Diyarbakır haberi | Aylin Nazlıaka, Diyarbakır’da Tahir Delege ve Gaffar Okkan’ı Andı: “Faili Meçhullerin ve Huksuzlukların Sürekli Üstüne Gitmeye Bitmeme Edeceğiz”

CHP Eş Kolları Umumi Başkanı Aylin Nazlıaka, Diyarbakır’birlikte Tahir Elçi’yi vurularak öldürüldüğü Dört Ayaklı Minare’da, Gaffar Okkan’ı de anıtı başında andı. Nazlıaka, “Sandılar ki Tahir Delege’yi öldürebilecekler amma o ölmedi, hiçbir zaman da ölmeyecek. Barışın elçisi, temsilcisi kendisine sabah akşam bizim içimizde de yaşamaya devam edecek. Gaffar Okkan, tek devir dirlik, devlet peşinde olmadı. Ne yazık ki hainler marifetiyle hayattan koparıldı. Tığ bu faili meçhullerin da haksızlıkların, hukuksuzlukların dahi sabah akşam üzerine gitmeye devam edeceğiz” dedi.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, zaman Diyarbakır’dahi Dört Ayaklı Minare’yi ve Gaffar Okkan Anıtı’nı müzakere etti. Nazlıaka, Dört Ayaklı Minare uğrunda vurularak maktul dönemin Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Delege’yi, Gaffar Okkan Anıtı uğrunda bile faili belgisiz şekilde öldürülen dönemin Diyarbakır Güvenlik Genel Müdürü Okkan’ı anarak al karanfil bıraktı. Nazlıaka, Dört Ayaklı Minare’deki ihtifal sonrası şunları anlatım etti:

“BARIŞIN ELÇİSİ, TEMSİLCİSİ OLARAK DEĞME DAİM BİZİM İÇİMİZDE BIRLIKTE YAŞAMAYA BITMEME EDECEK”

“Ülkemizin sulh elçisi olan Tahir Katılımcı’yi anmak amacıyla buraya geldik. Tahir Delege, on paralık şüphesiz masumiyetin ve barışın timsaliydi. O cins tıpkı eş hakları savunucusuydu, demokrattı, laik demokratik tıpkı Türkiye savunucusuydu. Tahir Murahhas, tıpkısı zamanda kül zorda kalanların yanında olan tıpkısı ünsiyet insanıydı. Cumartesi Anneleri’nden Roboski ailelerine büyüklüğünde mecmu davalarda ailelerle birlikte ergin ve onların hakkını hukukunu savunmuş olan birisiydi. Sanılar ki Tahir Delege’yi öldürebilecekler amma o ölmedi, hiçbir zaman üstelik ölmeyecek. Barışın elçisi, temsilcisi olarak hep bizim içimizde de yaşamaya devam edecek. Onu tek ahit unutmayacağız, unutturmayacağız, unutursak kalbimiz kurusun.”

Nazlıaka, Gaffar Okkan Anıtı önünde da şöyle konuştu:

“KARANLIKTAN KENDİNE MEDET UMANLARA İNAT BİZLER AYDINLIK BİR TÜRKİYE’Yİ HEP BU ARADA İNŞA EDECEĞİZ”

“Gaffar Okkan temel aynı Cumhuriyet sevdalısıydı, Atatürk mebde ve devrimlerinin yılmaz savunucusuydu, yürekli yürekti. Hizbullah’ın çökertilmesinde majör ayrımsız rol oynamıştı. Saydığım bu nitelikleri zımnında de katledildi. Ona pusu kurmaya çalıştılar ve onu hayattan kopardılar. Gaffar Okkan’ın tığ kadınların hayatında bile şanlı aynı izi var. Onun döneminde Diyarbakır’bile karı polislerin görünürlüğü artmıştı, kadın trafik polisleri görev almaya başlamıştı. İki otomobil satın almıştı, bunları semavi ve beyaza boyamıştı. Bu otomobillerde ikişer pasaj karı polis güçleri görev alıyordu. Tıpkısı tanesi kaybolan çocukları bulup ailelerine doğrulama ediyordu. Diğerinde birlikte yaşlılara apotr oluyordu. Gaffar Okkan, engelliler üstüne üstelik haddinden fazla duyarlıydı, havalimanında engelliler üzere bir tekerlekli sandalye almıştı. Yeniden karı polisler onlara koruyucu oluyordu. Son derece hassas ve ülkesine vatanına kapalı aynı insandı. O Diyarbakır’ı sevdi, Diyarbakır dahi onu çokça sevdi. O samimiydi, kök duygularla buranın halkına bağlandı, hizmet etti. O yüzden buranın halkı bile onu tek unutmadı. Tek ahit erinç, mevki peşinde olmadı. Hatta şöyle bir sözü var: Ben sükûnet büyüklük peşinde değilim, yapacak aynı özdek bulamazsam harcama babamın fırınında çalışırım diyordu. Töz tıpkı halk insanıydı. Ne yazık ki hainler marifetiyle hayattan koparıldı. Bizler CHP namına faili meçhullerin araştırılması üzere TBMM’ye tekraren araştırı önergesi verdik. Fakat AKP milletvekillerinin oyları ile reddedildi. Biz bu faili meçhullerin bile cemi haksızlıkların, hukuksuzlukların dahi sürekli üzerine gitmeye bitmeme edeceğiz. Genişlik geç 7 ay sonra, iktidara geldiğimizde bütün bu karanlıktan beslenenleri açığa çıkaracağız. Karanlıktan kendine medet umanlara direnim bizler münevver tıpkısı Türkiye’yi bütün alay malay nesir edeceğiz. Hayat, hazar zarfında, herkesin bir ve beraber yaşadığı ayrımsız Türkiye ortamını sağlayacağız.”

Share: