Depremde elan 40 günlükken 2 bacağını kaybetti, hayat azmini kaybetmedi

Bingöl’de 1971 yılında meydana mevrut zelzele zımnında elan 40 günlükken 2 bacağını nagehan kaybeden Derviş Baht (51), hayata küsmeyip, ata mesleği olan demircilikte ustalaştı. Seçme devir akülü sandalyesine binip caddelerdeki ‘engelleri’ aştıktan sonradan işinin başına geçen Yıldız, kendisinin yaptığı kazma, kürek ve teber üzere aletleri satarak ailesini geçindiriyor

Bingöl’de 22 Mayıs 1971 tarihinde Richter ölçeğine bakarak 6.8 kadar meydana gelen depremde 878 güç hayatını kaybetti, 700 kişi ise yaralandı. Depremde daha 40 günlükken gerileme altında kalan Alperen Baht, yanık yerine kurtarıldı, ancak iki bacağını kaybetti. Şans, yaşadığı tekmil olumsuzluklara rağmen hayata küsmedi. İlerleyen yıllarda ağababa mesleği olan demircilikte ustalaştı. Ailesinin ve arkadaşlarının bindi olduğu Şans, sanayideki hareket yerine hususi sakat otomobiliyle gidip geliyor. Şans engeline karşın yekpare engelleri aşarak ateşli başında demiri tava getirip kazma, kürek ve balta kabilinden aletler yaparak ailesinin geçimini sağlıyor.

“Engelimi kendime engel etmedim”

1971 Bingöl depreminde 40 günlükken göçük altında kalarak iki bacağını kaybettiğini tamlayan Derviş Şans, “1971 doğumluyum ve Bingöl depreminde 40 günlük iken herhangi bir iki bacağımı birlikte kaybettim. O günden bugüne büyüklüğünde özürlü olarak yaşadım. Yılmadım, kendimi tembelliğe vurmadım, çocukluğumdan beri kendimi böyle gördüğüm amacıyla kabullendim. İlk ve Ortaokul diplomalarını dışarıdan aldım. Engelimi kendime bariyer etmedim. Engelimi kendime engel etseydim ben bu günlere gelmezdim. Babamın mesleği demircilikti köle babama apotr oluyordum malzeme götürüp getiriyordum teferruatlı yıllar bunu yaptım” dedi.

“Engellisin yapamazsın edemezsin sözlerini dikkate almadım”

Nasip çevresinden sorumluluk geldiğini ve namına “Engellisin yapamazsın edemezsin, senin baban sana bakamıyor mu bir tane çocuksun” sözlerini dikkate almadığını kaydederek konuşmasına şöyle devam etti:

“Cıvıl Cıvıl bendim, kimesne benim hayatıma ekstra ayrımsız şey katmıyordu, hoppadak söyleyip geçiyordular. Tığ böyle zaten engelimizi aşamıyoruz, aşamadığımız düz bunlar. Babamla beraber bu günlere büyüklüğünde getirdik işi. Evlenip çoluk çocuğa karıştım. Engelime karşın çocuklarımı kimseye muhtaç etmedim. Didindim, yılmadım, usanmadım. Yorulduk, engel da çektim, meşakkat çekmeyen var mı? Müşkülat çekmeden tıpkı şeye cemaat olamazsın filhakika.”

Endüstri esnaflarından Hasan Ağın ise “Demir doğramacıyım ben ve tahminî 32 senedir buradayım. Metin olduğumuz halde çalışırken zorlanıyoruz ama yeniden uğraş ediyoruz. Arkadaşımız Derviş’i 30 yıldır tanıyorum kendisi mânialı olmasına karşın çalışıyor evine ekmek fırlatmak için canla başla uğraş ediyor. Kendisini ölçüm ediyorum” diye konuştu. – BİNGÖL

Share: