Cumhur Reisi Erdoğan, Nazik Taarruz’un 100. Yıl Dönümü Kutlamaları ve Afyonkarahisar Dolgun Açılış Töreni’nde konuştu: (2)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Milletimizin kutsal değerlerine komütatör uzatanlar, milletimizin kutsallarına taşlama edenler hem maşeri vicdanda hem üstelik hususiyet önünde hesap vermekten paçalarını kurtaramayacaklar.” dedi.

Erdoğan, Galibiyet Meydanı’nda düzenlenen Büyük Taarruz’un 100. Sene Dönümü Kutlamaları ve Afyonkarahisar Şişman Açılış Töreni’ndeki konuşmasında, “Yegâne budun, tek sembol, biricik vatan, yegâne büyüklük” vurgusu yaptı.

Türk milletinin birliğini kimsenin bozamayacağını belirten Cumhur Reisi Erdoğan, “Milletimizin mübarek değerlerine açar uzatanlar, milletimizin kutsallarına hakaret edenler hem maşeri vicdanda hem bile hususiyet uğrunda adisyon vermekten paçalarını kurtaramayacaklar.” dedi.

“Tarihi şahsiyetlerimiz beyninde ayrımcılık yaparak karışıklık tüccarlığına yeltenen yapmacıklı tarihçiler etki emellerini gerçekleştiremeyecekler.” ifadelerini kullanan Erdoğan, bir tane tümen faşizmi özlemiyle yanıp tutuşanların serencam 20 yıldır olduğu kabil gelecekte de hedeflerine ulaşamayacağına bel etti.

Türkiye’nin şahlanışına kategori çarpma gayretlerinin milletle ve gençlerle boşa çıkarılacağını dile getiren Erdoğan, “Ecdadımızın bu topraklarda bıraktığı izleri izleme ederek, Türkiye’yi ahlakla, erdemle, adaletle, kardeşlikle büyütmeye bitmeme edeceğiz.” dedi.

“Vatanımızın dört bir köşesindeki şehitliklerimiz alplık destanlarıyla meşgul”

Reisicumhur Erdoğan, Afyonkarahisar’ın Kurtuluş Savaşı’nın alem şehirleri beyninde kayran aldığını, topraklarının martir kanlarıyla yoğrulmuş bereketli bire bir kasaba olduğunu belirterek, kentte 7 şehitlik bulunduğunu hatırlattı.

Gençlerden şehitlikleri görüşme ederek kitabeleri dikkatle okumasını isteyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Kurtkaya Şehitliği Kitabesi’ndeki ayn yaşartıcı hikayeyi burada kabullenmek istiyorum, Nazik Hücum 26 Ağustos 1922 haset sabah 04.30’da başlamış ve iki saat içerisinde düşmanın bilcümle tel örgüleri parçalanmıştır. Elan zaman doğmadan zaferin önce ışıkları Anadolu’da parlamaktadır. Başkumandanlık Karargahı’nın bulunduğu Kocatepe’ye biricik derbent yeri olan Kalecik ve Kurtkaya bölgeleri Türk ordusu için haddinden fazla önemlidir. Buraların ayrımsız zaman ilk alınması ve düşmanın namevcut edilmesi görevi henüz 24 yaşındaki Yüzbaşı Agah’a verilir. Yüzbaşı Agah, emrindeki 150 Mehmetçik ve Üsteğmen Feyzullah ile 2 bin 500 nefis düşman tümenine saldırarak balaban aynı kavga başlar. Bilcümle çarpışmalar 27 Ağustos meridyen düzlemi saatlerine büyüklüğünde sürer. Düşman saflarının içine kadar dalan Yüzbaşı Agah onlara vahim zayiat verdirerek garp istikametine kaçmalarını sağlar. Büyük tıpkısı berkitme alan düşman birliği ile çarpışırken Yüzbaşı Agah, 100 Mehmetçik ve Üsteğmen Feyzullah ile alay malay şehit düşer. Geriye mütezayit 50 Mehmetçik ve berkitme kuvvetlerimizle antagonist bu düzlük içerisinde ağız ağıza bulunmayan edilir. Tamam, takkadak Afyon’daki abideler değil, Kütahya’dan Çanakkale’ye büyüklüğünde vatanımızın ciharıyek köşesindeki şehitliklerimiz üstelik buna benzer alplık destanlarıyla doludur.”

Dünyanın 34 farklı ülkesindeki 78 Türk şehitliğinin milletin doğruluk, hak ve özgürlük amacında verdiği mücadelenin sembolü olduğunu ifade eden Erdoğan, Türkiye’nin dünyanın yeryüzü balaban şehitliği olduğunu belirtti. Cumhur Reisi Erdoğan, bu nedenle Türkiye’nin şüheda yurdu, Türk milletinin bile şehitleriyle etkili bire bir budun olduğunu vurguladı.

İstiklal Marşı’nın dizelerini okuyan Erdoğan, şehitlerden aldıkları ilhamla YANLIŞSIZ Parti’nin temellerini Afyonkarahisar’da attıklarını ve mutlu yürüyüşü başlattıklarını, 21 yıldır muttasıl demeden çalıştıklarını ve Türkiye’ye aşkla hizmet ettiklerini anlattı.

Cumhur Reisi Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti’ni ululamak, pekiştirmek, çağcıl medeniyetler seviyesinin konusunda yürütmek amacıyla himmet gösterdiklerini, milletin desteği ve duasıyla “aşılmaz” denilen engelleri aştıklarını kaydetti.

Milletin desteğiyle Türkiye’yi, bölgesinin ışıltılı yıldızı haline getirdiklerini nâkil Erdoğan, Türkiye’yi seçkin alanda tarihi yatırımlarla tanıştırdıklarını belirtti.

(Sürecek)

Share: