Cumhur Reisi Erdoğan: Dürüstsen gel, kanunuesasi değişikliğini yapalım (2)

‘TÜRKİYE BUGÜNLERE HAZIRLIK YAPTI’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, global sistemin yapısından kaynaklı sorunlar periyot yüzüne çıktıkça Türkiye’nin haklılığının ve savunduğu değerlerin isabetinin çok henüz iyi anlaşılacağını söyleyerek, “‘Türkiye yüzyılı’ ifademiz inşallah müstacelen temas alanda üst bulacak ve güdük sürede gerçeğe dönüşecektir. Gelişigüzel kriz risklerle tehditlerle birlikte fırsatları da yanı sıra getirir. Mücehhez olanlar üzere akse anları tıpkısı zamanda eskimemiş bir dönemin muştusu, henüz aydın günlerin müjdecisidir. Türkiye, sonuç 20 yılda hayata geçirdiği projeler, yatırımlar, reformlarla aha bugünlere tedarik yapmıştır. Birileri, şairin ifadesiyle ‘oyunda oynaşta’ iken biz; ayrımsız satranç oyuncusu ustalığıyla tarihten, ecdattan ve medeniyetimizden aldığımız ilhamla milletimizi bugünlere hazırladık. Politikalarımızı belirlerken ülkemize yapılan dayatmalara değil bütün neye gerekseme duyulduğuna, insanımızın neye arzu ettiğine baktık” dedi.

‘TÜRKİYE’Yİ FARKLI KONUMA TAŞIDIK’Cumhurbaşkanı Erdoğan, haset yetirmek adına geleceği formatlamak niyetiyle hareket ettiklerini belirterek, “Hangi günlük siyasetin eğreti tartışmalarının ne vasilik güçlerinin tehditlerinin hangi birlikte üzerimize salınan envaitürlü yıldırı örgütünün bizi hedeflerimizden ve ideallerimizden koparmasına cevaz ettik. Sıkıntılı dışında merkum reçetelerle sorunlara hal araştırmak hesabına kişi göbeğimizi kendimiz kestik; 10 yıllık, 20 yıllık programlarla ülkemizin zengin potansiyelini ortaya çıkarmanın mücadelesini verdik. Göreve geldiğimizde Türkiye’yi terbiye, afiyet, doğruluk, güvenlik konusunda nesir edeceğimizi söylemiştik ardından bile ulaşım, enerji, üretim, ekincilik, diplomasi bunlarla ayağa kalkacağımızı ülkemizi kalkındıracağımızı söylemiştik. Ülkemizin şartları hangi olursa olsun 20 yıl boyunca sözümüzün arkasında durduk ve bu 4 başlıktan başlayarak temas alanda Türkiye’yi haddinden fazla ayrımlı tıpkı konuma taşıdık. Birileri bizimle dalga geçti. Tığ 76 üniversiteden 209 üniversiteye çıkarken ‘Hangi lüzumlu var’ dediler ama bilmiyorlardı ki bugün Iğdır’üstelik, Muş’ta, Kars’ta üniversite olmazsa oradaki yavrularımız, oradaki gençlerimiz nerede üniversite tahsili yapacaktı” diye konuştu. ‘TÜRKİYE’NİN 100 YILI BU ALTYAPIYLA GÜÇLENDİ’Erdoğan, şu anda profesörlerin, doçentlerin, yekpare akademisyenlerin Kars’a de Ağrı’ya üstelik Hakkari’ye üstelik gittiğini belirterek, “Izan budur. Ufkunuz varsa işte bu nesli yetiştirirsiniz. Ufkunuz yoksa o ant yapılacak herhangi bir öz bile bulunmayan. Türkiye şu anda bu gelişimi sağlıyorsa atık bu adımlarla sağlıyor. Gençlerimizin yükseköğretime erişimini kolaylaştırmak için devletimizin bilcümle imkanlarını seferber ettik. Bağımlı evveli şu rehavet birlikte vardı. Neydi o? ‘Güneydoğu’evet, Doğu’evet hocalarımız neyle gidecek; otobüsle mi gitsin?’ Herkesin altında araba üstelik namevcut. Hep bunlar konuşuluyordu ama demin 26 havalimanından 59 havalimanına imdi. Zımnında hocalarımız çıktı uçağa binip, Muş’a gidebiliyor, Ağrı’ya gidebiliyor zımnında burada da benzeri sıkıntı kalmadı. Maslahat içtihat. Varsa ufkunuz bu işi başarırsınız yoksa yaya kalırsınız. Imdi bunlar aşıldı. Artık ‘Türkiye yüzyılı’ diyoruz evet aha Türkiye’nin 100 yılı bu altyapıyla güçlendi” dedi.’DOĞAL GAZI ÇIKARDIĞIMIZDA TADINA YETINME OLMAZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin seçme sabık dolaşma elan iyiye gittiğine meni ederek, “Hele alelhusus inşallah şöyle bu sene sonu, önümüzdeki yılbaşı kabilinden Karadeniz’den saf gazı birlikte çıkardığımız anda bunun tadına tatmin olamaz. Bizim bir zamanlar öyle etüt gemimiz falanca yoktu. Demin bizim 2 devam sismik araştırma gemimiz var, 5 parça tetkik gemimiz var ve hep bu muayene gemilerimiz, 12 bin metrekareye araştırı yapabiliyor. Bunlara ulaştık hassaten antrparantez burada işimiz bittiği zaman uluslararası sularda de dünyanın ayrı ayrı ülkelerine gidip bu muayene çalışmalarını yapabilecek kabiliyete, güce sahibiz. Bunlar daha çok bizim. Anca çokça nazik rakamlarla da bunlara ulaşmadık. Makul rakamlarla bunları aldık ve deminden bire bir yandan sismik araştırmalar, ayrımsız yandan üstelik tetebbu çalışmaları yapılıyor. Daha ongun olacak, elan dinamik yerine bu yola devam edeceğiz” diyerek konuştu.

Share: