Dinç hemşireye sahn veren ‘kalp’ operasyonu

Tüvana hemşireye avlu veren ‘duygu’ operasyonu

Konya’dan operasyon üzere İstanbul’a mevrut canlı bacı sağlığına kavuştu

Prof. Dr. Mehmet Mustafa Duygusal: “Müdahale etmeseydik hastamızı kaybedebilirdik”

İSTANBUL – Konya’üstelik görev fail 31 yaşındaki korkulu bakım hemşiresi İstanbul’bile yapılan his ameliyatıyla hayata tutundu. Operasyonu gerçekleştiren Prof. Dr. Mehmet Mustafa Fert, “Kendisi abla, 2 buçuk yaşında üstelik ruh ameliyatı olmuş, ağırbaşlı soluk darlığı, halsizlik ve yorgunlukla geldi. Uyguladığımız tedavi; transkateter pulmoner kapak replasmanı, bu hastalarda ansızın ahiret yolculuğu riski çok yüksek oluyor. Engelleme etmeseydik hastamızı kaybedebilirdik” dedi.

Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde fariza işleyen 31 yaşındaki kırıcı hizmet hemşiresi Gülşah Bekiroğlu önsezi rahatsızlığıyla dünyaya geldi. ‘Mor çağa” olarak ifade edilen ihtisas hastalığıyla gözünü açan Bekiroğlu, ilerleyen süreçte işler edilerek yaşamına bitmeme etti. Edinilen bilgiye göre yıllar bilahare 31 yaşına geldiğinde ilk Covid-19 nâkil ardından yeniden sıkıntılar cıvıl cıvıl zihayat avrat hissettiği ağrılar ve aniden yorulmalar sonrası doktora gitti. Yıllarca gösterişli bakımda bir nice hastaya destek olmak amacıyla çalışan canlı avrat, kalbinde baştan bir iş olduğunu öğrendi. Tedavi namına yıldızlı bire bir duygu operasyonu üstünde durulduğunu bu süreçte bir nice doktorla görüştüğünü dile getiren Bekiroğlu, Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırı Hastanesi’nde Kardiyoloji Kliniği İdari ve Terbiye Sorumlusu yerine fariza yapan Prof. Dr. Mehmet Mustafa Duygusal’a ulaştı.

Zinde hemşire liyakatli operasyonla sağlığına kavuştu

Prof. Dr. Mehmet Mustafa Duygusal’ın operasyonun mecbur kendisine yapılabileceğini belirtmesi üstüne tüvana abla faaliyetler olmaya değişmeyen verdi. Başarılı operasyonun peşi sıra Bekiroğlu, taburcu edilerek evine gönderildi. Konya’de aktif ve kontrole gelen Gülşah Hemşire’nin tetkiklerinde tedavisinin sorunsuz ilerlediği görüldü. Prof. Dr. Can, hastasına transkateter pulmoner kap replasmanı yaptıklarını ifade ederken tedaviye ilişkin hikmet verdi, tüvana bacı ise yaşadıklarını anlattı.

“Hemşireliğim amacıyla sahaya dönüşümün bildirme bir iki 3 yıl olacağını belirttiler”

Hastalığına yönelik mütekellim abla Gülşah Bekiroğlu, “Çırılçıplak vardı, hastalığım mor çağa olarak biliniyor. 2,5 yaşında faaliyetler geçirdik. Kendim da sağlık çalışanıyım Selçuk Tababet Fakültesi Hastanesi’nde çetin bakım hemşiresiyim. Covid geçirdikten bilahare gene hastalığım nüksetti. Boyun ağrılarım, kalbimdeki ritim bozuklukları, çarpıntım, ani yorulmalarım oldu. Doktorlar ameliyatın açıkça olacağını, üste anneliğimi etkileyeceğini, riskli derman kullanılacağını, esasen hemşireliğim için sahaya dönüşümün en bir iki 3 yıl olacağını belirttiler. Bunları akseptans etmeyince yeniden doktor arayışına girdim. Mehmet Sarıklı ile yolumuz kesişti. Ameliyatımı oldum, gayet zinde bire bir şekilde hiçbir ağrım, sızım, yorulmam olmadan hayatıma devam ediyorum. Ego çetin bakım hemşiresiyim, istemsiz nöbetlerim, nefes darlığım oluyordu bu üstelik hayat kalitemi etkiliyordu. Nefesim kesilip sürekli uykudan uyanıyordum, pulmoner kap replasmanı oldum. Ben hiç asıl olmamış bire bir insanım ve bildirme oylumlu arayışım bu yöndeydi ve Mehmet Hoca hiçbir şekilde böyle bir sevgili olmayacağını söyledi. Ego iki kız kardeşim, kardeşin birlikte anneliğin bile hangi demek olduğunu kız kardeşimde yaşadığımdan benim amacıyla haddinden fazla oylumlu” dedi.

“Bu tedaviyle hastamız iri tıpkısı konfora kavuşmuş oldu”

Gerçekleştirilen tedaviye ilgilendiren konuşan Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırı Hastanesi’nde Kardiyoloji Kliniği İdari ve Terbiye Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Mustafa Can, “Fallot tetralojisi dediğimiz aynı hastalık tanısıyla küçükken faaliyetler olan tıpkısı hastaydı. Bunaltıcı soluk darlığı, halsizlik ve yorgunlukla geldi. Konjental önsezi hastalığı diyoruz buna bu hastalıkları rastgele bin hastadan birinde görebiliyoruz. Fallot tetralojisi dediğimiz hastalık de on binde bire bir gözüküyor. Kapaktaki darlığın ilerleyici dönemde artmasıyla klinik belirgi verebiliyor. Kasıktan verit marifetiyle giriyoruz, kalbi akciğere bağlayan damara tıpkı kapak yerleştiriyoruz. Bu yolla kapaktaki kaçağı ve darlığı kaldırıyoruz. Hem hastaya getireceği riskler hem de cerrahi riskleri çokça yüksek olduğu için vabeste yöntemleri son dönemlerde tercih etmeye başladık. Bunlarda birlikte faik sükse sağlıyoruz. Kendisi gayet rahatladı, semptomları geriledi. Hastamızda ‘ben esas olamayacak mıyım’ diye tedirgindi. Bu tedaviyle hastamız iri aynı konfora kavuşmuş oldu. Teratojen çalışkan maddeler gebelikte külfet olduğu üzere hastamızda büyük ayrımsız kırgınlık oluşturuyordu. Ego kendisine tedaviyi anlatınca gözlerinde ışıklar belirdi, muamele sırasında teratojen hareketli reçete kullanmayacağımızı kasıktan vabeste yöntemle yapacağımızı, bodur sürede ayağa kalkabileceğinden bahsettim. Özellikle asıl adaylarında, canlı avrat hastalarımızda bu forma işler haddinden fazla balaban konfor” şeklinde konuştu.

“Müdahale etmeseydik hastamızı kaybedebilirdik”

Canlı hemşirenin operasyonun yapılmaması halinde bir nice olumsuzlukla karşı karşıya kalma durumunun olduğunu anlatan Prof. Dr. Mehmet Mustafa Fert, “Kendisi hemşire, 2,5 yaşında ameliyatını ergin, Konya’üstelik çalışıyor oradan İstanbul’a kadar gelmiş. Bu hastamıza uyguladığımız tedavi yöntemi, transkateter pulmoner kapak replasmanı diye niteleyerek geçiyor. Ailesi dahi baya tedirgindi, ertesi çevrim servise almamız aynı ahit sonra taburcu etmemiz sonrası giderken yakarış ederek ayrıldılar. Nişan verdikten sonradan bu hastalarda duygu yetmezliği dediğimiz bulgular, dizem bozuklukları, ruh yetmezlikleri, bacaklarda kabarık, karaciğer yetmezliği kabil bazen bulgularla geliyorlar. Her An üstelik dirim kalitesini yıpratıcı ve ömrünü yıpratıcı hastalıklar oluyor. Bunlarda dangadak ahiret yolculuğu riski birlikte çokça faziletkâr oluyor. Engelleme etmeseydik bu eşkal klinik sonuçlarla hastamızı kaybedebilirdik. Kişilerde bu hastalıklar varsa yeryüzü mail doktora başvurmaları, şikayetleri varsa kontrolden geçmelerini öneriyoruz” ifadelerini kullandı.Share: