CHP’den minimum sevap çıkışı: 7 bin liranın üzerine çekilmesi lazım

Serencam aylarda peş peşe mevrut zamlar, enflasyonun yükselmesi, çağ artması ile gelişigüzel sarrafiye gösteren sahn pahalılığı vatandaşın belini büktü. Bu kapsamda temmuz ayında uzaklık bindirim yapılan minimum ecir, 5.500 TL’yi buldu. Milyonlarca insanın gözü demin ise meyan ayında başlayacak yarkurul toplantıları ile belirlenecek olan kullanılmamış minimal ücret zammına dönük durumda. Reisicumhur Erdoğan seçkin fırsattan “Vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz” derken kulislerde ise minimal ücretin yılbaşında 9-10 bin lirayı bulabileceği konuşuluyor.

“7 BİN LİRANIN ÜZERİNE ÇEKİLMESİ LAZIM”

Mutluluk gündemi minimal ücret zammına kilitlenmişken, CHP Sözcüsü ve Tekirdağ Milletvekili Üstün Öztrak, zaman FOX TV’da “Ayırtı Saat” programında İlker Karagöz’ün sorularını yanıtladı. Öztürk asgari zammına dayalı değerlendirmelerinde, “Bire Bir de eş ayında vazifeli maaşlarını, ücretleri, minimal ücreti artırayım, millette tıpkı işler gür gidiyor havası yaratayım, sonraları ezeyim, yaptığı bu. Gördük, Macaristan’dahi dahi böyle, bunları yaptılar seçimden ilk seçimden sonraları milleti ezip gittiler. Enflasyon fazlalık bolluk payı kadar minimum ücretin artırılması lazım. Bugün baktığınız zaman minimum ücretin önümüzdeki yıl 7 bin liranın üzerine çekilmesi geçişsiz, açlık sınırı aşması lazım” ifadelerini kullandı.

Yüksek Öztrak

“NEREDEN NEREYE?”

Para Şişkinliği rakamlarına üstelik değinen Öztrak, şunları söyledi: “Geçtiğimiz sene ağustos ayında kâin hükümetin başı çıktı dedi ki; ‘Faiz sebep enflasyon sonuçtur, faizleri düşürmeye başlıyoruz, enflasyon bile daha çok düşecek.’ O dönem şişkinlik yüzdelik 19’du, zaman para şişkinliği, mütemmim fiyatları endeksi yüzdelik 85’leri gördü ve bu TÜİK’in makyajlı fiyatlarıyla. Mütemmim enflasyonunda acun beşincisi olduk. Üretici fiyatlarında acun birincisiyiz. YANLIŞSIZ Tümen, ilk defa iktidara geldiğinde pahalılık yüzdelik 25-26’lardaydı. Bugün dönüp baktığınızda şişkinlik yüzdelik 85. Müstahsil fiyatları yüzdelik 30,8 idi bugün 157,7. Nereden nereye? Bu enflasyonu hortlamayı ayan söyleyeyim şişman tıpkısı maharetle yaptılar. Bugün Türkiye’üstelik vatandaşlar maltalık pahalılığı altında çok dokunaklı şekilde eziliyor. Ama sanki şaka yaparmış üzere diyorlar kim; ‘Biz kimseyi hanay pahalılığı altında ezmedik.”

“SOYUNDUĞUNUZ YERDE GİYİNECEKSİNİZ”

AK Fırka heyetinin başörtüsü düzenlemesiyle ait yerine HDP’li yetkililerle görüşmesine reaksiyon gösteren Öztrak, “HDP, bugün TBMM’dahi milletin seçmece gönderdiği tıpkısı parti olarak duruyor. Serbest bu fotoğrafa baktığım ant şayet siz ayar ve ilkeler siyaseti yapıyorsanız, soyunduğunuz yerde giyineceksiniz. Bundan ilk ne söylediniz, demincek hangi yapıyorsunuz bunu ego milletimizin takdirine bırakıyorum. Erdoğan’ın bu millete yaşattığı zulmü seçme sandığı önüne geldiğinde aynı referandumla örtme üstüne zahir onulmaz olduğunu ortaya koyuyor. Orban ne yapmış? Çakma Orban’lığa soyunuyor. ‘Ben da seçme olurken yanına biricik halk oylaması getireyim, milletin gündemini karartayım.’ Macaristan neresi Türkiye neresi. Türkiye’dahi kadının giyimin kuşamı üzerinden politika fora etmek talip partiler var. CHP adına Genel Başkanımız bunu göğüslemek üzere tıpkı yasa teklifini getirmiştir, TBMM’ye sunmuştur. Milletin gündemini karartsınlar, samimilerse gelsinler bu kanuna olur oyu versinler, iki günde bu işi çözelim, milleti uğraştırmayalım.” ifadelerini kullandı.

Share: