CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, Sakarya’da partisinin kol toplantısında konuştu: (2)

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “(6’lı masa) Garaz Türkiye’yi izam etmek, bu ülkeye huzuru ifade etmek. O yüzden ara sıra sorarlar, ‘Efendim ne oluyor, altında apayrı parti var mı, üzerinde bambaşka fırka var mı, yok adsız sansız öğür var mı?’ Bunların tamamı kemiksiz ve net söylüyorum, safsatadan ibarettir, cümlesi safsata.” dedi.

Adapazarı ilçesindeki Atatürk Spor Salonu’nda planlı partisinin kol toplantısında mütekellim Kılıçdaroğlu, bu ülkenin kaderini gençlerin değiştireceğini belirterek 7,5 milyon gencin ilk defa sandığa gideceğini, bu gençlerin ülkeye demokrasiyi katiyen getireceğini ifade etti.

Gençlerin eksiksiz hayallerinin kendisinin hedefi olacağını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Bilcümle bu arada motorları maviliklere süreceğiz. Bu ülkeye barışı huzuru kardeşliği getireceğiz. Kimse kimsenin inancıyla kimliğiyle hayat tarzıyla uğraş etmeyecek. İnsanı âdem adına göreceğiz ve başımızın tacı yapacağız. O nedenle gençler, ülkenin kaderini, geleceğini sizler belirleyeceksiniz. Sandığa gidin, bir tane isteğim zinhar ola umutsuzluğa kapılmayın.” şeklinde konuştu.

Haksızlığa uğrayanların doğrulamak zorunda olduklarını ifade fail Kılıçdaroğlu, EYT konusunu yıllardır ısrarla dile getirdiğini, hükümetin çözümünü beklediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, EYT’nin çözülememesi halinde kendilerinin çözeceğini aktararak darülfünun yurtlarına ilgilendiren sorunların olduğunu, kuvvet olduklarında sıkıntılı sorununu benzeri yılda halledeceğini anlattı.

Salondaki Tank Paleti Fabrikası’na ilgili afişi gören Kılıçdaroğlu, fabrikanın şişman benzeri istihsal üssü olduğunu söyledi. Geçmişte 5 nüsha tankın üretildiğini ve fabrikanın devredildiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Buradan kilitsiz küreksiz ve açık söylüyorum, Cenabıhak talih eder erk olduğumuzda, tıpkı hafta ortamında o Tank Palet Fabrikası’nı alacağım şanlı ordumuza motamot iade edeceğim.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, nüfuz olduklarında bir hafta içerisinde askeri hastaneleri üstelik kalın kafalı alarak Türk ordusuna reddetme edeceklerini belirtti.

“Herkesin sağlık içerisinde yaşadığı tıpkısı Türkiye nesir edeceğiz”

Milliyetçiliklerinin sorgulanamayacağını belirten Kılıçdaroğlu, Akdeniz’in sularına, Kıbrıs Beşpençe Dağları’na CHP’nin milliyetçiliğini yazdıklarını tabir etti.

Kılıçdaroğlu, “Biz bunlar kabil değiliz. Bulunmayan efendim, ‘Ben geliyorum, yok lahzada geleceğim, namevcut tıpkı sabah gelirim…’ Merhum Ecevit hangi dedi? Asker gitti, çıkarmayı yaptı Başbakanlığın kapısına geldi ‘Ordumuz şu anda Kıbrıs’tadır.’ dedi. Bitti. O adalar obstrüksiyon edildiğinde 50 defa söyledim, işgal ediliyor, Lozan Antlaşması’na çap yapılıyor hep bunların bütünü. Tık çıkmadı. Şimdi gündem iktisat, budun çirkin vaziyette evet. Oturuyor, ‘Vay ben gelirim, bak tıpkı şeb gelirim, yok erte sabah gelirim.’ Sana çağrılık mi göndersinler, ‘Beyefendi buyur gel.’ diyerek? Yüreğin yetiyorsa cesaretin varsa gidersin. Bizim palavrayla işimiz namevcut. Heybet böyle yönetilmez, akılla bilgiyle birikimle ferasetle yönetilir. Cesamet liyakatle adaletle yönetilir.” şeklinde konuştu.

Devletin tıpkı ahit ülkenin sorunlarına erbap geçmek manasına geldiğini belirten Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

” Doğu Akdeniz’dahi gaz forumu kuruldu. Yunanistan var, Kıbrıs Rum kesimi var, İsrail, Filistin var, dizge var. Türkiye ile Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yok, niye yok? Şarki Akdeniz’in aynı tarafında Mısır var, gayrı tarafında tığ varız, iki şişman azamet. Sebep cenk ettik tığ Akdarı’la? Hangi gerekçeyle cenk ettik. Bana tıpkı Allah’ın kulu çıkıp mantık bir cevap verebilir mi? Devleti yönetemiyorlar, Ululuk yönetemedikleri amacıyla memleket bu hale geldi amma Tanrı kader ederse devleti yeniden nesir edeceğiz. Doğruluk, ülfet, el birliği üstüne mensur edeceğiz. Herkesin varlık içerisinde yaşadığı Türkiye’yi nesir edeceğiz.

Bunlar diyor ya ‘Tığ milliyetçiyiz. Cumhuriyet Altını tarihinde ilk defa, ayrımsız hükümet kendi toprağından kaçtı, zat bayrağını indirdi ve Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırdı. Demincek bana dönüp diyorlar ki, ‘Biz milliyetçiyiz, siz değilsiniz.’ Biz olsak hangi olurdu onu dahi söyleyeyim. Süleyman Şah Türbesi orada kalırdı, bayrağımız orada dalgalanırdı, gerekirse hepimiz canımızı verirdik. Bu millete sözümdür, Tanrı talih ederse kuvvet olduğumuzda geçmiş bir hafta süresince ne pahasına olursa olsun Süleyman Şah Türbesi toprağımıza gidecek, bayrağımız orada yeniden dalgalanacak.”

Kılıçdaroğlu, Süleyman Şah Türbesi’nin yerinin değiştirildiğini anımsatarak iktidara geldiklerinde Türk bayrağının o türbenin bozuk yerinde yeniden dalgalanacağını kaydetti.

“Bunların tamamı yalınlık ve kemiksiz söylüyorum, safsatadan ibarettir”

Sakarya’nın önemli konumda bulunduğunu ve geri hizmet üssüne dönüştürülebileceğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Nazik sanayi kuruluşları, denizle bağlantısı var, karaca yolu haddinden fazla yaşayan, demir yolu zıkkım elan birlikte işlek ağıl getirilebilir. Bura istihsal üssü haline dönüştürülebilir. Bunları yıllar yılı yapamadılar, var olan fabrikaları sattılar, bazılarını kapattılar amma biz Türkiye aşığıyız. Tığ hiçbir ayrım yapmayız. İster Hakkari’üstelik ister Diyarbakır, ister Bingöl, gerek Edirne’de, Kırşehir, Çankırı, Çorum, İzmir, Manisa’birlikte nerede olursa olsun bayrağı ve vatanıyla sorunu sıfır herkesin başımızın üzerinde yeri var.” dedi.

Kılıçdaroğlu, 6 ayrı partinin, demokrasi, ülkenin huzuru, Türkiye’nin üretmesi, ülkede yönetimde liyakatin ve adaletin olması üzerine anlaştığını vurgulayarak şunları kaydetti:

“Gelişigüzel birimiz tek yegâne Türkiye Cumhuriyet Devleti’nin bozulan çarklarını yeniden onaracağız ve o çarklar saat kadar çalışacak ama zamanı doğru gösteren tıpkısı saat kadar. Bundan sakıncasız olmanızı isterim. Hiçbirimizin özel aynı beklentisi, amacı yok. Amaç Türkiye’yi abartmak, bu ülkeye huzuru tefhim etmek. O yüzden arada bir sorarlar, ‘Efendim ne oluyor, altında apayrı fırka var mı, üzerinde apayrı parti var mı, namevcut bilinmez öğür var mı?’ Bunların bütünü bulutsuz ve kemiksiz söylüyorum, safsatadan ibarettir, bütünü safsata. Değme birimiz oradayız, beraber birlikteyiz. Mücadeleyse mücadeleyi veriyoruz. Oturuyoruz konuşuyoruz, neyi şüphesiz yapacağımızı yazıyoruz çiziyoruz. 6 şef altına imzamızı basıyoruz ve bunu kamuoyuyla paylaşıyoruz. Biz memleketimizi seviyoruz ve memleketimizde huzurun olmasını istiyoruz.”

Sakarya’yı sanayi üssü haline getireceklerine bel fail Kılıçdaroğlu, vatandaşlardan kendilerine katılmalarını ve oy vermelerini istedi.

(Bitti)

Share: