Diyarbakır gündem haberleri… Diyarbakır’da akademi liseler 4 bin 529 öğrenciyi ücretsiz sınava hazırlıyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine bağlı akademi liselerde Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) üzere 4 bin 529 öğrenciye eğitim veriliyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinden alınan bilgiye bakarak, model Talih ve Yenişehir ilçesi ile Silvan, Dicle, Bismil ve Hani ilçesinde mevcut yüksekokul liselerde 99 eğitmenle liseye bitmeme fail veya çıkışlı olanlar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) müfredatlarıyla paralel ders takvimiyle ücretsiz eğitim alıyor.

Bu sene 4 bin 529 öğrencinin yararlandığı akademi liselerde, dokunaklı eğitim bilimi programı sürecinde öğrencilerin ruhsal gerilim atmalarını çıkarmak amacıyla çeşitli sosyal ve kültürel etkinlikler üstelik düzenleniyor.

Talih Yüksekokul Lisesi öğrencilerinden Amine Çipo, tıpkısı arkadaşının tavsiyesi üstüne buraya geldiğini ve aldığı eğitimden memnun olduğunu söyledi.

Öğretmenlerinin ve bacanak ortamının bol olduğunu rapor eden Çıpa, “Bilişim odamız ve kurumumuza yakın benzeri kütüphanemiz var. Buraya mutlu bire bir şekilde geliyorum. Kamplar ve geziler oluyor. Burayı arkadaşlarıma tavsiye ediyorum. Alelhusus bile maddesel durumu tam sıfır aileler çocuklarını buraya güvenle ve rahatlıkla gönderebilir.” dedi.

Delal Bektaş da yüksekokul lisede aldığı eğitimden kıvançlı olduğunu anlatarak, akademi lisede çok fazla imkan bulunduğunu anlattı.

Öğrencilerden Şeyhmus İne ise arkadaşının tavsiyesi üzerine akademi ortaöğretim ile tanıştığını ve bu tanışmanın yetişek hayatı amacıyla çığır açtığını dile getirdi.

Olanakların özge kurumlara bakarak henüz mebzul olduğunu aktaran İne, “Buradaki müstevi iyice. Buraya kaydolduğum amacıyla çok mutluyum.” diye niteleyerek konuştu.

Songül Göksun de evde internete erişebilme ortamının olmadığından periferi yüksekokul liseyi tercih ettiğini belirtti.

Share: