Çocukların nostaljik ‘seyyar salıncak’ eğlencesi

– Çocukların nostaljik ‘seyyar salıncak’ eğlencesi

NİĞDE – Niğde’de aktif 63 yaşındaki Recep Göktaş, çocuklara nostaljik gezgin salıncak keyfi yaşatıyor.

Mahalle mahalle dolaşarak çocuklara ağır ezgi geçenek geçirten 63 yaşındaki Recep Göktaş, salıncakta çocukların herhangi bir nâr yaşamaması için mülevven minderlere bakarak bedel kiloda olanları düğme bindiriyor, salıncağa kurduğu çalgı aleti sistemiyle dahi eğitici bala şarkıları çalıyor. Günümüzde nostalji haline gelen seyyah salıncakla anne amacının çocukların alışkınlık ve mahalle kültürü yaşaması olduğunu söyleyen Göktaş, aldığı tepkilerden da memnun olduğunu belirtti. Göktaş; “Parası olsun olmasın bindiriyorum. Annesi geliyor babası geliyor, 3 kıta çocuğu var param yetişmedi diyor ego de bildiriyorum. Akşam Ezanı lambası olmadığı için yapamıyordum amma demin lambası olduğu üzere akşam ezanı de bu işi yapıyoruz. Çocuklarımız evde kapanarak ayrımsız nakız oluyor bu kollar. Telefona dalıyor, televizyona dalıyor, toplumu unutuyor, bunları topluma kazandırmak,arkadaşlarıyla kaynaşmasını uydurmak itibarıyla haddinden fazla kusursuz oldu” ifadelerini kullandı.

Salıncağa bindirdiği çocukların nâr yaşamaması için renkli minderlere dizen Göktaş, “Mesela pembe mindere 30 kiloluk çocuk biniyor, karşısına birlikte 30 dahi 30, 32 bu aralarda yavru binmesi gerekiyor. Maviye bile, beyaza de düğme çocukları koyuyoruz, hasep sistemini onun üzere yaptık. Bizim mahallemizde 5 liralık fazla diyorlar fakat ben 5 liraya 300 cevelan döndürüyorum çocukları. Ego mal yönüne bakmıyorum. Kibar eskiyi hatırlıyor, ” İstanbul’birlikte bindik” falan diyorlar. Filhakika 70’lerde vardı amma demin canlandırma gibi oldu. Çocuklarımız parkta oynuyorlar, belediyemiz, devletimiz parkları yapmış haddinden fazla iyice ama bunlar baba yarısı mevrut diyorlar koşuyorlar yanıma. Ego bile füru bindiriyorum. Aileler seviniyorlar, çocukları kendileri getiriyor çoğu. Ara Sıra aileler çokça güzelmiş diyor aldığım tepkilerden haddinden fazla memnunum” dedi.

Anneler kıvançlı

Çocuğunun gezmen salıncakta sallandığını afiyetle izleyen Yeliz Bahçeci birlikte, “Çocukluğumuzun oyuncağı, nostaljik aynı oyuncak. Oğlum telefona bakıyordu ama salıncağı görünce anında bıraktı. Salıncakla oynaması amacıyla çıkardım ve çokça mutlu oldu. Mahalle kültürü gene bir. Bu şekilde anneleri kaynaşıyor. Bu salıncak sayesinde farklı torunlar tıpkısı araya geliyor ve mahalle kültürünü, toplanıp kardeşçe etme kültürünü öğreniyorlar” şeklinde konuştu.

Dürdane Kılınç ise, “Amcamız dahi bu sene başladı. Çocuklarımızı eğlendiriyor. Literatür internette baziçe ibnelik etmek ve sürekli göstergeç tutkun olmak adına amcamız geliyor. Hem çocuklarımızı eğlendiriyor hem de bizi bahtiyar ediyor” diyerek konuştu.

Share: