Cumhurbaşkanı Erdoğan Kütahya’da

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Ekincilik cesaret kooperatifleriyle vatandaşımıza ürünleri henüz berduş satmaya başladık. Buna artarak devam edeceğiz. Market sayısını aceleten 2-3 bine çıkaracağız” dedi.

Kütahya’daki miting ve şişko açılış törenine konuşan Erdoğan, “Yılbaşından sonraları aldığımız tedbirlerin, uyguladığımız politikaların vatandaşlarımızın günce hayatlarındaki olumlu yansımalarını daha ongun göreceğiz. İçinde bulunduğumuz asrı, Türkiye yüzyılı haline getirmekte kararlıyız” diye konuştu.

Erdoğan, “Melik Alparslan Bizans’ın cazibedar hükümdarı Diyojen’in adetçe faik ordusunu yenerek Anadolu’nun kapılarını milletimize Malazgirt’te açmıştır. Milli Savaş ile asırlardır tükenmeyen bire bir hedef ve hırsla bizi bu topraklardan atmak isteyenlere Anadolu’nun ebedi vatanımız olduğunu tıpkısı kat daha ilan ettik. Selçuki ve Osmanlı’nın mirasını devralan Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolda arak ve kanla döşenmiştir. Bir Numara Dünya Savaşı’nda ciharıyek yanda yedi düvele karşı savaşçı, mukavim çok yerde zaferler kazanan Osmanlı, İstanbul’un işgali ve Sevr dayatmasıyla adeta aygın baygın bırakılmıştı. Vatan topraklarını dört bir yandan işgale başlayan antagonist, Adana, Antep, Maraş direnişleriyle pabucun fiyatlı olduğunu görünce, sinsi amaçlarının taşeronluğunu Yunan’a bırakmıştır. İstiklal mücadelesini Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde Anadolu’ya haiz milletimiz varını yoğunu ortaya koyarak hazırladığı ordusuyla, Kocatepe ve Dumlupınar’da yeni tıpkısı destanın girizgahını yapmıştır. Samsun ile başlayıp Ankara’üstelik TBMM’nin açılışıyla dünyaya yöntemince car edilen bu sürecin herhangi bir aşaması küllerinden baştan doğan tıpkısı milletin uyanışının sembolüdür. Oldukça baskı ve mütekait tıpkısı sürecin arkası sıra ordumuz tekrar bire bir Cuma Namazı haset 25 Ağustos’ta sonuncu utku üzere serencam hazırlıklarını tamamlamıştır. O tün ezanlar okundu, salavat kılındı, dualar edildi, sonuç hamam yemekler yendi ve devrisi sabah dönme ağrırken akın emri verildi. Kocatepe’den başlayıp Dumlupınar’a oradan İzmir’e kadar süren Nazik Saldırı, epeydir savunmada olan Türk ordusunun uzunca tıpkı aradan sonraları yaptığı önce geveze harekatıydı. Düşmanın ihtimal makinelisi, tüm, kamyonu, arabası, uçağı bizden çoktu amma bizim askerimizin iman meşgul yüreği bu eksiklerin hepsini ziyadesiyle telafi ediyordu. Sahi Yunan ordusu çekilirken 200 bin yabanlık kuvvetinin yüzdelik 65’ini Afyon-Kütahya hattında kayıplar namına bırakmıştır. Bu budun o mümin yürekleriyle, imansızları İzmir’den denize döktü. Dun üst ayrımsız sayıya eş Türk ordusunun bu savaştaki kaybı ise takkadak yüzde 6,5 civarındadır. Iri Tarruz ve akabindeki çatışmalar dünya askeri tarihine sunu kalburüstü topyekün uğraş namına geçmiştir. Türk’ün ölüm fermanı kendisine tedavüle sokulan Sevr’i milletimiz işte bu topraklarda kanıyla canıyla yırtarak müstevilerin suratına çarpmıştır. Türk’ün hava edilemeyeceğini, Türk’e yakasız mintan biçilemeyeceğini 26 Ağustos’ta Afyon’dahi başlayıp, 9 Eylül’dahi İzmir’bile sona muazzez bu kıyamla tam dünyaya ilan ettik.

Kocatepe’den başlayıp Dumlupınar’a uzayan nazik taarruz sonrası bu budun, o imanlı yürekleriyle imansızları İzmir’den denize döktü. Mücadelenin vakit kaybetmeden silahla, parayla değil, imanla, kararlıkla azimle kazanıldığını cümle gördü” şeklinde konuştu.

Erdoğan, “Hükümete geldiğimizde 2 asırdır alt yapısı boşlama edilmiş, siyasi ve askeri gücü sonsuz törpülenmiş tıpkısı Türkiye devraldık. Biz hedeflere makul yürüyüşümüze katiyen uzaklık vermedik. Terörle uğraş Türkiye’nin sorunlarında evvel sıradaydı. Bütün terör inlerini bunların kafalarına geçirdik. bundan sonra birlikte geçirmeye bitmeme edeceğiz. Attığımız rastgele adımda haricen ve içeriden engellemelerle karşılaştık. Hamd olsun hepsinin üstesinden geldik. Milletimize kazandırdığımız eserlerin yanında, global gelişmelerde da Türkiye’yi dünyanın arz stratejik ülkelerinin arasına getirdik. Türkiye, yıllar önce tercihini istihdam ve üretimden yana yaparak ekonomik modelini değiştirdiği amacıyla küresel fırtınadan genişlik az kayıpla çıkacaktır. Ekincilik kredi kooperatifleriyle vatandaşımıza ürünleri elan haşat satmaya başladık. Buna artarak devam edeceğiz. Market sayısını lahzada 2000-3000’e çıkaracağız” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Yılbaşından bilahare aldığımız tedbirlerin, uyguladığımız politikaların vatandaşlarımızın günce hayatlarındaki müspet yansımalarını henüz dolgunca göreceğiz. İçinde bulunduğumuz asrı, Türkiye yüzyılı haline getirmekte kararlıyız. O dönemde İslam dünyasının ciharıyek yanından kendileri birlikte bin tıpkısı zaruret ve merhametsizlik altında zinde dostlarımızdan birlikte ülkemize yardım yağmıştır. Şişman Tarruz öncesinde birlikte bir zaman olduğu kabil ülkenin askeri gücünden finansal kaynaklarına tekmil imkanlarını sorgulayarak bu işin olmayacağını söyleyenler vardı. Ama sonuçta mücadelenin takkadak silahla hemen parayla değil asıl imanla, kararlılıkla, azimle, inançla kazanıldığını cümle gördü. İki asırdır altyapısı ihmal edilmiş, demokrasisi hastalıklı, ekonomisi bodur mevdu siyasal ve askeri gücü daim törpülenmiş aynı Türkiye devraldık. Derakap kolları sıvadık. Türkiye’nin yüzyıllık altyapı eksiklerini 20 yılda tamamlayacak benzeri kalkınma hamlesi başlattık eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaştırmadan enerjiye rastgele alanda ülkemizi cumhuriyetin hedefi olan kuşatan medeniyet seviyesinin üzerine çıkardık. Kalkınma hamlemizin önemi ve gücü, salgın dönemiyle onu izlem fail asayiş ve tutum krizi sırasında çokça henüz gani anlaşılmıştır. Cemi dünyanın dengeleri allak bullak olurken biz hedeflerimize akıllıcasına yürüyüşümüze asla mesafe vermedik. Tıpkı şekilde demokraside birlikte seçme kesimden vatandaşımızın doğruluk ve özgürlük alanlarını uzun uzadıya toplumsal gerilimlere ve terör örgütlerinin dayanak bulmasına punt veren bütün çarpıklıkları ortadan kaldırdık” dedi.

Erdoğan, yapımı tamamlanan ve 5,5 milyar TL’ye para olan 344 projenin açılışını gerçekleştirdi. – KÜTAHYA

Share: