Çığır liseliler yaptıkları “Atıkmatik” ile dizi film üretim hedefliyor

Hatay Martir Serkan Fesih Mesleksel ve Maharet Rum Lisesi öğrencileri, “akim atılmış” çalışmaları kapsamında cam, esrar ve plastikleri ayrıştıran “Atıkmatik” ile seri üretime geçmeyi hedefliyor.

Okulun sarıklı ve öğrencileri aracılığıyla yer kirliliğini geciktirmek ve atıkların değerlendirilmesi üzere AR-GE çalışması yapıldı.

Atölyede gerçekleştirilen 6 mahiye çalışmada cam, metal ve plastik atıkları ayrıştıran araba üretildi.

Atıkların köylü dönüşüme kazandırılmasına dikkati koymak ve öğrencilerin mekân bilinci kazanması üzere üretilen “Atıkmatik” adı sunulan araba okulda kullanılmaya başlandı.

Okulda içki, mızrap ve plastikleri spontane ayrıştıran Atıkmatik’te iki haftada kısaca 800 kilo atık ayrıştırıldı.

Öğrenciler, topladıkları atıkları okul numaralarını girerek makineye atıyor ve nokta topluyor.

“Mahdut dışına satma yapmayı hedefliyoruz”

Okul Müdürü Yanardağ Şeşen, AA muhabirine, hoca ve öğrencilerin çalışmasıyla “Atıkmatik” ismini verdikleri makineyi ürettiklerini anlattı.

“Okulumuzun içerisinde kalın kafalı inkılap kovaları bulunan, fakat bunların içerisinde içki, plastik ve metal kabil malzemelerin birbirine karıştırılarak atıldığını gördük. Tığ bile bununla ilişik akil et kafalı tahavvül makinesi yapmaya değişmeyen verdik.” diyen Şeşen, sensörler tarafından algılanan atıkların akıllıca kalın kafalı inkılap haznesinde biriktiğini kaydetti.

Her ayın sonunda en haddinden fazla puan toplayan öğrenciye değişik hediyeler vereceklerini anlatan Şeşen, öğrencilere “rate atılmış” bilincinin kazandırılması için çalıştıklarını dile getirdi.

Şeşen, ürettikleri makineyle ilgili endüstriyel sahiplik hakkı başvurusunda bulunduklarını belirterek, “Haddizatında her okulun, kamu dairesinin ihtiyacı olan ayrımsız bütün diyerek düşünüyorum. Okullar üzere kol üretime akla yatkın aynı araba. Hep okullar için üretip, ev dışına komutan yapmayı hedefliyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

-“Öğrencilerde hem mekân bilinci oluşuyor hem bağış kazanıyorlar”

Neşelilik-Elektronik Teknolojileri öğretmeni Nurullah Sarı birlikte geçmiş hedeflerinin öğrencilerine mekân bilincinin kazandırılması olduğunu anlattı.

Geri inkılap malzemelerinin tekrardan ekonomiye kazandırılması için makinenin tasarlandığını nâkil Sarı, “Öğrencilerimiz dümbelek dönüşümü tür olan sırça, metal ve plastik kabil atılan malzemeleri toplayarak öz numaralarını tanımlayarak araba atıyor ve sonunda benek kazanıyorlar. Bu sayede öğrencilerde hem mekân bilinci oluşuyor hem dürü kazanıyorlar. Makinemize atıklar biricik aynı girişten atılıyor ve kendi kendine kendisine bölme işlemini makine kendisi yapıyor.” dedi.

Okulun 11’inci derslik öğrencilerinden Orhan Duygusal, proje sebebiyle hem atıkları ekonomiye kazandıracaklarını hem üstelik bergüzar iktisap şansı yakalayacaklarını söyledi.

Öğrencilerinden Hasan Yılmaz bile “akim atılan” çalışması kapsamında ürettikleri makineyle belde temizliğine dahi katkıda bulunacaklarını kaydetti.

Share: