Çin’e ait 17 kavga uçağı ve 5 sefine, Tayvan çevresinde görüldü

Tayvan Defans Bakanlığı, geçmiş, ahit içre Çin’e ilgili 17 çekişme uçağı ve 6 çekişme gemisinin Ada çevresinde görüldüğünü bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, uçaklardan 7’sinin Tayvan Boğazı’nda tarafların baskı alanlarını sınırladığı akseptans edilen albeni ve bahir hattının doğusuna ve Tayvan’ın “Çekicilik Savunma Tanımlama Bölgesi” car ettiği bölgenin güneybatı bölümüne uçtuğu belirtildi.

Açıklamada, Çin’e ilişik albeni ve deniz araçlarının, elektronik takip araçları, karakol uçakları, gemiler ve düzlük füze sistemleriyle izlendiği aktarıldı.

Çin’in, BENDE Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ay başındaki ziyaretinin peşi sıra, Tayvan Boğazı’ndaki itibari mutedil çizgiyi geçtiği uçuşları ve sefine devriyelerini ahenkli arkaç getirdiği gözleniyor.

Çin ordusu, Pelosi’nin ziyaretinin peşi sıra Cezire çevresinde askeri tatbikatlar başlatmıştı. 7 zaman süren tatbikatlar, Ada’nın çevresinde fiili abluka oluşturmuştu. Esas silah ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında, Çin anne karasından ateşlenen güdümlü füzeler Tayvan yakınlarındaki sulara düşmüştü.

Kargaşa sözcüsü, 10 Ağustos’ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş ancak Tayvan Boğazı’ndaki askeri karakol faaliyetinin devam edeceğini bildirmişti.

Pelosi, Çin ile buyuru ihtilafı içindeki Ada’yı 25 yıl aradan sonraları görüşme fail evvel MEMLUK Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Elan önce 1997’de Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan’ı musahabe etmişti. Konuşma, Ada’yı topraklarının parçası kendisine gören Çin’in tepkisini çekmişti.

Pekin, “bir tane Çin ilkesini” vurgulayarak Tayvan’ın dünya ülkeleriyle bağımsız milletvekili diplomatik münasebat kurmasına, BM’de ve diğer uluslararası kuruluşlarda kaşkariko edilmesine cebin çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesini yiyecek koşuyor.

Share: