Çin’e ilişkin 51 uğraş uçağı ve 6 sefine, Tayvan çevresinde görüldü

Tayvan Savunma Bakanlığı, dönme içre Çin’e ilişik 51 cidal uçağı ve 6 cenk gemisinin Cezire çevresinde görüldüğünü bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, uçaklardan 25’inin Tayvan Boğazı’nda tarafların yük alanlarını sınırladığı akseptans edilen hava ve bahir hattının doğusuna ve Tayvan’ın “Albeni Savunma Tanımlama Bölgesi” car ettiği bölgenin güneybatı bölümüne uçtuğu belirtildi.

Açıklamada, Çin’e ilgili albeni ve bahir araçlarının, elektronik strateji araçları, karakol uçakları, gemiler ve saha füze sistemleriyle izlendiği aktarıldı.

Uçakların sayısı, “ESIR Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin kamer başındaki ziyaretinin peşi sıra Çin ordusunun düzenlediği askeri tatbikatlardan bu yana tespit edildiği bildirilen yer efdal nicelik” oldu.

7 aktarılma süren tatbikatlar, Cezire’nın çevresinde fiili kuşatma oluşturmuştu. Hakikat silah ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlarda, Çin asıl karasından ateşlenen güdümlü füzeler Tayvan yakınlarındaki sulara düşmüştü.

Kalabalık sözcüsü, 10 Ağustos’ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş fakat Tayvan Boğazı’ndaki askeri karakol faaliyetinin bitmeme edeceğini bildirmişti.

Pelosi, Çin ile buyuru ihtilafı içindeki Cezire’yı 25 yıl aradan sonradan musahabe fail ilk ABD Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Henüz önceki 1997’de Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan’ı mülakat etmişti. Müzakere, Cezire’yı topraklarının parçası olarak gören Çin’in tepkisini çekmişti.

Pekin, “bir tane Çin ilkesini” vurgulayarak Tayvan’ın dünya ülkeleriyle özgür diplomatik ilişkiler kurmasına, BM’de ve farklı arsıulusal kuruluşlarda entrika edilmesine alın çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesini şart koşuyor.

Share: