“Çoruh Ekoturizm Yolu” kavi parkurlarıyla rabıta görüyor

Artvin’birlikte üniversite öğrencilerine kentin natürel güzelliklerini öncelemek amacıyla reviş düzenlendi.

Artvin Çoruh Üniversitesi ile Artvin Orman Mıntıka Müdürlüğü hareket birliğindeki etkinliğe yaklaşık 300 mektepli ve öğretim üyesi katıldı.

Katılımcılar, derrace yolu, asılı köprü, çeşme, ezgi terası ile şelalelerin bulunduğu 52 kilometrelik “Çoruh Ekoturizm Yolu”nun 6,5 kilometrelik Ormanlı-Fıstıklı etabını yürüdü.

Doğanın keyfini çıkaran öğrenciler, bire bir taraftan üstelik derslerde öğrendikleri nazari bilgileri sahada görme ve uygulama imkanı buldu.

Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Güler, gazetecilere, ekoturizm yolunun 6,5 kilometresinde öğrencilerle yürüdüklerini söyledi.

Rota süresince hem uygulama yaptıklarını hem bile eğlendiklerini dile getiren Güler, “Öğrencilerimizle adamakıllı aynı dolaşma geçirdik. Dolaşma parkurunda buğulu kayacık ormanları, sorumluluk çaplı sandal ağaçları ve anıt şeklindeki meşe ormanlarının arasından Hatila Vadisi Milli Parkı’na inerek ve sonrasında yalman yamaçlara tırmanarak, Borçka Baraj Göleti’nin oluşturduğu doyumsuz göl manzaraları eşliğinde unutulmaz ayrımsız dönüş yaşadılar.” dedi.

Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu Akademisyen Dr. Gamze Ünaldı, bu tuhaf etkinliklerin, kente Türkiye’nin dört bir yanından gelen öğrencilerin hem oryantasyonu hem birlikte bölgenin doğasını tanımaları açısından mehabetli olduğunu rapor etti.

Spor alanında ayrımlı etkinlikler yaparak öğrencilere avangart olmaya çalıştıklarını anlatan Ünaldı, “Bu parkur dahi yol, doğa turizmi amacıyla haddinden fazla evire çevire bire bir rota.” diye niteleyerek konuştu.

Adanalı olduğunu tamlayan öğrencilerden Faruk Dikici ise yürüyüşten çokça sağlık aldığını söyledi.

Artvin’in doğasının, Adana’dan çok ayrımlı ve güzelce olduğunu vurgulayan Fellah, hem spor yaptığını hem birlikte eğlendiğini anlattı.

Öğrencilerden Gülsüm Ekici dahi parkurun uzun ve öldürücü olmasına rağmen çokça güzelce olduğunun altını çizerek, “Parkurda elan önceki tek görmediğim ağaçlar vardı. Dik rampalardan yürüdük, asma köprüden geçtik. Baraj gölü manzarası de çok güzeldi.” ifadelerini kullandı.

Cansu Çelik, yorulduğunu ancak gördüğü manzaranın buna değdiğine dikkati çekerek, “Engebeli bir rota olduğu için az buçuk zorlandım. Natür güzelce, yeşilin ayrımlı tonları. Hem spor yaptık hem da eğlendik.” dedi.

Share: