Cumhur Reisi Erdoğan, Cemevleri Anne Atma ve Dolgun Küşat Töreni’nde konuştu: (1)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Zaman yüz yüze kaldığımız imtihanlarımızı üstelik ancak aşkla, muhabbetle gelişigüzel beraberlikle, kardeşlikle göğüsleyebiliriz. Milletimiz asırlardır bu coğrafyada yüz yüze kaldığı herhangi bir tehdidin üstesinden bu muhabbetle gelmiştir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şahkulu Hükümdar Dergahı ve Cemevi’nde düzenlenen Cemevleri Anne Atma ve Toplu Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, zaman burada ülke genelinde inşası tamamlanan 4 cemevinin açılışı, 7 cemevinin dahi anne atma töreni vesilesiyle Alevi Bektaşi kardeşleriyle hasbihal emreylemek amacıyla benzeri arada olduklarını söyledi.

Elazığ Karakoçan, Ankara Altındağ, Erzurum ve Erzincan Kemah’ta hizmete açacakları 4 cemevini kullanacak vatandaşlara şiddetli olmasını dileyen Erdoğan, Kütahya ve Kayseri’birlikte inşası süren Burdur Çavdır, Denizli Ardıçlı, Bilecik Bozüyük, Kültürlü Koçarlı ve Kırklareli Babaeski’birlikte üstelik temelini bugün atacakları 7 cemevinin ayrımsız dakika önceki tamamlanarak hizmete girmesini irade etti.

Erdoğan, bu eserlerin kazandırılmasında emeği sabık herkese teşekkür ederek şöyle konuştu:

“Şu zaman zarfında bulunduğumuz Şahkulu Şehriyâr Dergahı, Orhangazi devrinden bugüne önceki ahilerce, peşi sıra Hazreti Hünkar’ın amacında bakım edenlerce ayakta tutulmuş ve canlandırma edilmiştir. Bunca asırdır dergahımızdan gelip güzeşte, konan, göçen herkesten Allah razı olsun diyor, rastgele birini rahmetle özge ediyorum. Dergahımızın sonuç dönemdeki mürşitlerinden Mehmet Büyük Hilmi Ata Baba bu çeşit yapılan özellikle eserlerle ilgili şöyle anlatıyor: ‘Ham bağına müesses aşıkların otağı. Gülzar-ı amor olubdur amor ehlinin durağı. Gel evire çevire evine bakraç, eyle özünü puhte. Yanuptur amor oduna erenlerin ocağı.’ Peki bu mekanlar aşk ocağıdır, edep ocağıdır, istek ocağıdır.”

“Dergahlarımızda ayrıntı ve ahlak gelişigüzel posta yürür”

Buraların Hazreti Peygamber’e ve ehlibeytine aşırılmış olanların durağı olduğunu nâkil Reisicumhur Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dergahlarımızda ayrıntı ve ahlak gelişigüzel kez yürür. Medeniyetimize filinta insanlar burada yetiştirilir. Hacı Bektaş-ı Iye ve evlatları ocaklarımızı aha bu gayeyle kurmuşlar, yaymışlar ve yaşatmışlardır. Asırlardır Anadolu topraklarını ilimle irfanla hikmetle yoğuran Hazreti Hünkar, Hazreti Mevlana, Yunus Emre gibi istek sultanları, hizmetleri ve eserleriyle ulus olma şuurumuzu kolaylaştırmışlardır. Hak dostlarının irfanlarıyla ve nazarlarıyla kurulan bu nazik medeniyete sahip çıkmak, gelişmesi üzere çaba belirtmek değme birimizin vazifesidir. Canan Peygamberimizin ‘Birlikte yağmur, ayrılıkta işkence vardır.’ düsturuna sımsıkı sarılarak heva ve heveslerin değil ölümsüz olanın peşinde koştuğumuz müddetçe bu medeniyet bütün yükselecektir.”

Dünyada ölümsüz olanın ise sadece “muhabbet” olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Ve onunla gelişigüzel gelen mükellefiyetlerdir. ‘Muhabbetten Muhammed oldu hasıl. Muhammedsiz muhabbetten ne sâdır’ tekellüm-ı kibarı bize bu hakikati ifade etmektedir. Zaman yüz yüze kaldığımız imtihanlarımızı üstelik fakat aşkla muhabbetle gelişigüzel beraberlikle kardeşlikle göğüsleyebiliriz. Milletimiz asırlardır bu coğrafyada karşı karşıya kaldığı temas tehdidin üstesinden bu muhabbetle gelmiştir. Önde gelen tarihçilerimizden ve fıkırdak yolunun evlatlarından Aşırılmış Gösterişli bu durumu şöyle anlatım ediyor: ‘Pes bilin ki nerede bağlantı var ise, ki kiminle ikiliksiz yalpak ise, iki evren devleti onlardadır. Onların menzilleri canlardadır. Yekpare işin genişlik üstünü birliktir. Birliğe oluşmak, olmak, birlik kalkışmak erliktir. Neredeki iki arzu birliktedir. Göresin bunlar ongun dirliktedir.”

Tüm bu mesajların Hacı Bektaş Veli’nin “Tıpkı olalım, kart olalım, dallı güllü olalım.” düsturunun farklı şekillerde belirme etmiş biçimleri olduğunu ifade fail Erdoğan, “Tevhidi ayrımsız, Kitabı aynı, kıblesi bire bir, Peygamberi benzeri, ezanı bir insanlar için bundan ayrıksı aynı sevgi, bundan eksantrik benzeri aşk yolu yoktur. İşte bunun için hepimizin Peygamberi, hepimizin Mualla’si, hepimizin ehlibeyti, hepimizin Hüseyin’i, hepimizin Kerbela’sı diyoruz. Milletimizin asırlardır varlığını ve birliğini korumasını sağlayıcı bu yârenlik ışığı bugün da önümüzü aydınlatıyor. Sinsi niyetlerle milli birliğimizi uydurmak amacıyla içeride ve dışarıda çalışan it canlı çok barışma olmuştur amma hamdolsun bu aşk ateşini söndürmeye kimsenin gücü yetmemiştir.” diye konuştu.

(Sürecek)

Share: