Dert domestik haberi: Ağrı’da öğrencilerin sahiplendiği yavru kedi ‘Mandalina’ okulun maskotu oldu

Ağrı’nın Diyadin ilçesine sınırlanmış Hacıhalit köyündeki evvel-itidalli okulunda tahsil gören öğrenciler yoluyla sahiplenilen ve şart verilip sönümsüz yavru kedi adeta okulun maskotu haline geldi.

Ağrı’nın Diyadin kaymakamlık merkezine 20 kilometre uzaklıktaki Hacıhalit köyündeki önce-ılımlı okulunda öğrenim gören öğrenciler, köyde fark ettikleri sahipsiz çocuk kediyi okulda temaşa etmek istediklerini, meslek yöneticilerine bildirdi. Ekol yöneticilerinin öğrencilerin isteğini akseptans etmesi üzerine, kedinin aşıları yaptırıldı. “Mandalina” adını verdikleri yavru pisik öğrenciler ve meslek yöneticileri yoluyla beslenirken, pisik adeta okulun maskotu haline geldi. Okulun ortamında serbestçe dolaşan, öğrencilerle derslere giren, sıraların arada sırada üzerinde bazen altında gezen bala kediye, öğrenciler ve öğretmenler gözü kabilinden bakıyor. Teneffüslerde çocuklarla oynayan yavru kedinin tamam ihtiyaçları ise meslek yöneticileri marifetiyle karşılanıyor.

Yeryüzünü insanlarlabirlikte paylaşan hayvanların, doğanın dengesinin korunmasında heybetli bir yeri bulunduğuna dikkat çeken İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Hasan Kökrek,”Efsanevi sevgisi adam sevgisi ile akla yatkın orantılı olup hayvanları sevenler, insanları daha teklifsizce severler.Toplum kendisine canlıların ve özellikle hayvanların korunmasına dikkat göstermeliyiz. Çocuklarımızı efsanevi sevgisi ile mübalağa etmek ve bunu topluma telkin etmek herkesin görevi olmalıdır. Bala kediyi sahiplenen ve mugaddi ekol yöneticileri, meslektaşlarıma ve öğrencilerimize teşekkür ederim”dedi. – AĞRI

Share: