Cumhurbaşkanı istek vermişti, evvel adımı atıldı

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Gönül köprüleri kurun’ talimatının arkası sıra, evvel adım Kocaeli’nde atıldı. Dilovası ilçesine Hakkari’den mevrut 21 mektepli, Kocaeli, Bursa, İstanbul’un tarihi ve kültürel yerlerini gezerek vukuf sahibi olacak.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Gönül köprüleri kurun’ talimatının arkası sıra, önce etap Kocaeli’nde atıldı. Dilovası Belediyesi ve Dilovası İlçe Toyluk ve Spor Müdürlüğü yoluyla gerçekleştirilen ‘Gönülden Gönüle’ projesi çerçevesinde Hakkari’den 21 öğrenci Kocaeli’ye getirildi. Öğrencileri karşılayan Dilovası Belediye Reisi Hamza Şayir, kahvaltı programında aynı araya geldi. Başbuğ Şayir, öğrencilerle kardeş kardeş ettikten bilahare onların sorularını yanıtladı. Proje çerçevesinde öğrenciler, Kocaeli, İstanbul ve Bursa illerini gezerek, buralardaki tarihi ve kültürel mekanlar için yerinde bilgelik sahibi olacak. Başkan Şayir, hakeza evire çevire tıpkı projeye önderlik ettikleri amacıyla bahtiyar olduklarını dile getirirken, projeyi bitmeme yol açmak istediklerini söyledi.

“Tarihimizle, kültürümüzle bire bir bütün olan bayrı aynı milletiz”

Bugün çokça hararetli olduklarını kaydeden Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan KYK yurtlarıyla ait açıklamasında ‘Gönül köprüleri kurun’ demişti. Ayrımsız zamanda 18-25 yaş arası kardeşlerimizin Türkiye’nin seçkin ilinde KYK yurtlarında ücretsiz konaklayacaklarını söylemişti. Tığ kendilerinin çağrılarını buyuru olarak algılayıp çabukça çabuk ayrımsız şekilde hizmete giriştik. Bu projeye tığ önderlik beğenmek istedik. Bu proje neticesinde kardeşlerimizle buluştuk. 21 kesim kardeşimizi buraya çağırma yazar, onları burada ağırladık. Haddinden Fazla mutluyuz. İnşallah bunun devamı gelecek. Tığ dahi o bölgeye gidip gezmiş olacağız. Tarihimizle, kültürümüzle bir hep olan bayrı ayrımsız milletiz. Tığ kardeşlerimizle Bursa’yı, Kocaeli’yi, İstanbul’u, tarihi yerlerimizi gezeceğiz. Elhasıl Marmara’yı gezeceğiz. Mahmul mahmul beş altı dönme olacak. İnşallah diğer illerden bile devamı gelecektir. Dünden beri heyecanlıyız, heyecandan uyuyamadık. Çok farklı bire bir duygu, yaşanması gerekiyormuş. İyi kim dahi bu çağrıyı aceleten hayata geçirmişiz. Tam şehremaneti başkanlarına kaynak ediyorum. Kardeşlerimizin heyecanları bizleri elan dahi motive etti. İnşallah tığ bu iştiyak köprülerini daha üstelik çoğaltacağız. Derakap tezce seçkin ay yazmak istiyoruz” dedi.

“Tarihi ve kültürel yapıları yerinde rüyet fırsatı bulacağız”

Hakkari Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde Toyluk Lideri Tansu Çıpa ise “Zaman burada 20 öğrencimle alay malay Kocaeli, İstanbul ve Bursa illerini başvurmak amacıyla geldik. Esasen Dilovası Belediyesi ve Bilgisizlik ve Spor İlçe Müdürlüğünün yapmış olduğu ‘Gönül Köprüsü’ projesiyle öğrencilerimizi getirdik. Bize sunmuş oldukları bu fena hâlde imkanlardan ufuk teşekkürname ediyoruz. Zaman Ormanya gezisi ile başlıyoruz. Tarihi, kültürel, sanatsal alanları gezeceğiz. Henüz sonra İstanbul programında Ayasofya Camisi, Eyüp Odalık Türbesi kadar yerlerde öğrencilerimizle birlikte kânunuevvel geçireceğiz. Akıbet durağımız olarak de Bursa’ya geçeceğiz. Orada bile değişik tarihi ve kültürel yapıları yerinde rüyet fırsatı bulacağız. Katkılarından etraf emeği sabık herkese çokça teşekkür ederim” diye niteleyerek konuştu.

“Buranın ekin zenginliklerini haddinden fazla merak ediyoruz”

Geziye katıldıkları için çok hararetli olduklarını belirten öğrencilerden Necla Türam üstelik “Öncelikle bizlere bu evire çevire geziyi düzenledikleri için haddinden fazla teşekkür ederiz. Bizleri çok iyice ağırladılar. Temas şeyden haddinden fazla kıvançlı kaldık. Tanrı razı olsun. Buranın firez zenginliklerini çok merak ediyoruz. Buradan Kocaeli’ye gideceğiz, müzeleri göreceğiz. Oraları fethetmek üzere çokça sabırsızlanıyorum, haddinden fazla heyecanlıyım” şeklinde konuştu.

Kültürel ve tarihi değerleri hıfzetmek üzere geldiklerini dile getiren Melek Özer ise “Kültürel, tarihi değerlerimizi sanmak üzere geldik. Bu geziyi bize sundukları amacıyla Dilovası Belediye Başkanı ve Bilgisizlik, Spor Müdürlüğüne çok teşekkürname ederiz. Çokça heyecanlıyım. Kültürel mirasımızı öğreneceğimiz amacıyla çokça heyecanlıyım” ifadelerini kullandı. – KOCAELİ

Share: