Derecikliler geçen sene açılan oran hastanesiyle afiyet hizmetini ilçede alıyor

SAYİM HARMANCI/SIRAÇ KARADENİZ – Hakkari’nin Irak sınırındaki Derecik ilçesinde güzeşte sene hizmete açılan devlet hastanesine kullanılmamış atanan eksper doktorlar ve alınan cihazlarla vatandaşlar esenlik hizmetini yaşadıkları yerde alıyor.

Şemdinli ilçesine tutkun beldeyken 2018’bile ilçe statüne munsap Derecik’te geçen sene ağustos ayında 30 yataklı Derecik Şevket Hastanesi hizmete açıldı.

Acil servis, 6 poliklinik, ameliyathane, yavaş hizmet, laboratuvar ve diş bölümleri mevcut hastanede yapılan atamalarla 12’si eksper 22 hekim göreve başladı.

Elan önce şehir merkezine ya da andıran ilçelere giden vatandaşlar, eskimemiş cihazların bile alındığı şifahane sayesinde bulundukları yerde otama olma imkanına kavuştu.

“İnsanlara arkalamak üzere elimizden geleni yapıyoruz”

Sertabip Utku Abdullah Güdük, AA muhabirine, hastanenin açılmasıyla kaymakamlık sakinlerinin heybetli ayrımsız hizmetten faydalanmaya başladığını söyledi.

Hastanede sakim olan birimlerin birlikte açılmasıyla afiyet hizmetlerinin niteliğinin arttığını belirten Güdük, “Mecmu personel sayımız 130. Tüm personelimizle vatandaşımıza sağlık hizmetlerini en gani şekilde ulaştırmaya çalışıyoruz. Hastanemizde etken kendisine iki ameliyat salonu, 4 yataklı vagon genel bunaltıcı bakım ünitesi, müstacel servis, diş kliniği, tam donanımlı laboratuvar, 6 branşta üstelik poliklinik kâin. Röntgen ve tomografi cihazlarımız var. Bu anlamda hastalarımızın görüntüleme ihtiyaçları burada gideriliyor ve aut merkezlere başvurmalarına lüzumlu kalmıyor. Ati yıl için hastanemizde yenidoğan ağırbaşlı bakımı ve hemodiyaliz merkezi projelerimizi hayata geçirmek istiyoruz. 3 Ekim’den itibaren ameliyathanemiz iki salonla hizmete girdi. Bu müddet içinde 63 operasyon gerçekleştirildi.” diye niteleyerek konuştu.

Doktor ve sağlık çalışanlarına özveren çalışmalarından ufuk teşekkürname fail Kısa, şunları kaydetti:

“Bire Bir hastamızın yüzünün gülmesi, tıpkı hastamızın sağlık hizmeti ahzetmek amacıyla apayrı ilçeye gitmeye ihtiyaç duymaması bize kâfi. Hastalarımız hastaneye alıştıkça, alabilecekleri hizmetleri burada gördükçe başka ilçelere gitmiyorlar. Alelhusus diş, dahiliye ve ortopedi polikliniklerimiz çokça etkin çalışıyor. Ivedi servisimiz da benzeri şekilde hastalarımızın hep ihtiyaçlarına karşılık veriyor. Hastanemiz üzere güdük müddet geçmiş muştulu bire bir gelişme oldu. İlçemizin evgin ihtiyaçlarından biri olan kadın hastalıkları ve mevlit uzmanımız aramıza katıldı. Sayın Cumhurbaşkanımız, Sağlık Bakanımız, Valimiz, Kaymakamımız ve İl Sağlık Müdürümüze teşekkürname ederim. Türkiye’nin ihtimal üstelik arz gaga noktası diyebileceğimiz ilçemizde donanımlı aynı hastanede bakım vermeye çalışıyoruz. İnsanlara destek olmak üzere elimizden geleni yapıyoruz.”

“Elan önceki Van’a, Yüksekova’ya gidiyorduk”

Vatandaşlardan Gönüllü Muhabbet dahi hastanenin kaza üzere şanlı bire bir bakım olduğunu dile getirerek, “Daha geçmiş Van’a, Yüksekova’evet gidiyorduk. Demincek hastanemiz bakım veriyor. Çokça memnunuz. Burada herkes bizimle ilgileniyor, ellerinden geleni yapıyorlar. Diş kliniğine randevu aldım. İnşallah burada tedavi olacağım.” dedi.

Yusuf Şimşek ise eskiden hastaneye gitmek amacıyla yollarda müşkülat yaşadıklarını belirterek, “Hastanenin açılmasıyla çokça rahatladık. Eksantrik yerlere başvurmak zorunda kalıyorduk. Şimdi buna ihtiyaç duymuyoruz. Allah devletimizden razı olsun, Cenabıhak devletimize arıza vermesin.” ifadelerini kullandı.

Share: