Cumhurbaşkanlığına ilişkin uçak madencileri hareket bölgesine göndermek için havalandı

Cumhurbaşkanlığına ilişik uçaklar, Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen illerdeki taharri kurtarma çalışmalarına bindi verecek 65 madenciyi sarsıntı bölgesine asmak üzere havalandı.

Pazarcık ve Elbistan merkezli iki depremin arkası sıra AFAD, UMKE, 112 Ivedili Keyif, Türk Silahlı Kuvvetleri, İçişleri Bakanlığı bünyesindeki binlerce personel başta olmak üzere gönüllüler bile taharri istirdat çalışmalarına katılıyor.

Ülkenin türlü yerlerindeki madenciler de gerileme altında kalanları yönetmek için zelzele bölgelerine gidiyor.

Cumhurbaşkanlığına ilişkin hususi tayyare “CEVELAN”, başkentte aynı araya gelen madencileri Esenboğa Havalimanından Adana’ya taşıdı.

“CEVELAN” ile Adana Havalimanına gelen madenciler, malzemelerini aldıktan sonra sarsıntı bölgelerine başvurmak ve kontrol istirdat çalışmalarına süzülmek için yola imdi.

Zonguldak’tan gelen madencilerden Oytun Akkaya, bu defa bire bir canı örtbas etmek amacıyla savaşım edeceklerini belirterek, “Elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışacağız.” dedi.

Madenci Hasan Nalbant ise elan fazla birey kaybının olmasını istemediklerini, enkazdan sağlıklı yaşama çıkarmak amacıyla mücadele edeceklerini söyledi.

Zonguldak’taki beyaz zehir kazalarında arkadaşlarını yönetmek amacıyla yapılan çalışmalarda daha ilk fariza aldığını dile getiren Nalbant, “Böyle büyük bir depremde himmet yapmadık. TTK ekibimizin buna yönelik ekipmanları var. Cenabıhak herkesin yardımcısı olsun.” ifadesini kullandı.

Orçun Baydar bile dünden bu yana görev beklediklerini ve yer sarsıntısı bölgesine gidecekleri yönde fen geldikten sonradan birden harekete geçtiklerini anlattı.

Baydar, “Gideceğimiz kavuşum tek önemi bulunmayan. Bir fert ayrımsız candır bizim üzere. Aynı dakika geçmiş gidelim istiyoruz. Cumhurbaşkanımız bile kendi uçağını bize tahsis etti. Namına de teşekkürname ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Uçaktaki afiyet ekibinden Bahaddin Uçar, hastalanmış transferleri için fariza yaptıklarını belirterek, depremzedeleri Ankara Bilkent Site Hastanesine doğrulama ettikten bilahare hastanenin koşullarında onların tedavilerini adına getireceklerini anlatım etti.

Keyif çalışanı Ongun Avcı da “İçimizde değişik tıpkı galeyan var. Oradaki aynı insana faydamız dokunacağı için cümbüş ve çalım içindeyiz. Cenabıhak oradaki vatandaşlarımızın yardımcısı olsun. Buradaki madencilerimize, arama istirdat ekiplerimize de ciddi güç versin.” diye konuştu.

Bu arada madencileri Adana’ya ulaştıran tayyare, dönüşte zelzele bölgesindeki yaralıları Ankara’ya getirecek.

Share: