Depremde uymazlık gören 6 cami yıkıldı, yerine yenilerinin yapımına başlandı

Geçtiğimiz yıllarda meydana mevrut depremler dolayısıyla Bingöl’dahi zarar gören şeş cami yıkılarak namına yenileri yapılmaya başlandı.

Bingöl’de deprem riski nedeni ile kullanımı acı oluşturan ve haklarında değişmeyen alınan toplamda şeş caminin yıkım işlemleri tamamlanırken yerlerine yenileri yapılmaya başlandı. Bingöl memleket merkezinde bulunan Karşıyaka Mahallesi Hz. Osman Cami, Simani Mahallesi Hz. Ebubekir Cami, Yeşilyurt Mahallesi Fatih Cami, Yenimahalle Cami, Sakat Terminal Camii ve Uran Camisinin katabolizma işleminin bitmesinin arkası sıra hem Din İşleri Başkanlığının hem dahi iyilikçi vatandaşların katkısı ile namına yenilerinin temelleri atılmaya başlandı.

Konu ile ilgili açıklama özne Bingöl İl Müftüsü Mustafa Topal, “Bingöl’ümüzde şeş şerha cami depremde hasar gördüğü amacıyla ilgilendiren birimler ve kurumlar vasıtasıyla incelemesi yapılıyor. Bundan ufuk bu camiler belirgi itibariyle ibadete kapatıldı. Biz onları yıktık ve şu anda 6 tanesinde temelleri atıldı, yapımı devam ediyor. Hayırseverlerimizin katkısı oldu, Ilmek İşleri Başkanlığımızdan yardım geldi ve o gelen paralarla biz temelini attık. Bu paralarla inşallah şeş caminin dahi kabasını itmam noktasına getireceğiz” dedi.

Müftü Topal temeli atılan camiler için yaklaşık 120 milyon üzere bire bir paraya ihtiyacı duyduklarını belirterek “Bu şeş cami amacıyla hayırseverlerimizin desteğini bekliyoruz. Özellikle Bingöllü hayırseverlerimizin yardımlarına ihtiyacımız var” diye konuştu. – BİNGÖL

Share: