Dereye atılmış fındık tozu, tepkiye neden oldu

Dereye atılmış fındık tozu, tepkiye sebep oldu

SAKARYA Sakarya’nın Glokom ilçesinde Karadeniz’e karışan dereye atılan fındık tozları, nahiye sakinlerinin tepkisine sebep oldu. Bölgede balık lokantası işleten İsmail Turhan, “Hem dereyi hem da denizi kirletiyorlar. Bunun önüne geçilmesi geçişsiz” dedi.

Glokom’nun Kuyumcullu Mahallesi’nde mevcut dereağzı bölgesi sakinleri, Karadeniz’e birleşen dereye atılmış fındık tozlarından şikayetçi oldu. Bölgede balık lokantası işletmeciliği eden İsmail Turhan, “Fındığını makinaya veren vatandaş, makinadan çıkan tozu dereye veriyor. Bu suda etkili hayvan birlikte var. Çevreye bile engel veriyor, bize de zararı oluyor” dedi. Balık yemeye gelen turistlerin görüntüden rahatsız olduğunu da belirten Turhan, “Fotoğraf çekemiyorlar, tasalı oluyorlar. Tığ üstelik mahcup oluyoruz. De dereden denize ulaşıyor tozlar. Vatandaş yüzüyor denizde. Tozun zarfında mi yüzsünler? Doğaya topluluk çıkmamız gerekiyor. Tığ de çöpümüzü mü atalım dereye? Yurttaş biraz hassas olsun” şeklinde konuştu.

Hayri Karadayı isimli yurttaş ise “Çevremizi saf tutmalıyız. Buralar hepimizin yeri. Akman tutmalıyız. Bu de değme vatandaşın görevi” ifadelerine düz verdi.Share: