Cumhur Reisi Erdoğan, Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından millete seslendi: (1)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “( Amasra’birlikte) Yaşanan kaymakamlık ile ilgili gelişim güvenliğinden beceri eksiklere büyüklüğünde rastgele konu inceleniyor, araştırılıyor. Ortaya çıkma sonuçlara bakarak gerekenin yapılacağından kimsenin şüphesi olmasın.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından millete seslendi.

Erdoğan, sonuç bakanlar kurulu toplantısından bu yana ülkeye ve millete eserlerle, hizmetlerle kırcı bire bir aktarılma geçirdiklerini belirtti. Türkiye’nin önde gelen ekincilik, sanayi ve turizm bölgelerini birbirine bağlayan Çanakkale’ye, daha evvel hizmete açtıkları otoyolun ve köprünün tamamlayıcısı niteliğinde yıpranmamış yatırımlar kazandırdıklarını dile getiren Erdoğan, Ayvacık- Küçükkuyu Yolu ile Assos ve Troya tünellerinin bölgenin kuzey-güney aksındaki trafiği muhteşem ölçüde rahatlatacak proje olduğunu belirtti.

Yatırım bedeli 4,6 milyar liralık olan bu eserin ayrımsız zamanda Kabak Kafalı Dağları’na engel vermeden 50 dakikalık seyahat güzergahını 5 dakikaya indirdiğini aktaran Erdoğan, “Çanakkale’mize reva bu projenin şehrimize, bölgemize ve ülkemize tıpkı sefer henüz yavuz olmasını diliyorum.” dedi.

Erdoğan, tıpkısı dolaşma Türkiye’ye bire bir ziyaret gerçekleştiren Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile verimli bir mülakat yaptıklarını bile kaydetti.

Kazakistan ziyareti

Türkiye’nin haddinden fazla cepheli ve boyutlu dış siyaset anlayışının ürünü olan balaban aynı güruh için 12 Ekim’bile Kazakistan’ın başkenti Astana’ya gittiklerini anımsatan Erdoğan, ziyaretin evvel haset Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ile gelişigüzel Yüksek Düzeyli Ciddi İşbirliği Konseyi’nin dördüncü toplantısına reislik ettiklerini dile getirdi.

Erdoğan, Tokayev ile ayrı cinsten alanlarda imzalanan altı yeni anlaşmayla Türkiye-Kazakistan gelişim birliğini elan de güçlendirdiklerini belirtti.

Cumhur Reisi Erdoğan, Astana’da ertesi ahit yapılan liderler zirvesinde alınan kararla kuruluş haline dönüşen Asya’de İşbirliği ve Cüret Artırıcı Önlemler Konferansı vesilesiyle dahi haddinden fazla sayıda ülke temsilcisiyle tıpkı araya vürut imkanı bulduklarını dile getirdi.

Zeytinburnu’na kazandırdıkları, süresince kütüphaneden buz pistine büyüklüğünde zorlu haddinden fazla tesisin kayran aldığı Beştelsiz Kavim Bahçesi’nin açılışını 14 Ilk Teşrin Cuma Namazı günü yaptıklarını anımsatan Erdoğan, benzeri dönüş Türkiye- Katar arasındaki Faziletli Seviyeli Mühim İşbirliği Toplantısı için Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Şike Sani ile ayrımsız araya geldiklerini kaydetti.

Amasra’daki maden ocağında meydana gelen patlama

Cumhur Reisi Erdoğan, “14 Ekim Cuma akşamı milletçe hepimizi yasa boğan keskin bir haberle sarsıldık. Bartın’ın Amasra ilçesindeki tıpkı kömür madeni ocağında meydana gelen patlamada 41 kardeşimizi martir verdik. Ertesi devir Diyarbakır programımızı erteleyerek Amasra’ya gidip hem çalışmaları durumunda inceledik hem şehitlerimizin cenaze törenlerine katıldık hem da ailelerine başsağlığı diledik.” ifadesini kullandı.

İstanbul’bile tedavi gören madencileri mülakat ederek geçmiş olsun temennilerini kendilerine ve yakınlarına Çam ve Sakura Hastanesi’nde ilettiklerini dile getiren Erdoğan, “Ülkemizin bire bir henüz hakeza felaketlerle maruz kalmaması üzere gereken çalışmaları yürütüyoruz.” diye konuştu.

“Ortaya çıkacak sonuçlara bakarak gerekenin yapılacağından kimsenin şüphesi olmasın”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ara 2021’bile mesleksel eğitim bilimi merkezlerinin, bilgili adam gücü ihtiyacının daha faziletli oranda karşılamasını sağlamaya dönük tıpkısı değişikliğe gidildiğini belirterek, hedefin bu sene sonuna büyüklüğünde 1 milyon gencin çırak, kalfa ve becerikli kendisine mesleki terbiye merkezlerinde yetişmesi olduğunu aktardı.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Elan önce 159 bin olan mesleki eğitim bilimi merkezlerindeki anahtar sayısı, şu anda 910 bine yükselmiş durumdadır. Son Teşrin ayında sene sonu hedefimize ulaşacağımız ve sonrasında bile hedefi geçeceğimiz anlaşılıyor. Ayrıca mesleki ve ustalık liseli gençlerimiz amacıyla albenili ağıl getirecek ilave düzenlemelerin hazırlıkları içindeyiz. Bartın’daki ayrımsız kazaların önüne saklamak amacıyla atacağımız adımlar ortada bölgede, madenciliğe hususi tıpkı meslek lisesi açma projesi da bulunuyor. Yaşanan kaymakamlık ile ilişik aksiyon güvenliğinden beceri eksiklere büyüklüğünde seçkin laf inceleniyor, araştırılıyor. Ortaya çıkma sonuçlara göre gerekenin yapılacağından kimsenin şüphesi olmasın. Amasra’dan alınan dersler ışığında ülkemizdeki tam madenlerin durumları tamamıyla gözden geçirilmektedir.”

Erdoğan, güzeşte hafta başında Kanunuesasi Mahkemesi’nin bakir üyesi Saygıdeğer İnce’nin ahit törenine katıldıktan sonra Dünya Süryani Katolik Patriğini akseptans ettiklerini dile getirerek, salı haset bile İnsan Kaynakları Ofisi’in “e-İnsan” projesinin tanıtım töreninde bu çerçevede düzenlenen çalışmaların kapsamlı bir değerlendirmesini kamuoyuyla paylaştıklarını kaydetti.

Erdoğan, çarşamba haset ise Meclis’teki SELIM Parti Grup Toplantısının peşi sıra tahminî 20 bin muhtarın katılımıyla Ankara Muhtarlar Evi’nin açılışını ve 100 kocabaşı hizmet binasının asıl atma törenini gerçekleştirdiklerini belirtti.

Azerbaycan ziyareti

Dost ve cömert Azerbaycan’a perşembe haset anbean işgalden kurtarılan bölgede mensur edilen Zengilan Havalimanı’nın açılışını Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le alay malay yaptıklarını hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bilindiği kadar vatan savaşı sonrasında Azerbaycan ile ilişkilerimizi yeni benzeri seviyeye çıkardık. İlişkilerimizin tapusu niteliğindeki Şuşa Beyannamesi’ni yıldırım hızıyla meclislerimizden geçirerek bu yıpranmamış dönemi tescilledik. Azerbaycan’ın azat olan topraklarında rekor aceleten düz yazı edilen Fuzuli ve Zengilan havalimanlarını bölgenin gelişmesi ve kalkınması itibarıyla mühim hamleler yerine görüyoruz.

Bu ziyaretlerimizde bölgeye faaliyet getirecek bir gayrı koca girişim olan mayınların temizlenmesi projelerini da tacil kararı aldık. Azerbaycan ile gayrı bazen ahi devletlerin birlikte katılımıyla müselles formatlarda ticaret, iblağ ve erke alanlarındaki teşrikimesai ufkumuzu genişletecek icraat yürütüyoruz. bu arada açılışın hemencecik ardından birlikte Arkadaş Agropark açılışını yaptık. Orada üstelik şu anda devasa aynı alanda gerek angus hayvancılığı ve bunun birlikte kesimler, bilcümle bunlarla beraber de yeniden orada kilolu manada bire bir tarım ile ait namına yatırımlar yapıldı.”

“Azerbaycan’la mutedil vadede daha neler yapabileceğimizin tahayyülünü milletimizin takdirine bırakıyoruz”

Azerbaycan ile ilişkileri, düğme ziyaretler ve hareket birlikleri eliyle herhangi bir seviyede güçlendirdiklerini tamlayan Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“On Paralık kuşkusuz bu ziyaretler ortamında Meyan 2020’da Bakü’da katıldığım Yengi Geçidi’nin ayrı bir yeri vardır. Yeniden bu dönemde tercihli tecim anlaşmasını sonuçlandırırken kimliklerle seyahati dahi tür kıldık. Eğitimde Maarif Vakfı Okullarının resmi küşat törenini Bakü’da yapmakla kalmadık, Azerbaycan-Türkiye Üniversitesi’nin üstelik ahdi temellerini atma noktasına geldik. Normalde çok tafsilatlı yıllar alacakken bizim gelişmemiş sürede tamamladığımız hep bu gelişmeler asla küçümsenemeyecek, hepsinin arkasında kuvvetli aynı politik iradenin, akıbet kabul etme kararlılığının olduğu adımlardır. Bu kadar gücük sürede alınan mesafeye bakınca Azerbaycan’la orta vadede henüz neler yapabileceğimizin tahayyülünü milletimizin takdirine bırakıyoruz.”

Reisicumhur Erdoğan, Azerbaycan ziyaretinin dolaşma uğrunda, akıbet başbakan ve halen DOĞRU Öğür Genel Başkanvekili Binali Sebep, SELIM Tümen İstanbul Mebus Şamil Ayrım ile sıyanet Oğuzhan Demirci’nin yaralandığı kazanın herkesi üzdüğünü belirterek, şunları söyledi:

“Kendilerine Rabbimden şifalar diliyoruz. Kendilerini hastanede konuşma ettiğimiz yaralılarımızın hiçbirinin dirimlik tehlikesi olmadığını görmekten da memnuniyet duyduk. Benzeri öğün daha Binali Yıldırım, Şamil Ayrım ve Oğuzhan Demirci’ye eski olsun dileklerimizi şahsım ve arkadaşlarım adına iletiyorum.”

(Sürecek)

Share: