Demokrat Parti Umumi Başkanı Tevazulu: “Gine Özgürlük Diyeceğiz, Gine Türe Diyeceğiz”

Demokrat Öğür (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, “Onların bıraktığı bayrağı, beher zerresi tıpkısı şehidin bellek ile boyanmış bu vatanı mübarek bilmiş bizler üzere bir ‘yurt ve kavim’ meselesi olan bu kutlu davayı, yıllar süresince Anadolu’nun ücra köşelerine demokrat misyonun anıt şahsiyetleri, liderleri, hizmetkarları bilcümle taşımıştır. Bugün da ülkemizin içine düştüğü, makul ile yanlışın yer değiştirdiği dönme demokratların, demokrasiyi bire bir konjonktürel program yerine görenlerin ülkeye öz varlıklarını kaçınılmaz tıpkı kadere tedvir etmek için elimizde noksan bağlı demokratik imkanlarla üstelik olsa meşruiyetten ayrılmadan yine millet diyeceğiz, gene özgürlük diyeceğiz, esasen türe diyeceğiz” dedi.

DP Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Mebus Gültekin Uysal, Menderes, Polatkan ve Dokuz Canlı’nun idamlarının yıldönümü nedeniyle bugün anıt mezarda düzenlenen yâd töreninde ayrımsız danışma yaptı. Uysal, kısaca şunları söyledi:

“15 Mayıs 1919 sabahı Konak Meydanı Kordonboyu’nda Yunan gemileri Patris ve Atronitos’tan Pasaport’a yanaşan ve İzmir Metropoliti Hrisostomos tarafından kutsama edilen Yunan Efzon Alayına, Themistokles gemisi ile karaya çıkan 5. Piyon Alayına kapalı Palikarya askerlerine ‘Olmaz, olmaz, böyle ellerini sallaya sallaya giremezler’ diye niteleyerek itiraz fail ve evvel kurşunu atan, işgalcilerin süngü darbeleri ile 31 yaşında şehadete aziz Hasan Tahsin temsil. evet dahi 23 Ara 1930 günü ticani aynı ayaklanmaya engelleme ettiği üzere öldürülmüş, hainlerin öldürmekle hırslarını doyuramayıp affedin başını keserek benzeri sopaya takıp sergiledikleri Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay. Peki, Milli Mücadeleden sonraları vatanın bekası üzere terör örgütlerine cebin kahramancasına mücadele ederken şehadete ermiş binlerce Mehmetçik? ya Cumhuriyet Altını değerleri üzere vatanın gelişigüzel sathında görevini ifa ederken haincesine öldürülen şehitlerimiz.

“HANGI ŞEHİTLER GÖRDÜ BU VATAN”

Söz Gelişi 31 Mart 2015 günü teröristler aracılığıyla görevini ifa ettiği adliye binasında emanet alınıp martir edilen Savcı Sahih Kiraz. ya da 10 Kasım 2016 yılında Mardin’da PKK’lı teröristler aracılığıyla planlı saldırıda şehit olan Martir Kaymakamımız Muhammed Fatih Safitürk. Batman’ın Kozluk ilçesinde 9 Haziran 2017’de karne dağıttıktan sonradan evine gittiği tam sefil yıldırı örgütü PKK saldırısında hayatını kaybeden Aybüke Yalman. Hangi şehitler gördü bu yurt.

“17 EYLÜL’DE İSE BAŞBAKANIMIZI ŞEHİT FAIL ZALİM BİR İRADEYİ BİR KERE ELAN TELİN EDİYORUZ”

Bu vatanın, bu milletin kurtuluşu ve devletin kuruluşu uğruna isimli adsız ne canlar şehadete erdi. Adını sayamadığımız on binlerce şehit; rastgele birinin derdi kavim, temas birinin derdi ülke! İşte zaman dahi ‘derdi ulus’, ‘derdi şehir’ olan üç şehidimizin, işgalden kurtulan bu vatanın kurtuluşuna yarenlik etmiş, kuruluşuna haremlik etmiş ve nihayetinde milletimizin istikbali için şişman ayrımsız sorumluluk üstlenerek mücadelesini devam ettirmiş üç kayırıcı yiğidin martir edilişinin yıl dönümünü kazanç ediyoruz. 61 yıl ilk 16 Eylül’üstelik iki bakanımızı, 17 Eylül’dahi ise başbakanımızı şehit eden zalim bire bir iradeyi ayrımsız yol elan lanet ediyoruz.

“YİNE HÜRRİYET DİYECEĞİZ, YİNE HAK DİYECEĞİZ”

Onların bıraktığı bayrağı, beherglas zerresi ayrımsız şehidin us ile boyanmış bu vatanı mukaddes bilmiş bizler amacıyla bire bir ‘yurt ve ulus’ meselesi olan bu kutlu davayı, yıllar süresince Anadolu’nun ücra köşelerine demokrat misyonun anıt şahsiyetleri, liderleri, hizmetkarları bilcümle taşımıştır. Zaman de ülkemizin içine düştüğü, doğru ile yanlışın kayran değiştirdiği dönme demokratların, demokrasiyi tıpkı konjonktürel program namına görenlerin ülkeye kişi varlıklarını mübrem benzeri kadere tevcih etmek amacıyla elimizde kalmış bağlı demokratik imkanlarla bile olsa meşruiyetten ayrılmadan gene budun diyeceğiz, yeniden özgürlük diyeceğiz, gene hak diyeceğiz.

Bu ihtisas ve düşüncelerle zaman burada andığımız Şehit Başbakanımız Adnan Menderes, onun bakanları Fatin Rüştü Metanetli, Hasan Polatkan ve onlarca tanınmayan kahramanı, bu acıyı eş tıpkı keskin namına yaşamış büyüklerimizi, Müessis Umumi Başkanımız Cumhurbaşkanımız Cesamet Bayar’ı, şişman liderimiz Süleyman Demirel’i, o bayrağı kendisinden sonradan haiz Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ı ve zaman bulunduğumuz bu alanda meftun mevcut şehit Başbakanımızın eşi Berrin Menderes’i, onu eşsiz evlatları Görgülü Menderes’i ve bulunduğumuz bu mekanda yatan yekpare geçmişlerimizi, bilcümle şehitlerimizi bile bu vesileyle rahmetle yabancı almak istiyorum.”

Share: