Cumhur Reisi Erdoğan, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” ana atma töreninde ruz verdi: 2028’e büyüklüğünde 500 bin konutun tamamını bitireceğiz

8 milyona andıran insan başvurduğu “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesi kapsamındaki 5 bin 615 sosyal konutun geçmiş temelleri atılıyor. Reisicumhur Erdoğan Ankara’da planlı törende konuşuyor.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMLE ÜRETİLEN EV SAYISI 3 MİLYONU BULDU”

Cumhur Reisi Erdoğan, “Göreve geldiğimizde TOKİ yoluyla inşa edilmiş hane sayısı 43 bindi. Bugün 1 milyon 170 binin üstüne çıkardık. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen ev sayısı 3 milyonu buldu. Ülkemizde 28.5 milyon konutun 13.5 milyonunun son 20 yılda inşa edildiğini görüyoruz. Bugün Ankara’birlikte 2 bin 171, Kırşehir’de 458, Yozgat’ta 141, Konya’üstelik 206, Kahramanmaraş’ta 210, Diyarbakır’bile 158, Elazığ’dahi 88, Tunceli’üstelik 118, Erzurum’üstelik 158, Amasya’birlikte 87, Bolu’dahi 206, Zonguldak’ta 595, Afyonkarahisar’üstelik 364, Çeltek’ta 158, Manisa’da 78, Vazıh’dahi 265 ve Muğla’da 154 konut başlamak için 5 bin 615 konutun temeli atılıyor.” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“Ilk Kovid-19 salgını ile sarsılan sonra Rusya- Ukrayna Savaşı ülkemizi de etkiledi. Icar fiyatlarında familya sahipleri, kiracılara zulmetti. İşte bunun üstüne kira çoğalma sınırlamaları kabilinden tedbirleri hayata geçirirken senkronik adına birlikte arzdaki artışı realizasyon edecek bu çalışmaları başlattık. Sonuç dönemde 2019’birlikte 50 bin bire bir ahir sene de 100 bin haneyi havi iki ayrı sosyal konut projesine milletimizin gösterdiği ilgiden bile aldığımız cesurca Cumhuriyet tarihinin sunu nazik kampanyasını planladık. Milletimizle paylaştığımız 500 bin hane, 250 bin arsa ve 50 bin hareket yeri kampanyamız aha bu hazırlığın neticesidir.

“YER IRI MÜKAFAT, ALDIĞIMIZ DUADIR”

Daha sonra yer sayısını ne yaptık 1 milyona çıkardık. Ne dedik? Kura ile bu arsaların bile dağıtımını yapacağız. TOKİ desteği ile zat evini ayırmak isteyen tamlık vatandaşlarımızı bu kampanyaya karışma ettik. Atacağımız etap nedir? Atacağımız hamle şu; Altyapıyı tığ yapacağız konutu dahi vatandaşımız yapacak. Ülkemizde TOKİ’nin kendilerine sunduğu imkanlarla sülale sahibi olabilmiş şu anda milyonlarca vatandaşımız var. Bizim için genişlik nazik mükafat bu vatandaşlarımızdan aldığımız duadır.

“BAŞVURU SAYISI 8 MİLYONA YAKLAŞTI”

Kampanyaya müracaat sayısının 8 milyona yaklaşması ne büyüklüğünde akilane aynı aksiyon yaptığımızı, ne büyük tıpkı ihtiyacı karşıladığımızı göstermektedir. Konut ve arsalarımızın tüm hizmete girdiğinde yaklaşık 6 milyon vatandaşımız daha erinçli, henüz sakıncasız yuvasına kavuşmuş kestirmece kusurlu milyon insanımızı istihdam edecek aksiyon yerleri faaliyete önceki olacaktır. Projemizi açıkladığımız tarihten yemeden içmeden 40 ahit sonra yaptığımız bu temel atma töreni dahi milletimize olan taahhütlerimiz konusundaki hassasiyetimizin yanında aksiyon yapma kapasitemizin büyüklüğünü göstermektedir. Temelini attığımız önceki aşama 5 bin 615 ev Ankara, Zonguldak, Kırşehir, Kahramanmaraş, Münevver, Bolu, Konya, Afyonkarahisar, Diyarbakır, Çeltek, Erzurum, Muğla, Yozgat, Manisa, Amasya, Tunceli ve Elazığ illerimizi kapsıyor.

“TEMELLERİ 81 İLİMİZİN TAMAMINDA YAYGINLAŞTIRACAĞIZ”

Hazırlıklar tamamlandıkça bu temelleri güdük aynı sürede 81 ilimizin ve ilçelerinin tamamına yaygınlaştıracağız. Türkiye ekonomisi proje kapsamında yapılacak 900 milyar teklik bakir yatırımla 2 trilyon liralık ivme kazanacaktır. İnşallah meze verdiğimiz şekilde 2 yıl zarfında 250 bin konutluk önceki etabı 2028’e kadar de 500 bin konutun tamamını bitirip hak sahiplerine doğrulama edeceğiz. Akşam Ezanı apayrı sabah apayrı, dolma bulunmayan ha. Ne dediysek o. Bugüne büyüklüğünde hangi dediysek o. TOKİ’nin işlenmiş konutlarını biliyorsunuz bunları hep görüyorsunuz. Asıl atma törenimizi Malatya ve Elazığ depremlerinin üçüncü, İzmir depreminin ikinci yılında yapıyor olmamız de ayrıca anlamlıdır. Depremle sarsılan şehirlerimizdeki vatandaşlarımızı 40 bin konut nesir ederek bittabi arz gücük sürede yuvalarına kavuşturduysak inşallah bu projeyi bile bir kararlılıkla hayata geçireceğiz. Bu tarihi projenin hazırlıklarını tay tay arabası ve icrasını gerçekleştiren Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımıza, TOKİ’mize, yüklenici firmalara, mimar, mühendis ve işçilerimize şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum.”

Share: