Denizli-Muğla sınırında çıkan orman yangını söndürüldü

Denizli’nin Kale ilçesi ile Muğla’nın Reze ilçesi arasındaki ormanlık alanda çıkan yangında yaklaşık 100 hektarlık kayran beis gördü.

Denizli Orman Mıntıka Müdürü Erhan Çetinkaya, AA muhabirine, mazi saat 14.48 civarında Kale ilçesi Muslugüme Mahallesi yakınlarındaki öz yatağında elan belirlenemeyen nedenle sâdır yangının sabah saatlerinde söndürüldüğünü söyledi.

Yangının Muslugüme Mahallesi ve Menteşe ilçesindeki Esençay Mahallesi arasındaki ormanlık alanda enerjik olduğunu anlatan Çetinkaya, “Rüzgarın da etkisiyle yayılan yangını sabahın geçmiş ışıklarıyla gelişigüzel ekiplerimizin ağır mücadelesiyle haddinden fazla şükür söndürdük. Kestirmece 100 hektarlık benzeri orman alanı beis gördü.” dedi.

Çetinkaya, yangında 11 helikopter ve 5 uçağın beraberinde Muğla ve Denizli Orman Havza Müdürlüklerine ilişkin çok sayıda personelin fariza yaptığını, Denizli Büyükşehir Belediyesi itfaiye aracı ekipleri, açıkgöz ve vatandaşların da çalışmalara destek verdiğini ifade etti.

Denizli Valiliğinden yapılan açıklamada birlikte yangının Denizli ve mekân illerden gelen ekiplerin müdahalesiyle taharri altına alındığı, soğutma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Açıklamada şu ifadelere vadi verildi:

“Yangının kontrol altına alınmasında dokunaklı çabalarından kıran AFAD, Orman Bölge Müdürlüğü, Denizli Büyükşehir Belediyesi ve parçalanmamış kurumlarımız ile Işıklı, Muğla, Manisa, Burdur, Isparta ve İzmir’den gelen ekiplerimize ve desteğini esirgemeyen vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Konuyla ilişkin geniş çaplı anket başlatılmıştır.”

Share: