ Bu vatandaş adına benim görevim zira vergisini ego veriyorum. ‘Kamu-özel işbirliği’ yap, iyice. Müteahhit hangi yapar, ihaleye girer. Kar dahi edebilirsiniz, zarar da edebilirsiniz. Amma bunlara, diyelim kim 10 bilyon dolarlık gelişim veriyorlar. 10 bilyon dolara hazine garanti oluyor. 10 milyar doların konusunda diyelim ki 30 bilyon dolarda dirimlik garantisi veriyorlar. Yani asla iflas etmeyecek. Arada o kadar balaban farklar var ki yüzdelik 100, yüzdelik 200 güvence veriyorlar. Dolar, avro garantisi. Bu garantiyi yetmiyor bire bir üstelik diyorlar ki ‘Eğer parayı dolar kendisine aldıysan Amerika’daki enflasyonu da ego vereceğim. Eğer parayı avro namına aldıysan, Avrupa’daki enflasyonu birlikte ben sana vereceğim.’ diyor. Kaçınızın haberi var bundan, çoğunuzun yoktur. Bunu bütçe görüşmelerinde söyledim. Anlattım, kızdılar, bağırdılar ‘Niye konuştun?’ diyerek, ben anlatacağım, konuşacağım o verdiğiniz garantileri, kimin parasını kime garanti ediyorsun. Fakirin fukaranın parasını götürüp birlikte 5’li çeteye mi tahsis edeceksin? 5’li çetelere verecekler, 5’li çeteler doyacak, Erkek Eksiksizlik onu seyredecek, asla seyretmeyeceğim, onların burnundan fitil fitil getireceğim. Tek kimse edişe etmesin. Buradan alacaksın tıngır kuracaksın, Amerika’birlikte da nakit kuracaksın, burada oğlun olacak, orada kızın olacak, buradan milyon dolarları oraya götüreceksin Erkek Kemal bile bunu seyredecek. Müfit efendim, sonuç kuruşuna büyüklüğünde getireceğim, bu millete vereceğim, kararlıyım. Servet var, münasebet bulunmayan? 5 kişiye dünyanın parasını veriyorsun.”

Kur korumalı mevduat sistemini da eleştiren Kılıçdaroğlu, “Paran varsa götürüp yatırıyorsun, faizin var, dolar garantin var, ‘vergi almayacağım.’ diyor. ‘Tıpkısı bile sana kötümser kredi vereceğim.’ diyor. Nereye geldik? Buyurun üreticisiniz tarlada çalışıyorsunuz haydi gidin bankadan cesaret çekin, yüzde 13’le yüreklilik veren biricik vezneci söyleyin bana. Merkez bankası yüzdelik 13’le bankalara veriyor, bankalar yüzdelik 30-35’le esnafa, tüccara veriyor, sanayiciye veriyor. Bire Bir yıllık bankaların aile yüzde 501. Bu hortumları makasla keseceğiz. Birilerine revan paraları millete vereceğiz.” dedi.

“Her saat ödenen getiri 3 milyon 51 bin dolar”

2003’ten 2022 Temmuz’a büyüklüğünde merkezi hile bütçesinden yapılan bütün repo ödemesinin 523 milyar 441 milyon dolar olduğunu müstakbel süren Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, her kamer ödenen faizin 2 milyar 127 milyon dolar, her dolaşma ödenen faizin 73 milyon 239 bin dolar, rastgele saat ödenen faizin ise 3 milyon 51 bin dolar olduğunu söyledi. Bu faizleri vatandaşın ödediğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Bu 5’li çeteye kızmanın nedeni şu, 18 yılda bunlara verilen toplanmış kamu ihalesi, güvenceli asla zarar etmeyecek, miktarını söyleyeyim 203 bilyon 700 milyon dolar. Siz 203 bilyon dolarlık iş veriyorsunuz köle onlara kızmayacağım. Ara Bulucu koyuyorlar benimle ahbaplık etmek için, ‘Acaba onu birlikte ikna şayan miyiz?’ Sarayı ikna edersin ama beni kandırma edemezsin. Kimse kusura bakmasın. Ego bu milletin hakkını ve hukukunu sıyanet etmek zorundayım. Yöntem halka hizmet ika sanatıdır, cebi yükleme değil. Böyle yapacağız. Hiç bulut etmeyin. Karamsarlığa kapılmayın. Sizden takkadak bir molekül istiyorum, sandığa gittiğinizde elinizi vicdanınıza koyup oyunuzu anca kullanın çünkü vicdani kanaate bakarak düşünce yutmak çok önemlidir. Bizim anayasamız der kim ‘Hakim, hukukun üstünlüğü ve vicdani kanaatine göre karar verir.’ Vicdani orgazm, gâh bilgelik insanları derler kim, Allah’ın yüreğimizdeki sesidir. Tüyü natamam yetimin hakkını destek olmak, birilerine olağanüstü avantajlar çıkarmak ve bilcümle bu avantajlar sağlanırken sizlerin karşı terinizin değerinin verilmemesini sorgulamak sizin hakkınızdır. O nedenle vicdani tatmin çok önemlidir.”

Güruh, Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının arkası sıra basına sadık namına bitmeme etti.

(Bitti)

Share: